İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Tufan Erhürman: İhalesiz akaryakıt alımıyla devleti göz göre göre milyarlarca dolar zarara uğrattınız

Tufan Erhürman: İhalesiz akaryakıt alımıyla devleti göz göre göre milyarlarca dolar zarara uğrattınız

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin “ihaleyle akaryakıt alımında devletin zarara uğradığı” iddiasıyla başlattığı ihalesiz akaryakıt alımı sonucunda devletin “göz göre göre milyarlarca dolar zarara uğratıldığını” iddia etti.

Yayın Tarihi: 27/11/23 16:10
okuma süresi: 4 dak.
Tufan Erhürman: İhalesiz akaryakıt alımıyla devleti göz göre göre milyarlarca dolar zarara uğrattınız

Yasama ve denetim gündemiyle toplanan Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, 62. madde tahtında “devletin zarar uğratılması” ile ilgili konuşmak üzere söz aldı.

Erhürman, konuşmasında, hükümetin “ihaleyle akaryakıt alımında devletin zarara uğradığı” iddiasıyla başlattığı ihalesiz akaryakıt alımı sonucunda devletin “göz göre göre milyarlarca dolar zarara uğratıldığını” söyledi.

Konuya ilişkin bir özel şirketin Kıb-Tek’e açtığı davanın geçen günlerde gerekçeli kararının çıktığını kaydeden Erhürman, bu kararın “ibretlik tespitler içerdiğini” ifade etti ve ilgili mahkeme kararındaki bazı hükümleri okudu.

“Zararın engellenmesi için yapılan eylemin daha da zarara neden olduğunu” savunan Erhürman, mahkemenin davacı şirkete 343 bin 854 dolar tazminat ödenmesi kararına dikkat çekti.

Erhürman, şirketin iddialarına karşın Kıb-Tek’in meselede zarara uğradığını iddia ettiğini aktararak, Kıb-Tek’in süreç içerisinde “ihalesiz alımdan dolayı”, yaklaşık 3 milyonluk akaryakıt alımını, yaklaşık 9 milyonluk Güney’den alınan elektrik için yapılan ödemeyi, AKSA’ya, numune analizlerine verilen ve gaz tribünlerinin fazladan çalıştırılması için yapılan ödemelerin hepsini “zarar” olarak gösterdiğini kaydetti.

Mahkemenin kararında, milyonlarca liralık zararın Kıb-Tek tarafından itiraf edildiğini söyleyen Erhürman, “Bu bir defa değil 5 defa istifa sebebidir” dedi.

İhalesiz alımı, kendilerinin çok defa uyarmasına rağmen, sözleşmeyi uzatmayarak kendilerinin tercih ettiğini savunan Erhürman, söz konusu mahkeme kararının her bir satırının utanç vesilesi olduğunu öne sürdü.

Erhürman, mahkeme kararında, neden ihalesiz alındığına dair bir izahata rastlanmadığı ibaresine dikkat çekerek, “Peki neden izah etmediniz?” diye sordu, her şeyin “ihalesiz akaryakıt alma sevdası”ndan olduğunu savundu.

Erhürman, mahkemenin ilgili şirketin teminat mektubunun serbest bırakılması talimatına rağmen, Kıb-Tek idaresinin buna uymadığının kararda yazdığını dile getirdi.

Zarara ek olarak tazminat da ödenileceğine işaret eden Erhürman, “Şimdi bütçe konuşacağız, okullara, hastanelere para yok” dedi ve İyi İdare Yasası’na işaret ederek, bu paranın rücu edilmesi gerektiğini kaydetti.

CTP Milletvekili de Fazilet Özdenefe de, söz konusu olayın Ceza Yasası altında bir suç teşkil ettiğini savundu.

YABANCILARA MÜLK SATIŞI

Yabancılara mülk satışı hakkında da konuşan Erhürman, yabacı bir şirkete Düzova’da 50 dönüme yakın arazi alımı izni veren 23 Kasım tarihli Bakanlar Kurulu kararını okuyarak, kararda şirketin yatırım amacının yazılmamasını ve amacın bilinmemesini eleştirdi. Erhürman, Bakanlar Kurulu kararlarının gerekçeli olması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Ünal Üstel’in basında çıkan “UBP’nin kurultayını Eylül 2024’te yapılacağı ve bunun Türkiye Cumhuriyeti’ne bildirdiği” ifadelerini eleştiren Erhürman, “Siyasal Partiler Yasası’nda kurultayların Türkiye’ye bildirilmesi gerektiğini söyleyen bir hüküm mü var?” diye sordu, Türkiye Cumhuriyeti ile mevcut ilişkilere eleştirilerde bulundu.

Erhürman, “Bunların yanınıza kalacağınızı düşünürsünüz, yanınıza kalmayacak” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.