BÜYÜKKONUK
okuma süresi: 4 dak.

Ayfodi Dağı’nı koruma mücadelesi için eylem düzenlendi

Ayfodi Dağı’nı koruma mücadelesi için eylem düzenlendi

TAŞYAPI’nın talebi, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın onayıyla, köy yollarının yapımında kullanılmak üzere taşocağına çevrilip, patlatılarak “malzeme alım noktası” haline getirilen Ayfodi Dağı’nın korunması kapsamında eylem düzenlendi.

Yayın Tarihi: 05/11/21 16:28
okuma süresi: 4 dak.
Ayfodi Dağı’nı koruma mücadelesi için eylem düzenlendi

TAŞYAPI isimli şirketin talebi, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın da onayıyla, İskele bölgesindeki köy yollarının yapımında kullanılmak üzere taşocağına çevrilip, “malzeme alım noktası” olarak belirlenen Büyükkonuk’taki Ayfodi Dağı’na, hem çevre örgütleri hem de bölge halkı sahip çıktı.

AB merkezli doğal çevre koruma ağı Natura 2000 tarafından potansiyel koruma alanı olarak listelenen Ayfodi Dağı’nın korunması amacı ve iznin iptali için bugün saat 10:00’da taşocağı önünde uyarı eylemi gerçekleştirdi.

Eyleme, bölge halkının yanı sıra  Büyükkonuk Muhtarlığı,  Kilitkaya Muhtarlığı, Sazlıköy Muhtarlığı, Kaplıca Muhtarlığı, Yedikonuk Muhtarlığı,Tuzluca Muhtarlığı, Sipahi Muhtarlığı, Slow Food Komi K1, Büyükkonuk Eko Turizm Derneği, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği, Muhtarlar Birliği Başkanlığı, Avcılık Federasyonu ve federasyona bağlı tüm kulüpler, Slow Food Galatya, Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite Derneği, Yeni Kıbrıs Partisi, İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi, İnşaat ve Müteahhitler Birliği destek verdi.

Eylemde açıklama yapan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Ayfodi Dağı’nın bölge için önemine dikkat çekerek, ilgili firmaya çağrı yaptıklarını taşocağı için bölgenin kuzeyine geçilmesine karşı olduklarını belirttiklerini kaydeden Sennaroğlu, eylemde tepkilerini sert bir şekilde gösterdiklerini kaydederek “bu burada sonuçlanmayacak” dedi. Sennaroğlu, kararla ilgili geri adım atılmaması halinde eylemlerin büyüyerek devam edeceğini ve gerekirse yasal çerçevede belediye yetkisi dahilinde iş yeri faaliyetlerini durduracaklarını açıkladı.

DOĞAN: YETİLİLER BU DURUMA BİR AN ÖNCE DUR DESİN

Eylemde konuşan Büyükkonuk Muhtarı Mustafa Doğan ‘da “bugün burada toplanma amacımız emanete sahip çıkmaktır” dedi. Doğan yetkililerin mücadeleyi görmezden gelmemesi yönünde çağrı yaparken, Ayfodi Dağı’nın bölge halkı için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Doğan “yetkilere çağrı yapıyorum bir an önce buna dur deyin” şeklinde konuştu.

“BU BİR ÇEVRE KATLİAMIDIR”

Yeşil Barış Hareketi’nden Doğan Sahir eylemde yaptığı açıklamada, Ayfodi’ye ilk kez gelmediklerini, belirtirken, “ellerimle fidan diktiğim yerde fidanların dibi 25 30 metre kazılmış durumdadır. Ülkede bir alışkanlık var. Dağı taşı paraya kurban etmek bir marifet sayılıyor, böyle bir hırs var ne yazık ki” şeklinde konuştu.

“Buranın dağından taşından önce tarihi, adı önemlidir” diyen Sahir, Ayfodi’nin, eski bir yanardağ krateri olarak altında barındırdığı eski eser değerleri, mezarları ile birlikte önemli bir bölge olduğunu kaydetti. Sahir, “şimdi dibi kazılıyor ve dinamitleniyor. Böyle bir yanlış olamaz” şeklinde konuştu.

Arkeolog Tuncer Bağışkan ise yaşananları çevre katliamı olarak özetledi.

Eyleme destek belirterek konuşma yapan akademisyen Şerife Gündüz “bu bölgenin bir an önce özel koruma alanı ilan edilmesi konusunda çağrıda bulunuyoruz. Çünkü bu dağlar biyolojik çeşitlilik açısından çok önemlidir. Biyolojik çeşitliliğin zenginliği bu dağlar üzerindedir. Burası hem bizim hem dünyanın mirasıdır” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.