İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Armağan Candan: Kıbrıs sorununda önümüzün çok açık olduğunu göremiyorum

Armağan Candan: Kıbrıs sorununda önümüzün çok açık olduğunu göremiyorum

CTP Milletvekili Armağan Candan, New York’taki görüşmelerde hem Türk tarafı hem de Rum tarafının Kıbrıs soruna ilişkin ortaya farklı bir şey sunmadığını söyleyerek, “Orada da aynı şeyleri söylemeye devam ettiler. Önümüzün çok açık olduğunu göremiyorum” dedi.

Yayın Tarihi: 25/09/23 14:40
okuma süresi: 5 dak.
Armağan Candan: Kıbrıs sorununda önümüzün çok açık olduğunu göremiyorum

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Armağan Candan, Kıbrıs Postası TV’de yayımlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

CTP Milletvekili Candan, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın New York’ta gerçekleştirdiği temaslar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Taraflar New York’a gitmeden önce söylediklerini orada da söylemeye devam ettiler” diyen Candan, hem Türk tarafının hem de Rum tarafı Kıbrıs soruna ilişkin ortaya farklı bir şey sunmadığını söyledi.

Candan, yeni bir gelişmenin yaşanmadığına vurgu yaparak, “Taraflar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüştü. Sonrasında yapılan açıklamalarda Kıbrıs sorununa ilişkin çok bir gelişme olmadığını anlıyoruz” dedi.

“KIBRIS SORUNUNDA ÖNÜMÜZÜN ÇOK AÇIK OLDUĞUNU GÖREMİYORUM”

Türk tarafının ‘egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü’ temelinde bir çözüm önerisini ortaya koymaya devam ettiği sürece diğer alanlarda da ilerleme olamayacağına dikkat çeken Candan, “Kıbrıs sorunu konusunda önümüzün çok açık olduğunu göremiyorum” ifadelerini kullandı.

Candan, Eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in özel temsilci olarak atanması konusunda bir ara isminin geçtiğini hatırlatarak, “İşler daha ciddi bir noktaya gelmeden Merkel gibi bir ismin bu işin içine gireceğini sanmıyorum” diye konuştu.

“NEW YORK’TAKİ GÖRÜŞMELERDE ÖZEL TEMSİLCİ ATANMASI KONUSUNDA BİR ORTAM OLUŞMADI”

Şu aşamada tarafları çeşitli konularda yakınlaştırabilecek bir özel temsilcinin atanabileceğini dile getiren Candan, “Fakat New York’taki görüşmelerde özel temsilci atanması konusunda bir ortam oluşmadı. BM Genel Sekreteri Guterres de iki tarafın onayı olmadan bir özel temsilci atamaz” açıklamasında bulundu.

CTP Milletvekili Candan, yeni eğitim yılının başlamasının ardından yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta okulları gezdiklerini, öğretmen ve idarecilerin tartışılan konular hakkında düşüncelerini dinlediklerini aktaran Candan, “Tam gün eğitim meselesi, kitaplar ve okullardaki alt yapı eksikliklerinden kaynaklanan konteyner sınıflar... Bütün sorunları yerinde inceledik” dedi.

“EĞİTİMDE YAŞANAN SIKINTILARA AİLELERİN NASIL BAKTIĞINI ÖLÇMEK İSTİYOR”

Candan, bu akşam Güzelyurt’ta CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın da katılımıyla okul aile birliklerinin başkan ve yöneticileriyle görüşeceklerini kaydederek, “Yaşanan sıkıntılara ailelerin nasıl baktığını ölçmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın haftada iki gün tam gün eğitime geçme noktasında attığı adımı bir hafta daha ertelediğini hatırlatan Candan, “Bu konunun tam olarak nereye oturacağı biraz muamma” diye konuştu.

Candan, bazı okulların alt yapılarının tam gün eğitime hazır olduğunu, fakat bazı okullarda ise eksiklerin tamamlandığını, planlamanın bu doğrultuda yapılması gerektiğini ifade etti.

“ÖĞRETMENLERDEN BAKICILIK HİZMETİ BEKLENMEMELİDİR”

“Tam gün eğitimin sürdürülebilmesi için öğretmenlerden bakıcılık hizmeti beklenmemelidir” diyen Candan, Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra okul yönetiminin de ekstra çaba sarf etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Candan, ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanabilmesi için genel bütçenin içerisinde eğitime ayrılan bütçenin artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Artan fiyatlar nedeniyle özel okullardan devlet okullarına geçişlerin arttığını da dile getiren Candan, “Öğrenci sayısının arttığını tespit ettik. Bazı okullarda da öğrenmenler eksiklikleri var. Bütçenin bu unsurlar dikkate alınarak hazırlanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

SAHTE REÇETE SORUŞTURMASI...

CTP Milletvekili Candan, ‘sigorta reçetesi’ üzerinden yapılan ve ülkede adeta infial yaratan ilaç vurgunu soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Devlette kamu hizmeti yükümlülüğünü almış memur ve bürokratların bu olayın üzerine özenle gitmesi gerektiğini kaydeden Candan, “Bu olay ciddi bir hassasiyet gerektiren bir meseledir” dedi.

Armağan Candan, devletin ülkede yaşayan her bir bireye sağlık ve eğitimi en iyi şekilde sağlaması gerektiğini belirtti ve bu doğrultuda sorununun çözülmesinin şart olduğunu söyledi.

Reçete yolsuzluğu soruşturmasının hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğine vurgu yapan Candan, “Suçu olanlara gereken cezanın verilmesi, suçu olmayanların da aklanması hepimiz adına çok önemli” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.