İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Zeytinyağı ticareti yapan firma ve işletmelere kritik çağrı!

Zeytinyağı ticareti yapan firma ve işletmelere kritik çağrı!

Piyasaya yoğun miktarda hileli, tağşişli zeytinyağı süren firma isimlerinin Kıbrıs Postası tarafından yayımlanması ardından bakanlık da dün tahlil sonuçlarını yayımladı ve idari ceza işlemi başlattığını duyurdu. Ancak raporlarda kimin ve ne olduğu belli olmayan işletmeler de var, aynı kişi ve yakınlarına ait olan "korsan" firmalar da var. Konuyla ilgili Zeytin Konseyi üyesi Hürrem Tulga, bu işin ticaretini yapan-yapmak isteyen tüm üreticilere seslenerek tüzük gereği "kayıt çağrısı" yaptı...

Yayın Tarihi: 02/03/24 09:55
Güncelleme Tarihi: 02/03/24 22:38
okuma süresi: 3 dak.
Zeytinyağı ticareti yapan firma ve işletmelere kritik çağrı!

Piyasaya yoğun miktarda hileli, tağşişli zeytinyağı süren firma isimlerinin Kıbrıs Postası tarafından yayımlanması ardından bakanlık da dün "açık firma isimleri" ile tahlil sonuçlarını yayımladı.

Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Postası’nın okuduğu raporu, yasal çerçevede denetim ayağında olan Zeytin Konseyi üyeleri de doğrulamıştı.

Sahte zeytinyağı satarak haksız kazanç elde edenlerin kamuoyuna ifşa edilmesinin önemi halk sağlığı bakımından oldukça önemli ve kritik…

Bakanlık gelinen aşamada hukuki süreç başlattıklarını duyurdu.

Yayımlanan son raporda itiraz eden firmaların isimleri yeniden tahlil talebi nedeniyle yer almadı.

Konuyla ilgili yeniden ulaştığımız "Zeytin ve Zeytin Ürünlerinin Resmi Kontrolleri ile Kayıt ve Onayına İlişkin Tüzük" kapsamında faaliyet yürüten Zeytin Konseyi üyesi, Esnaf Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Başkanı Hürrem Tulga yayımlanan analiz raporlarının yansıttıklarının daha önce de vurguladığı gibi buzdağının görünen kısmı olduğunu söylüyor…

Hürrem Tulga, itiraz süreçlerinin devam ettiğine dikkati çekti ve idari ceza yanında “faaliyetten men” cezaları olduğunu da hatırlattı.

Kıbrıs Postası’na konuşan EZKOOP Başkanı Hürrem Tulga, bugünlerde o neticelerin de alınacağını belirterek şöyle dedi;

“İtiraz etmeyen işletmeler için uygulama başladı… Diğerleri için de başlar… Bu Analiz sonuçları alınır alınmaz çağrıldılar muhatapları ve bu ürünler toplatıldı.

Ama analiz öncesi satılanlar tüketildi tabi… Ülkemizde gıda Laboratuvarının olmaması gerekçe, mazeret değil denetimlerin yapılmaması için. Türkiye ile yapılan protokol çerçevesinde yüzde 80 indirimle bu hizmeti alıyoruz… Süre olarak da fark etmez, sonuçların alınması anlamında... Bunların da beyhude bir mazeret olarak arkasına sığınmayalım… İlgili Bakanlık yasaların gerektirdiğini yapmak durumunda ve süreçlerin takipçisiyiz… Şunu da belirteyim; Denetimden kaçmak artık zor olacak ya da açıklamadan imtina etmek artık mümkün değil…”

KORSAN, TABELA ŞİRKETLER… “RAPORDA KİMİN SATTIĞI BELLİ OLMAYAN İŞLETMELER DE VAR…”

“Ayrıca raporda kimin sattığı belli olmayan işletmeler de var. Bu yasa kapsamında bundan böyle bu da mümkün olmayacak, denetime bağlı olarak…

Üretici firmalara da yani bu işin ticaretini yapan-yapmak isteyen tüm üreticilere de sesleniyorum: Tarım Dairesi’ne şirketlilerinin kaydının yapılması lazım… Bu tüzük yürürlükte,  ona uygun üretim yapacaklar…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.