SERDARLI
okuma süresi: 5 dak.

Serdarlı'nın kurtuluşunun 37'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı

Serdarlı'nın kurtuluşunun 37'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bugün, milli mücadele yıllarında hayal dahi edemeyeceği kadar iyi bir noktada olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bugünkü noktaya; Atatürkçü düşünceye sahip çıkması, milli ve dini aidiyeti ve özgürlüğüne düşkünlüğü, mücadeleci yapısı ve Türkiye'nin büyük maddi ve manevi desteği ile geldiğini kaydetti.

Yayın Tarihi: 14/08/11 21:01
okuma süresi: 5 dak.
Serdarlı'nın kurtuluşunun 37'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı
A- A A+

Serdarlı'nın kurtuluşunun 37'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Büstü önünde yer alan törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Maliye Bakanı Ersin Tatar, bazı milletvekilleri, diğer askeri ve sivil yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin anıta konmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu'nun konuşmasının ardından, 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencisi Laden Kasım ile Türk Maarif Koleji öğrencisi Melin Serdarlılı şiir okudu.

Tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşması, tören geçişi ve Serdarlı Belediyesi Halk Dansları Ekibi'nin gösterileriyle tamamlandı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, direniş günlerinin anımsanmasının, kurtuluş ve diğer milli günlerin kutlanmasının nereden nereye gelindiğinin muhasebesinin yapılması bakımından son derece önemli olduğunu kaydetti.

Eroğlu, hata yapılmaması için 1974 öncesinde yaşananların, Barış Harekatı'nın, iki kesimliliğin, Türkiye ile sağlam ilişkilerin öneminin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın güvencesinde yaşamanın öneminin bugünkü nesillere aktarılması gerektiğini kaydederek, "Geçmişe takılıp kalmayacağız ama, tarihten ders almayanların geleceklerini başkaları belirler, tarihlerini başkaları yazar" dedi.

Kıbrıs Türk halkı için 1974 öncesinin "zifiri karanlık" olduğunu, sosyo- ekonomik yıkım yaşandığını ifade eden Eroğlu, "1986 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin alt yapı sorunlarının aşılması için Türkiye Cumhuriyeti'nin o dönemdeki Başbakanı sonraki Cumhurbaşkanı rahmetlik Özal'la ilk protokolü imzaladığımız zaman neredeydik, nereye geldiğimizi herkes iyi düşünmelidir" dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının birlik beraberliğini koruması,Türkiye ile ilişkilerini karşılıklı sevgi, saygı ile her geçen gün biraz daha fazla geliştirme gayreti içinde olması halinde aşılamayacak sorun olmadığını belirtti.

Eroğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmelerin son derece yararlı geçtiğini, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs Türk halkının ekonomik gelişmesi, alt yapıda daha ileri noktalara ulaşmasının üzerinde önemle durduklarını söyledi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerinde KKTC'ye yönelik açıkladığı projeleri hatırlatan Eroğlu, "Bunların yapılması demek kişi başına düşen milli gelirimizin iki katına çıkması demektir" dedi

Eroğlu, ülkedeki sorunların, iç barışın önemi yadsınmadan diyalog yoluyla kararların alınması ve gerekenlerin yapılmasıyla çözüleceğini ifade etti

Kıbrıs Türkü'nün geleceğinin Barış Harekatı'nın ikinci aşamasıyla belirginleşmeye ve aydınlanmaya başladığını söyleyen Eroğlu, " Barış Harekâtı'nın ikinci aşaması olmasaydı, birinci aşamada elde edilenler heba olacak, Harekât başarısızlığa uğrayacaktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Gelecek bizimdir, Yeter ki biz 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı ile kazandıkarımızın bilincinde olalım. Yeter ki, birlik beraberliğimize önem verelim, Anavatan Türkiye ile sıcak ilişkilerimizi sürdürelim" diye konuştu.

Serdarlı ve yöresinin kurtuluş gününü kutlayan Eroğlu, şehitleri rahmetle andığını gazilere de sevgi ve saygılarını sunduğunu ifade etti.

KERİMOĞLU

Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu da, Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesinde Mesarya bölgesindeki en güçlü direniş noktalarından biri olan Serdarlı ve bölgesinin Kıbrıs Türk halkının varlığını korumak için verdiği mücadele ve direnişin, halkın geleceğe güvenle bakmasına vesile olduğunu kaydetti.

Kerimoğlu, en kötü şartlarda direnen, özgürlüğünden ve egemenliğinden, vatan topraklarından vazgeçmeyen Kıbrıs Türk halkının asla devletinden ve Türkiye'nin fiili garantisinden taviz vermeyeceğini vurguladı.

Kerimoğlu, KKTC'yi sonsuza kadar yaşatma kararlılığında olduklarını vurgulayarak, Kıbrıs'ta adil bir çözüm için uğraşlarını sürdüren Cumhurbaşkanı Eroğlu'na güven ve desteklerinin tam olduğunu ifade etti.

TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.