İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Çağlayan Cesurer: Kıb-Tek’e işçi adı altında mühendis, hukukçu ve fizyoterapist alındı

Çağlayan Cesurer: Kıb-Tek’e işçi adı altında mühendis, hukukçu ve fizyoterapist alındı

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıb-Tek’e 63 kişinin münhalsiz bir şekilde geçici işçi statüsünde istihdam edildiğini ve söz konusu istihdamların toplu iş sözleşmesi aykırı olduğunu kaydetti. Kıb-Tek’in işçi kadrosuna ihtiyacı olduğunu belirten Cesurer, “İşçi adı altında mühendis, hukukçu ve fizyoterapist alındı” dedi.

Yayın Tarihi: 06/09/23 11:15
Güncelleme Tarihi: 06/09/23 11:35
okuma süresi: 4 dak.
Çağlayan Cesurer: Kıb-Tek’e işçi adı altında mühendis, hukukçu ve fizyoterapist alındı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Postası TV’de yayımlanan ve Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabahın Haberleri’ adlı programa telefon ile bağlandı.

El-Sen Başkanı Cesurer, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (Kıb-Tek) yapılan 500’den fazla kişinin katıldığı yazılı münhal sınavı için ortaya atılan şaibe iddiaları ve geçici işçi statüsünde münhalsiz istihdam edilen 63 kişi ile ilgili ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KIB-TEK’E İŞÇİ ADI ALTINDA MÜHENDİS, HUKUKÇU VE FİZYOTERAPİST ALINDI”

Cesurer, işçi adı altında mühendis, hukukçu ve fizyoterapist alındığını belirterek, “Asıl ihtiyaç olan işçi kadrosuydu” ifadelerini kullandı.

Kıb-Tek’te olması gerekenin neredeyse yarısına ulaşmış personel sayısı olduğunu kaydeden Cesurer, “Yaklaşık bir yıldır istihdamların acilen yapılmasını talep ediyorduk” dedi.

Cesurer, normal şartlarda 22 Ağustos’ta yapılması planlanan münhal sınavının 31 Ağustos’a alındığını hatırlatarak, “Başbakanlık’a yapılan müracaatlarda çalışmayanların olduğu gerekçesiyle sınavın ertelendiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

“SINAVLAR YAPILDIKTAN SONRA NE OLDUYSA OLDU”

Sendika olarak sınavların şeffaf bir şekilde yapılabilmesi adına gözlemci gönderdiklerini dile getiren Cesurer, “Sınavların yapıldığı sırada pek bir sorun yaşanmadı. Sınavlar yapıldıktan sonra ne olduysa oldu” diye konuştu.

Cesurer, sınavların kimin tarafından kontrol edildiği noktasında kendilerinin bilgilendirilmediğini vurgulayarak, “Sınava girenler sonuçlar gece yarısı 1-2 civarında ulaştırıldı. İnsanları yataklarından kaldırılarak sonuçları söylediler” açıklamasında bulundu.

Sonuçların bildirilmesinin ardından yapılan mülakatlara kendilerinin de girdiğini aktaran Cesurer, “Biz oradan ayrıldıktan sonra 63 kişi daha verilen sözler nedeniyle oraya çağrıldı. Sendikanın orada olmadığı bir ortamda o kişilere de işe başlayabilmeleri için kağıtlar dağıtıldı” dedi.

Cesurer, yapılan istihdamların toplu iş sözleşmesine (TİS) aykırı olduğunu vurgulayarak, “Biz de El-Sen olarak TİS’e aykırı istihdamlar gerekçesiyle dava dosyalayacağız” ifadelerini kullandı.

“YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMEK ZORUNDA KALACAKLAR”

Yargı sürecinde TİS’teki kuralların dikkate alınacağına inandığını ifade eden Cesurer, “Tarafların TİS’te daha kurumamış imzaları var. Yargı önünde hesap vermek zorunda kalacaklar” diye konuştu.

Münhalsiz ve nitelikleri dışında geçici işçi statüsünde istihdam edilen 63 kişi haricinde sınava girip hakkının yenildiğini düşünen kişilerle ilgili de mücadelelerinin devam ettiğine dikkat çeken Cesurer, “Bu yönde bir çağrımız olmuştu. Onlarla ilgili de dava dosyalamak adına bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.

Cesurer, münhaliz istihdam edilen 63 kişi ile ilgili değil TİS’e aykırı uygulanan yöntemle ilgili bir dava süreçlerinin olduğunu ifade ederek, “Avukatımız çalışmalarını yapıyor, hızlı bir şekilde bu davayı ileriye taşıyacağız” açıklamasında bulundu.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu üyelerinin kendi yakınlarını işe aldığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Cesurer, “Bu durum TİS’te net ve açıktır. İstihdam yapılacaksa mülakat yöntemiyle yapılmalıdır” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.