İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ahmet Serdaroğlu: Asgari ücret için rakam telaffuz ettiğimiz an fiyatlar artıyor!

Ahmet Serdaroğlu: Asgari ücret için rakam telaffuz ettiğimiz an fiyatlar artıyor!

Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yapılan zamları ve asgari ücreti Kıbrıs Postası'na değerlendirdi... Serdaroğlu, asgari ücretin artması halinde bir ay sonra yapılan zamlar yüzünden yine açlık sınırının altında kalacağını ifade ederek, "Asgari ücret için rakam telaffuz ettiğimiz an fiyatlar artıyor!" dedi.

Yayın Tarihi: 25/09/23 14:30
Güncelleme Tarihi: 25/09/23 14:46
okuma süresi: 5 dak.
Ahmet Serdaroğlu: Asgari ücret için rakam telaffuz ettiğimiz an fiyatlar artıyor!

Ülke şartları, ekonomik sorunlar ve sosyal yaşamın parasal etkenlerden dolayı kısıtlanması vatandaşları zor durumda bırakıyor.

İstatistik Kurumu 8 aylık enflasyonu 58,46 olarak açıklarken, yıllık enflasyon yüzde 80,9 olarak gerçekleşti.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ise 16 bin 526 TL oldu… Ülkedeki asgari ücretliler açlığa ve yoksulluğa terk edildi.

Son günlerde mahkemelerde ‘temel tüketim maddelerinde hırsızlık’ olayının gözle görülür şekilde artış göstermesi, akıllarda ‘insanların yiyecek yemeği yok mu?’ şeklinde soru işaretlerine sebep oldu.

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplumun genel alım gücünün düştüğünü ve yoksullaşan bir toplum söz konusu olduğunu kaydetti.

“MEYDANA GELEN HIRSIZLIKLARIN TÜMÜNÜN TAMAMEN ASGARİ ÜCRETE VURULMASI YANLIŞTIR”

“Meydana gelen hırsızlıkların tümünün tamamen asgari ücrete vurulması yanlıştır” diyen Ahmet Serdaroğlu, ülkede serbest piyasa olduğunu ancak denetimsizliğin bu denli elden bırakılmasının ülke huzurunu ciddi şekilde bozacağını belirtti.

Kaos çıkacağını enflasyon ve hayat pahalılığının çok yüksek olduğunu sürekli dile getirdiklerinin altını çizen Serdaroğlu, “Ancak vatandaşın büyük kısmı kamu görevlisi memur ve emekli olduğu için bugün 25.24 hayat pahalılığı çıkmasına seviniyorlar…” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞININ ARALIK SONUNA KADAR 50 OLACAĞINI DÜŞÜNÜP SEVİNENLER OLABİLİR”

Hatta hayat pahalılığının aralık sonuna kadar 50 olacağını düşünüp sevinenler olabileceğini de kaydeden Serdaroğlu, “İlk olarak halkın bunu anlaması lazım” şeklinde konuştu.

Aralık ayında oluşacak hükümetin maaşlara yansıtılabileceğinden şüpheli ve endişeli olduğunu belirten Serdaroğlu, “Küçük esnaf bunu ödeyebilecek mi?” şeklindeki sorusunu sordu.

Asgari ücreti artırmaktan çok hayatın ucuzlaştırılması gerektiğine değinen Başkan Serdaroğlu, enflasyonun önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“TİCARET VE SANAYİ ODASINA DA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Öte yandan Ticaret Odası'na ve Sanayi Odası'na da çok iş düştüğünü söyleyen Serdaroğlu, “Denetimsizliğe ve tedbirsizliğe önlem almayan hükümet karşısında bizimle mücadele etmeliler” dedi.

Asgari ücret masasının yasaya göre bu yıl içinde 1 kez daha toplantıya çağırma hakları olduğunu ifade eden Serdaroğlu, bu konunun da çok sıkıntılı olduğunu söyledi.

Serdaroğlu, tüccarların satışını yaptıkları tüm ürünleri asgari ücrete endekslediğini ve asgari ücret masasını çağırdıkları an tüm fiyatların artacağını kaydetti.

“ASGARİ ÜCRET YÜKSELSE BİLE 1 AY SONRA ZAMLARDAN DOLAYI YİNE AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALACAK”

“Bütünsel düşünülmesi gereken bir döneme girdik” diyen Serdaroğlu, asgari ücret masasının toplanması halinde yükseltilme sağlansa dahi 1 ay sonra yapılan zamlar yüzünden yine açlık sınırının altında kalacağını vurguladı.

“ASGARİ ÜCRET İÇİN RAKAM TELAFFUZ ETTİĞİMİZ AN FİYATLAR ARTIYOR, DENETİM YOK”

Serdaroğlu, rakamlar telaffuz edildiği an fiyatların arttığını sebebinin ise denetimsizlik olduğunu dile getirerek, “Popülizm bırakılmalı. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde memleketteki sorunlar bütün paydaşlarla çözülmeli” dedi.

“Geldiğimiz noktada herkes kendi gemisini kurtaran kaptan misali siyasilere karışmıyorlar” ifadelerini kullanan Serdaroğlu, memleketteki 7’den 70’e tüm vatandaşların refah düzeyinin arttırılması gerektiğini söyledi.

“PARALARIN RAKAMI NE KADAR YÜKSEK OLSA DA ALIM GÜCÜ OLMADIKTAN SONRA BİR ANLAMI YOK”

Alınan maaşların, kazanılan paraların rakamı ne kadar yüksek olsa da alım gücü olmadıktan sonra bir anlamı kalmayacağını kaydeden Ahmet Serdaroğlu, “Toplumsal bir sesleniş gerekli aksi takdirde hırsızlık, cinayet hatta trafik kazalarının önüne geçilemez. İnsanlar kendini alkole verdi, polislerin ceza yazmasıyla da bunun önüne geçilemez” dedi.

Asgari ücretlinin kamuya endekslenmesi için bunu kaldıracak sektörlerin olması gerektiğini ifade eden Serdaroğlu, “Bunun yolu da özel sektörde toplu iş sözleşmesi yapmaktır. Ücretlerin adaletli şekilde gelir dağılımı yapılması lazım” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.