İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Fazilet Özdenefe, Erhan Arıklı'yı eleştirdi: Bakan kurultay hesaplarıyla ilgileniyor

Uçak bileti fiyatlarını soran Özdenefe, Arıklı'yı eleştirdi: Bakan kurultay hesaplarıyla ilgileniyor

CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, uçak bilet fiyatlarıyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’na eleştirilerde bulunarak, Bakan Arıklı’nın, kurultay hesaplarıyla ilgilendiğini savundu.

Yayın Tarihi: 16/04/24 16:50
Güncelleme Tarihi: 16/04/24 20:39
okuma süresi: 6 dak.
Uçak bileti fiyatlarını soran Özdenefe, Arıklı'yı eleştirdi: Bakan kurultay hesaplarıyla ilgileniyor
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, Meclis'te yaptığı “Turizm” konulu güncel konuşmasında, ciddi şekilde derinleşen ekonomik krizi Meclis’te konuştuklarını, bunun halkın da birinci gündemi olduğunu savundu.

“Aslında hiçbir iş yapılmıyor” diyen Özdenefe, “Pastayı büyütmemiz gerekirken, şu anda hükümettekiler 'küçük olsun, benim olsun, elimi yurttaşın cebine koyayım' diye strateji belirlemiş” şeklinde konuştu.

Turizmin ülkenin lokomotif sektörü olduğunu ifade eden Fazilet Özdenefe, 2024’le ilgili fuara gitmek dışında pazarlama yapılmadığını kaydetti. İngiltere ve Türkiye’nin en önemli pazarlar olduğuna işaret eden Özdenefe, özellikle pandemiden sonraki süreçte geriye gidildiğini ifade etti.

“KUYRUĞUNU YİYEN YILAN GİBİ BAŞLADILAR BİRBİRLERİNİ YEMEYE”

Uçak bileti fiyatlarının ne olduğunu soran Özdenefe, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’na eleştirilerde bulunarak, Bakan Arıklı’nın, kurultay hesaplarıyla ilgilendiğini söyledi. Hükümetteki partilerin kalıcı olmadığını savunan Özdenefe, “Kuyruğunu yiyen yılan gibi başladılar birbirlerini yemeye” dedi.

Turizm sezonuna doğru gidildiğini dile getiren Özdenefe, Avrupa pazarının kaybedilmemesi gerektiğini belirtti. Üç yıldızlı otellerin lojman veya yurt olduğunu, dört yıldızlı otel kalmadığını ifade eden Özdenefe, teşvik sisteminin gözden geçirilmesi, pazarlama ve ulaşımın da desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Girne Antik Limanı’nın restorasyon çalışmasının bittiğine işaret eden Özdenefe, güvenlikle ilgili önlemlerin alınmadığını söyledi. Özdenefe, “Yapamıyorsanız Antik Liman’dan çıkın Girne Belediyesi’ne devredin” dedi. Girne Belediyesi’ne hakkı olan katkının verilmediğini de ifade eden Özdenefe, “Hakkını verin, biz Doğu Çevre Yolunu da yapacağız” diye konuştu.

Girne’nin meslek lisesine ihtiyacı olduğunu dile getiren Özdenefe, mevcut lisede kapasitenin yeterli olmadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Özdenefe’ye yanıt verdi. Ataoğlu, iki, üç ve dört yıldızlı otellere teşvik sisteminin nasıl geliştirilebileceğine dair bugün paydaşlarla Bakanlıkta toplantı yaptıklarını belirtti. Ataoğlu, 15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısıyla turizm camiasının turizm haftasını kutladı.

“Reklamdan bahsetti Fazilet Hanım, biraz geri kaldı” diyen Ataoğlu, özellikle pandemi sonrasında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, Londra, Almanya, Rusya, Türkiye’de aylarca reklam yayınlandığını ve bu yıl yine tanıtımların yayınladığını dile getirdi.

Girne Antik Liman’la ilgili müsteşarın, Girne Belediye Başkanı’nın da yer aldığı toplantıda olduğunu dile getiren Ataoğlu, Belediye ile iş birliğinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İskele ihalesinin 2024 bütçesi içerisinde yapılacağını hatırlatarak, ilerleyen günlerde şartname hazırlandıktan sonra Merkezi İhale Komisyonu tarafından ihaleye çıkılacağını kaydeden Ataoğlu, güvenlikle ilgili Girne Belediyesi’nin zabıtaları ile gerekenin yapıldığını kaydetti.

Yasa ve tüzüklerle ilgili çalışmalarını muhalefet partisiyle paylaştıklarını dile getiren Fikri Ataoğlu, müzelerle ilgili çalışmaları yakın zamanda tamamlayacaklarını söyledi. Ataoğlu, Bakanlığa ait OTEM’in, ara elemanların yetiştirilmesiyle ilgili çalışmalarının başladığını ifade etti.

Uçak bileti fiyatlarıyla ilgili çalışmayı başlattıklarını dile getiren Ataoğlu, geniş gövdeli uçakların ülkeye her gün geldiğini, ilave seferlerin de yapıldığını ancak ülkeye gelen yolcu sayısında taleplerin atmasından dolayı uçak bilet, fiyatlarının istenilen rakamlarda olmadığını söyledi. SunExpress ile mayıs ayı itibarı ile farklı noktalara da uçuşu görüştüklerini kaydeden Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, SunExpress’in hedefinin, eylül ayı itibarı ile Antalya üzerinden Türkiye dışındaki birçok ülkeye de uçuş olduğunu dile getirdi. Ataoğlu, gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, amaçlarının, turizmin gelişmesi olduğunu vurguladı.

ÖZDEFE

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe yeniden söz alarak, Rusya’da reklam yapıldığına dair sadece kendisinin değil sektörün haberi olmadığını belirterek, reklam yapılan ülkelerden kaç turist geldiğinin açıklanmasını istedi.

“Turizm polisi göreve başlayacak” denildiğini ve bunun yapılmadığını dile getiren Özdenefe, Antik Liman’da hala yer tespiti yapılmadığı için esnafın tartışma içerisinde olduğunu söyledi. Fazilet Özdenefe, “Yaptım dedikleri de yapılmadı” dedi.

ATAOĞLU

Girne Antik Liman’da yer tespitinin yapıldığını, alanların belli olduğunu dile getiren Ataoğlu, Bakanlıktaki toplantının, “belli olan yerlerin nasıl kesilebileceğine dair” olduğunu söyledi.

ÖZDENEFE

Özdenefe ise, toplantıdan memnuniyet duyduğunu ancak geç kalınmış bir toplantı olduğunu belirterek, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

Ataoğlu’nun yerinden, “teşekkür bile edilmediği” tepkisine karşılık Özdenefe, daha önce Girne Antik Liman projesinin önemli olduğunu ve teşekkür ettiğini söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.