İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

KSTU soruşturması: Serdal Gündüz ve Berk Özbek'in suç delillerini imha ettiği yönünde kanıtlar ortaya kondu

KSTU soruşturması: Serdal Gündüz ve Berk Özbek'in suç delillerini imha ettiği yönünde kanıtlar ortaya kondu

KSTU soruşturması kapsamında tutuklanan genel sekreter ve hissedarlarından Serdal Gündüz ile asistanı Berk Özbek’in yargılandığı davada, bugün ilk tahkikat duruşması gerçekleştirildi. Polis Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, emare olarak alınan dijital ve belge kalıntılarını mahkemeye sunarken, zanlıların suç delillerini imha ettiği yönünde kanıtlar da ortaya koydu. Duruşma, 20 Haziran Perşembe günü devam edecek.

Yayın Tarihi: 13/06/24 15:45
okuma süresi: 4 dak.
KSTU soruşturması: Serdal Gündüz ve Berk Özbek'in suç delillerini imha ettiği yönünde kanıtlar ortaya kondu

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) soruşturması kapsamında tutuklanarak yargılanan okulun genel sekreteri ve hissedarlarından Serdal Gündüz ile asistanı Berk Özbek ile ilgili bugünkü ilk tahkikat duruşmasında, sekizinci tanık olarak Polis Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı dinlendi.

Soruşturmayı yürüten Tahkikat Memuru Özbaylı, ifadesinde sürece ilişkin detaylı bilgiler paylaşarak, polisin elindeki emareleri mahkemeye sunmaya başladı.

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şubat ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen Serdal Gündüz ile Berk Özbek, bugün ilk tahkikat duruşması için yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Gülay Uğur huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Damla Güçlü ve sanıkların avukatları Doğa Zeki ile Hasan Yücelen hazır bulundu.

SEKİZİNCİ TANIK OLARAK TAHKİKAT MEMURU DİNLENMEYE BAŞLANDI

98 davadan itham edilen zanlıların duruşmasında Polis Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, süreç içerisinde polis tarafından toplanan emareleri mahkemeye sundu.

Özbaylı, ilk olarak 5 Şubat tarihinde üniversitenin büyük hissedarı Ece Uysal’ın vekili Mehmet Altuntaş’ın üniversitede yapılan usulsüzlüklere ilişkin Serdal Gündüz ile Berke Özbek aleyhinde şikayetçi olmasının ardından Altuntaş’ın ifadesini aldıklarını kaydederek, Uysal’ın Altuntaş’ı vekili olarak tayin ettiğini gösteren belgenin ilk emare olarak kayıtlara geçmesini talep etti.

Ardından, 7 Şubat’ta sanık Serdal Gündüz'e ulaşılarak, şubeye gelmesi talep edildiğini ve burada aleyhinde yasal ihtarda bulunulduğunu belirten Özbaylı, Serdal Gündüz'ün yasal ihtarlar bulunulurken “ben okulun sahibiyim.” şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

Aynı gün Gündüz'ün mahkeme emriyle tutuklandığını söyleyen Özbaylı, emare olarak alınan Gündüz'e ait cep telefonunu, Polis Genel Müdürlüğü Data İnceleme Şubesi tarafından telefonun incelenmesinin ardından hazırlanan uzmanlık raporunu emare olarak sundu.

Özbaylı, sanık Berk Özbek’in mali işler biriminde görevlendirildiğine yönelik yazışmaları gösteren çıktıları da emarelere ekledi.  

Bunun yanında, 9 Şubat tarihinde Gündüz'ün kızının tasarrufundayken emare olarak alınan dizüstü bilgisayar da emare olarak kayıtlara geçti.  

KANITLARIN İMHA EDİLDİĞİNE YÖNELİK FOTOĞRAFLAR SUNULDU

8 Şubat’ta Sanık Özbek’in de okulda tespit edilerek, ifadesinin alındığına işaret eden Özbaylı, Özbek'in tasarrufundaki cep telefonunu da incelediklerini kaydederek, cep telefonunu emare olarak mahkemeye sundu.

Tanık Özbaylı, son olarak, 9 Şubat’ta üniversite muhasebe birimi sorumlusundan okul öğrencilerinin, okul hesaplarının ve IBAN numaralarının yer aldığı belgelerin alındığını ifade etti.

Özbaylı, bu belgeleri de emare olarak sundu.

Muhasebe sorumlusunun, polis soruşturması öncesinde sanıkların emareleri imha ettiği yönündeki ifadesine işaret eden Özbaylı, bu kişinin telefonundan elde edilen ve sanıkların bir takım belgeleri yakarken görüntülendiği iddia edilen fotoğraf çıktılarını da emare olarak sundu.

Zanlı avukatları, ardından duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu. Yargıç Gülay Uğur, duruşmaya 20 Haziran Perşembe günü devam edilmesine karar verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.