İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Öğretmen (Değişiklik) Yasa Tasarısı üzerine gerekli istişarelerin yapılmadığı söylemi doğru değil

Nazım Çavuşoğlu: Öğretmen (Değişiklik) Yasa Tasarısı üzerine gerekli istişarelerin yapılmadığı söylemi doğru değil

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Öğretmen (Değikilik) Yasa Tasarısı ile ilgili defalarca hangi maddeye itirazınız var sorusunu sorduklarını ifade ederek, öğretmenlerden tek kelimelik bir cevap alamadıklarını söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, “Yasa Tasarısı üzerine gerekli istişarelerin yapılmadığı söylemi doğru değil” dedi.

Yayın Tarihi: 29/05/23 12:35
Güncelleme Tarihi: 29/05/23 15:12
okuma süresi: 7 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Öğretmen (Değişiklik) Yasa Tasarısı üzerine gerekli istişarelerin yapılmadığı söylemi doğru değil

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun söz alması üzerine CTP’li vekiller genel kurul salonundan çıktı.

Çavuşoğlu, yasa değişikliğiyle ilgili tartışmaların uzun zamandır yapıldığını belirtti. Yasa tasarısıyla ilgili resmi toplantı sayısının 9 olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, gayri resmi toplantıların çok daha fazla olduğunu söyledi.

“İstişarelerin yapılmadığı” söyleminin yanlış olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, hangi maddeye itirazın olduğu konusunda sendikalardan defalarca açıklama talep ettiklerini kaydetti. Tek bir maddenin gerekçe olarak sunulmamasının ayrı bir değerlendirme gerektirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, günlerdir sürdürülen eylemlerde yasa gerekçesinden neden bahsedilmediğini sorguladı.

“BU HÜKÜMET 40 YILDA YAPILMADIĞI KADAR OKUL YAPTI”

Bu hükümetin 40 yılda yapılmadığı kadar okul yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Sadece 74 okula internet bağladık. 750 akıllı tahta sağladık. Özel eğitimde tam gün eğitime geçtik” diye konuştu.

“40 yılda yapılan okul sayısı bizim 4 yılda yaptığımız kadar yoktur” diyen Nazım Çavuşoğlu, adına basılan tişörtlere atıfta bulunarak, birileri yakıştırmada bulundu diye vizyonlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Açılışı yapılan okulların isimlerini tek tek sayan Çavuşoğlu, “Senede bir okul yapılsaydı bugün okulların altyapısı konuşulmayacaktı” şeklinde konuştu.

Hayal edilen hedefleri kendilerinin gerçekleştirdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığı” söylemlerini kınadı ve bunu kabul etmediğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, öğretmenlere hizmet içi kurs düzenlemenin öğretmeni itibarsızlaştırılma anlamına gelmediğini anlattı.

Öğretmenler sendikasının öğretmenlere dağıttığı yazı hakkında konuşan Çavuşoğlu, öğretmenlerin yanıltıldığını dile getirdi. Ders saatlerinin düzenlenmesi konusunda öğretmenlere yalan söylendiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, A,B öğretmenle ilgili düzenlemelerin geri çekildiğini söyledi.

“ÖĞRETMENİ YANILTMAKTAN VAZGEÇİNİZ”

Branşlarda ülkede öğretmen eksiği olması durumunda öğretmenin birikiminde faydalanmak için yüzde 25 kıstasının konulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, hizmet içi kurslarla ilgili tüzük yapma yetkisi alındığını belirerek, öğretmenin tedirgin olacağı bir şey olmadığını ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “Öğretmeni yanıltmaktan vazgeçiniz” dedi.

“Torpillilerin kolayca işe alınacağı bir durum yaratılmadığını” da belirten Çavuşoğlu, “Öğretmen sevgisi ve saygısıyla bu yola devam edeceğiz” diye konuştu. Çavuşoğlu, sendikaların öğretmenleri kandırarak, eylem yaptığını kaydetti.

Yıllardır Türkiye’den ilkokullara rehber öğretmen getirildiğinin söylenmediğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Atılan sloganlar bu ülkenin menfaatine değildir, bizim yapmaya çalıştığımız bu ülkenin menfaatinedir” dedi. Bakan Çavuşoğlu, yanlış bulunan maddelerin kendilerine iletilmesini istedi.

“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diyen Çavuşoğlu, kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi. İktidar geldiklerinde 110 öğrenciye kadar Atatürk Öğretmen Akademisi’ne (AÖA) öğrenci alındığına dikkat çeken Çavuşoğlu, AÖA’yı korumak için tasarıya madde koyduklarının da söylenmediğini kaydetti.

Bu sırada genel kurula geri dönen CTP’li vekillerin sesli tepkisi üzerine, Çavuşoğlu, herkesin Meclis İç Tüzüğü’ne uyması gerektiği uyarısında bulundu. ni söyledi. Bu sırada Genel Kurul’da sesler yükseldi.

CTP Milletvekili Devrim Barçın ile Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu arasında tartışma yaşandı.

Çavuşoğlu konuşmasında, yurtdışından öğretmen getirilmesinin eleştirildiğini ancak yıllardır 5 branşta öğretmen alımına engel olunduğunu da belirtti.

“Birileri ‘öğretmen düşmanı’ yazılı tişört giydi diye, birileri düşman olmaz” diyen Çavuşoğlu, tam gün eğitimle ilgili gizli, saklı bir şey olmadığını belirtti.

“ÖĞRETMEN DÜŞMANI DEĞİLİZ”

“Tüm öğretmenlerimizle yolumuza devam edeceğiz” vurgusu yapan Çavuşoğlu, “Öğretmen dostu kimliğimiz değişmeyecek. Öğretmen düşmanı değiliz… Toplumun geleceğini öğretmenler sağlayacak” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI

Genel kurulda daha sonra Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ele alındı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Özdemir Berova, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı hakkında komitenin raporu okuyarak, tasarının oy çokluğuyla kabul edildiğini belirtti.

Süreç konusunda konuşma yapmak istediğini belirten Berova, muhalefetin 62’nci madde tahtı yerine yasa tasarısı ele alınırken, söz alabileceğini ancak bunun yapılmadığını, buna saygı duyduklarını ifade etti. Berova, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun konuşmasına tahammül gösterilmemesini ise “kabul edilemez” olarak niteledi.

Konunun ciddiye alındığını ifade eden Berova, komite toplantısının açılışında, yetkili olmayan sendikanın dışarı çıkarılmasının istendiğini ve çalışma sürecinde gerginlik yaratılacağının ortaya konulduğunu anlattı.

Komitede ilk sözü KTOEÖS başkanına verdiklerini ve notlarını aldıklarını dile getiren Berova, sendikaların yasa maddeleriyle ilgili görüşlerini açıkladıklarını ancak toplantı bitmeden komite toplantısını terk ettiklerini söyledi.

Berova, komite toplantısı sırasında Başbakanın kendisini telefonla aradığını ve yasa tasarısı yeterince tartışıldıktan ve tüm görüşler alındıktan sonra geçirilmesini söylediğini ifade etti.

Herkes dinlendikten sonra yasa tasarısının sonlandırılacağını Komite Başkan Yardımcısı’na söyledikten sonra sendikaların toplantıdan ayrıldığını dile getiren Berova, içerikten farklı alanlar üzerinden yapılan eleştiriler olduğunu söyledi.

O günden bugüne gelen eleştirilerde maddelerle ilgili eleştiri duymadığını kaydeden Berova, “Yasa maddelerinde yaptığımız değişiklikler sonucu bir sıkıntı varsa bunu duymak istiyorum” diye konuştu.

CTP Milletvekili Filiz Besim’in yerinden söz aldığı sırada Genel Kurul’da yeniden sesler yükseldi.

Besim, komitede çok gergin bir ortam olduğunu anlattı. Berova ise, komitenin çok sağlıklı bir şekilde yönetildiğini ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.