İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ahmet Serdaroğlu: Hükümet, kasabı, hayvancıyı ve çiftçiyi birbirine düşürdü

Ahmet Serdaroğlu: Hükümet, kasabı, hayvancıyı ve çiftçiyi birbirine düşürdü

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin eylemine ilk günden bu yana destek veren Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, ithal et kararının geri alınmaması durumunda genel greve gideceklerini hatırlattı; “Herkes, dün yapılan toplantı sonrası durumu anladı… Hükümet, kasabı, hayvancıyı ve çiftçiyi birbirine düşürdü” dedi.

Yayın Tarihi: 23/05/24 15:50
okuma süresi: 4 dak.
Ahmet Serdaroğlu: Hükümet, kasabı, hayvancıyı ve çiftçiyi birbirine düşürdü

Hayvan üreticileri ve yetiştiricileri eyleme devam ederken, hükümete tanınan süre ise 24 Mayıs Cuma günü sona erecek. Hükümet, ithal et ile ilgili geri adım atmazsa sendikalar, 27 Mayıs Pazartesi günü genel greve gidecek.

Hayvan üreticilerinin eylemine ilk günden bu yana destek veren Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaşanan süreci Kıbrıs Postası’na anlattı.

“HÜKÜMETİN TAVRI AYNI OLURSA EYLEM BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK”

Serdaroğlu, et ithalinin iptal edilmemesi durumunda “Genel grev dahil her türlü hakkımızı kullanacağız, Hükümetin tavrı aynı olursa eylem büyüyerek devam edecek” dedi.

“İTHAL ET ÇÖZÜM DEĞİLDİR”

“Bakanların vurdumduymazlığa devam etmeleri kendi bilecekleri iş” diyen Serdaroğlu, herkesin duymasını istedi ve ‘ithal et çözüm değildir’ dedi.

Serdaroğlu, “Hükümet madem halkın ucuz et yiyemediğini tespit etti, o zaman hayvancıların ve kasapların girdilerini düşürseydi” şeklinde konuşarak, hayvan üreticilerinin kullandığı suyun evlerde kullanılandan daha pahalı olduğunu vurguladı.

Girdi yüksekse bunun sebebinin de hükümet olduğunu belirten Serdaroğlu, “İthal etten kimler rant edecek?” şeklinde konuştu.

Ekmek alamayacak duruma gelinmesi halinde ekmeğin de mi ithal edileceği sorusunu soran Serdaroğlu, “ithal etme” yaklaşımının doğru olmadığı görüşünü ortaya koydu.

“KASABI, HAYVANCIYI VE ÇİFTÇİYİ BİRBİRİNE KOYDULAR”

Serdaroğlu ayrıca, vatandaşın ulaşamadığı pek çok temel geçim kaynağı olduğunu da ifadelerine ekleyerek, “Tek sorun et mi? Et üzerinden rant elde edilecek. Kasabı, hayvancıyı ve çiftçiyi birbirine koydular” dedi.

“İYİ NİYETLE UZLAŞI VE DİYALOG İSTENİYOR”

Dün yapılan toplantıdan sonra herkesin olayı anladığını ve hükümetle iyi niyetle diyalog ve uzlaşı istediklerini belirten Serdaroğlu, hükümetin niyetinin belirli tüccarlara olanak sağlamak olduğuna işaret etti.

Hatalı veya suçlu aramadıklarının da altını çizen Serdaroğlu, “Hatalar düzeltilir tespit edilir” dedi.

“TÜCCARLARA İŞ OLANAĞI AÇILACAK”

Hükümetin, donmuş kıyma ve kuşbaşını ülkeye getirip tüccarlara iş olanağı açacaklarını ifade eden Serdaroğlu, “İşlerine gelmediği için de kaos yaratıyorlar. Eylemler eleştiriliyor ama yapandan önce yaptırana bakmak lazım” şeklinde konuştu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın “Başbakanlığın kapısını kırarak, Meclisin kapısını kırarak hükümeti masaya oturtacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. 3-5 milyonluk traktörlerle gelip kapı kırıyorlar; kazanamıyorsanız bu işi yapmayın kardeşim” laflarını da hatırlatan Serdaroğlu, hükümetin tahrik etmekten vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

“ÜRETİCİSİNE SEVİNECEĞİNE ELEŞTİRDİ”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın üreticilere yönelik kullandığı ifadeleri de eleştiren Serdaroğlu, “Arıklı, ‘milyonluk traktör’ diyerek, üreticisinin aldığı traktöre sevineceğine üreticinin yıllarca işleyerek satın aldığı traktörleri eleştiriyor” dedi.

Serdaroğlu’nun konuşması şöyle:

“ÇİFTÇİ TARLAYI ÖKÜZLE Mİ SÜRSÜN?”

Arıklı’ya Kıbrıs Postası aracılığıyla “Erhan Arıklı’nın beklentisi çiftçinin tarlasını öküzle sürmesi mi?” sorusunu yönelten Serdaroğlu son olarak şu ifadeleri kullandı:

Eylem, hayvancının sorunu olmaktan çıktı.  Hükümetin denetleme yapmayacağı belli. Alım gücümüz de sıkıntıda. Halkın gözünü ucuz et geleceği iddiasıyla halkın gözünü boyuyorlar.  Hükümet, bir zaman sonra hayvancının giderini çoğaltacak ardından da ithal et fiyatını çoğaltacak. 3-5 ay sonra donmuş eti yerli etin şu anki fiyatına yiyeceğiz. Hükümet piyasadaki zamları önleyemiyor.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.