DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 4 dak.

Yoksa burçlar gerçek mi? Bir kalamar türünün doğum gününe göre çiftleştiği bulundu

Yoksa burçlar gerçek mi? Bir kalamar türünün doğum gününe göre çiftleştiği bulundu

Hayatları boyunca aynı kalıyor.

Yayın Tarihi: 25/04/24 15:05
okuma süresi: 4 dak.
Yoksa burçlar gerçek mi? Bir kalamar türünün doğum gününe göre çiftleştiği bulundu
A- A A+

Bilim insanları bir kalamar türünün erkeklerinin nasıl çiftleştiğinin, ne zaman dünyaya geldiklerine göre belirlendiğini buldu. Ayrıca bu canlılar hayatları boyunca bu şekilde çiftleşiyor.

Heterololigo bleekeri adlı kalamar türü yumurtadan çıktığı döneme göre çiftleşirken ya atılgan ya da sinsi davranışlar sergiliyor. 

Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences adlı hakemli dergide bugün yayımlanan araştırmaya göre nisan başıyla temmuz ortası arasında yumurtadan çıkan erkek kalamarlar "partner" oluyor. Çiftleşme sezonu geldiğinde büyümüş olan bu canlılar diğer erkeklerle savaşarak dişi kalamarı döllüyor ve ardından dişi hayvan yumurtalarını bırakırken onu koruyuyor.

Haziran başından ağustos ortasına kadar dünyaya gelenler çiftleşme zamanında diğerlerine göre daha küçük kaldıklarından "casus" kalamarlar oluyor: Bir dişinin yumurtalarını bıraktığı yerin yakınına spermlerini gizlice bırakarak bunları döllemeyi umuyor.

Temmuz başında yumurtadan çıkan kalamaların bu ikisinden biri olma ihtimaliyse yarı yarıya. 

201 erkek kalamalarla olgunlaşmış 68 dişi kalamarı inceleyen araştırmacılar erkek kalamarların bu iki tipten birine girdiğinde, bunun hayatları boyunca aynı kaldığını da gözlemledi. Tokyo Üniversitesi Atmosfer ve Okyanus Araştırmaları Enstitüsü'nden Yoko Iwata, yazarları arasında yer aldığı çalışma hakkında şöyle diyor: 

Sonuçlarımız yumurtadan çıkma tarihinin bu türün bütün yaşamının seyrini belirlediğini gösteriyor.

Bilim insanları erken dünyaya gelmesine rağmen yeterince büyümeyen kalamarların, partner olabilecek kadar büyüyene kadar çiftleşmeyi ertelediğini de ortaya koydu. 

Yeni araştırma, daha önce sadece bazı balıklarda gözlemlenen doğum günü hipotezinin bir deniz omurgasızı için de geçerli olduğuna işaret eden ilk bulguları içeriyor. Bu hipoteze göre erkeklerin dünyaya gelme zamanı çiftleşme taktiklerini etkiliyor. 

Daha önceki bir çalışmada da insanların doğdukları zamanının spordaki başarısını etkilediği bulunmuştu. Avustralyalı araştırmacılar yılın ilk aylarında doğan çocukların, okuldaki takımlara seçilme zamanına kadar daha fazla gelişmesinin buna yol açtığını tespit etmişti.  

Bilim insanları yeni çalışmada şaşırtıcı bir gözlem de yaptı. Önceki çalışmalar kalamarların özellikle de su sıcaklığı gibi çevresel koşullara karşı çok duyarlı olduğunu göstermişti. Bu nedenle araştırmacılar Heterololigo bleekeri türündeki kalamaların büyüme hızlalarının farklı olmasını bekliyordu.

Ancak ayrı dönemlerde büyüyen partner ve casus diye adlandırdıkları erkek kalamarların, yaşamın erken dönemlerindeki büyüme oranının pek farklı olmadığını gözlemlediler. 

Bu durum Heterololigo bleekeri türünün büyüme ve üremesini nelerin etkilediğine dair yeni soruları beraberinde getiriyor. Araştırmacılar bunun çeşitli çevresel faktörlerin karışımından kaynaklanabileceğini düşünüyor. 

Kalamar türünün çiftleşme davranışındaki mevsimsellik ilk anda astrolojik burçların doğada bir yerinin olabileceğini düşündürse de araştırmada gök cisimlerine dair herhangi bir veri yok. Bilim insanları, kalamar türünün doğum anındaki farklı mevsimsel ve çevresel koşulların yarattığı etkilerin üzerinde duruyor. Batı Astrolojisi ise doğum anındaki yıldızların konumuyla insan kişiliği arasında kurulan varsayımsal bir bağa dayanıyor ve bu araştırmayla bir ilgisi bulunmuyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.