İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Kıbrıs Postası’na konuşan Raif Çukurovalı: KKTC’de kaç işyeri binası ya da konut var bilinmiyor

Kıbrıs Postası’na konuşan Raif Çukurovalı: KKTC’de kaç işyeri binası ya da konut var bilinmiyor

İstatistikten yoksunluğun bu denli vahim olduğu bilinmiyordu: Kıbrıs Postası’na konuşan Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı KKTC sathında kaç konut ve işyeri binası olduğunu bilmediklerini, yüzde kaç oranla yangın sigortası yaptıklarını bulabilmek için de KIB-TEK ve Belediyeler Birliği üzerinden sayaç sayısı araştırması yapıp ortalama bir rakama ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 10/12/23 22:00
Güncelleme Tarihi: 11/12/23 13:52
okuma süresi: 3 dak.
Kıbrıs Postası’na konuşan Raif Çukurovalı: KKTC’de kaç işyeri binası ya da konut var bilinmiyor

Belirsiz ya da “gizemli” nüfus konusu ya da bu kapsamda dile getirilen projeksiyon nüfus bir yana; yabancılara gayri mülk konusunun tartışıldığı ve çeşitli rakamların ülke dışı basın kaynaklarında görüldüğü şu günlerde hükümet yetkililerinin “her şey kontrol altında”, “abartılıyor” tadında açıklamaları gölgesinde değil sözleşmeler üzerinden yapılan yabancı mülk satışları, ülkede kaç adet iş yeri binası, kaç adet konut var bu dahi bilinmiyor…

Söz konusu vahim gerçek, Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin “yangın sigortası” konusunda yapmaya çalıştığı bir çalışmada ortaya çıktı.

Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, “kaç konut ve iş yeri binası” olduğunu araştırırken ne çileler çektiklerini Kıbrıs Postası’na anlattı.

“KONUT İŞ YERİ AYRIMINI HALA BİLMİYORUZ”

Ortalama yüzde 20 oranında iş yerinin yangın sigortası yaptığına dair bir varsayıma ulaşmak için kılı kırk yardıklarını anlatan Birlik Başkanı Raif Çukurovalı, konu hakkında fikir edinmek için elektrik kurumu KIB-TEK’e başvurmak zorunda kaldıklarını, bunun yanında Belediyeler Birliği’nden rakamları soruşturduklarını ama neticede net sayıya ulaşmadıkları gibi  konut iş yeri ayrımını “hala yapamadıklarını”, devam eden konut inşaatlarını da tahminle yürüttüklerini, bu bilgiye hiçbir yerden ulaşamadıklarını, maalesef istatistiğin her şeklinden yoksun bulunduğumuzu söyledi.

“BÜYÜK DEPREM SONRASI ÇALIŞMA YAPALIM DEDİK…”

Türkiye’deki büyük deprem sonrası “zorunlu afet sigortası” kapsamında ülkede kaç konut olduğunu araştırırken de maalesef “tıkandıklarını” anlatan Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği olarak ülkemizde kaç adet konut var tam olarak ya da resmi olarak bilmediklerini ifade etti.

 “220 BİN CİVARI İNŞAATI DOĞRUSU VARSAYDIK…”

Kıbrıs Postası’nın “yüzde 17 oranında yangın sigortası yaptığınızı söylüyorsunuz, bu bilgiye nasıl ulaştınız? Size göre ülkemizde inşaat dışı kaç adet konut var? Ya da iş yeri olarak kullanılan bina, kat?” sorusu karşısında Birlik Başkanı Raif Çukurovalı “tam doğrusunu bilmiyoruz. Varsaymak için ne çileler çektik bilseniz…” diye feveran etti.

Birlik Başkanı Çukurovalı “Biz kendi kendimize elektrik kurumuna, belediyeler birliğine müracaat ettik; 185 bin su saatine ulaştık. Tabi onlar da konut-işyeri ayrımı yapamıyor.

220 bin civarı inşaatlarla birlikte doğrusu varsaydık... Döndük bir de kendi elimizdeki verilere baktık… 38 bin kadar yangın sigortası yapmışız. Yüzde 15-20 arası bir oran çıkıyor, dedik… Yangın sigortasında yüzde 17 rakamına bu ortalama ile ulaşıyoruz. Yani mesela bir deprem olursa vay halimize...” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.