İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Mahmut Erden: Bazı hayvancılar süt ürünleri kaçakçılığının önünü açmak için uğraşıyor

Mahmut Erden: Bazı hayvancılar süt ürünleri kaçakçılığının önünü açmak için uğraşıyor

SÜİB Başkanı Mahmut Erden, 'asıl işi hayvan kaçakçılığı olan bazı hayvancıların' süt ürünleri kaçakçılığının önünü açmak için uğraştığını ifade ederek, mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Yayın Tarihi: 19/06/24 10:45
okuma süresi: 4 dak.
Mahmut Erden: Bazı hayvancılar süt ürünleri kaçakçılığının önünü açmak için uğraşıyor

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) Başkanı Mahmut Erden, 'asıl işi hayvan kaçakçılığı olan bazı hayvancıların' süt ürünleri kaçakçılığının önünü açmak için uğraştığını savunarak, sosyal medya hesabı üzerinden önemli bir açıklama yaptı. 

SÜİB Başkanı Erden, “Bu kaçakçılar son dönemde ne yapmak istiyor halkın anlayacağı dilden tane tane anlatalım” ifadelerini kullandı.

Erden, “Şimdi, ülkemizde kurulu fabrikalar sadece yüzde 28 kapasiteyle çalışıyor. Yani günde 1590 ton günlük süt işleyebilme kapasitemize rağmen anca 450 ton süt bulup işleyebiliyoruz. Tabii ki bu durum beraberinde maliyet artışını getiriyor. Örneğin, şu anda herhangi bir süt ürününü 100 liraya mal ediyoruz diyelim, bu kapasite kullanım oranı sadece yüzde 56'ya çıkarsak, o ürünün üretim maliyeti 80 liraya düşecek ve rekabet gücümüz artacak. Biz bu kullandığımız yüzde 28’lik kapasitenin yüzde 13'lük kısmını iç piyasa için yüzde 15'ini de ihracata kullanıyoruz ya da şöyle diyelim daha anlaşılır olsun, ülkede üretilen günlük sütün yaklaşık 200 tonu iç piyasaya, 250 tonu ihracata gidiyor...” açıklamasını yaptı. 

"HEDEFLERİ SÜT ÜRÜNLERİ KAÇAKÇILIĞININ DA ÖNÜNÜ AÇMAK"

Mahmut Erden, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Şimdi asıl mesele şu; son günlerde Luricinalı ve Omorfolu asıl işi hayvan kaçakçılığı olan bazı hayvancılar durmadan bana saldırıyor ve diyorlar ki, size süt vermeyelim, sütü daha az üretelim, ihracatı bırakalım ve sadece iç piyasaya yetecek kadar bir süt üretelim. Yani, diyorlar ki süt fabrikaları yüzde 28 kapasiteyle değil, yüzde 13 kapasiteyle çalışsın ve şu an örnek olarak söylediğim 100 liraya mal edilen bir ürün artacak maliyetler nedeniyle 200 liraya mal edilsin. Baktığınız zaman bu salaklık gibi görünüyor değil mi? Ama altında başka bir hainlik yatıyor. Bu güruh 19 yıldır durmaksızın üretimi daha da kısıp, etinde sütünde karaborsada satılması için var güçleriyle uğraşıyorlar. Bu sayede eti kaçırıp para kazanıyorlar ancak son dönemdeki hedefleri ise süt ürünleri kaçakçılığının da önünü açmak."

"ARTIK HALKIMIZIN BUNLARI GÖRMESİNİ İSTİYORUZ"

"Yani Güney Kıbrıs'tan kuzu, buzağı, dana, et kaçırdıkları yetmedi şimdi de hellim Kuzey Kıbrıs'ta fahiş fiyatlarla satılsın ki onu da kaçırsınlar diye uğraşıyorlar..." açıklamasını yapan Erden, tek amacın bu olduğunu vurguladı. 

Erden, "Biz ise canımızı dişimize taktık, her türlü hakarete, iftiraya, tehdide rağmen gece gündüz var gücümüzle illaki üretim artsın, illaki üretim artsın diye mücadele veriyoruz. Üretim artsın ki maliyetler düşsün, halkımızın gıdaya erişimi kolaylaşsın, rekabet gücümüz artsın diye uğraşıyoruz. Ne pahasına olursa olsun uğraşmaya da devam edeceğiz. Artık halkımızın bunları görmesini istiyoruz..."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.