İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ürün Solyalı’dan Gemikonağı’ndaki kazayla ilgili açıklama: İçişleri Bakanlığı harekete geçmeli

Ürün Solyalı’dan Gemikonağı’ndaki kazayla ilgili açıklama: İçişleri Bakanlığı harekete geçmeli

Avukat Ürün Solyalı, Gemikonağı’ndaki trafik kazasında, bir kişinin ölümüne sebep olan 22 yaşındaki alkollü sürücü, TSK mensubu Mehmet Eren Erdoğan’ın gerekli yasal işlemler sonrasında, ülkede yargılanabileceğini ifade ederek, “Bu konudaki hassasiyete cevabın İçişleri Bakanlığı’nca verilmesi kanaatimce gecikmiş olmasına rağmen kaçınılmazdır” dedi.

Yayın Tarihi: 20/06/24 16:25
okuma süresi: 3 dak.
Ürün Solyalı’dan Gemikonağı’ndaki kazayla ilgili açıklama: İçişleri Bakanlığı harekete geçmeli

Avukat Ürün Solyalı, Gemikonağı’nda 15 Haziran Cumartesi günü yaşanan ölümlü trafik kazası zanlısı, TSK mensubu 22 yaşındaki Mehmet Eren Erdoğan’ın, KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Sözleşmesi ve 43/88 Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlâmlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası’nda tarafların İçişleri Bakanlıklarının gerekli diplomatik yazışmaları yapması halinde, zanlının ülkede yargılanabileceğini açıkladı.

Solyalı ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın bu konudaki hassasiyete yanıt verme noktasında geciktiğini belirtti.

Ürün Solyalı’nın açıklaması şöyle:

“Alkol Etkisinde Ölümlü Trafik Kazaları her gün canımızı yakıyor. Bu konuda Meclis'te yasa çalışması tartışmaları devam ediyor. Bunun Trafik Master Planı çerçevesinde tüm yönleri ile ele alınması gerektiğinin altını çizeyim.

Geçtiğimiz gün Gemikonağı'nda meydana gelen tahammül edilemez neticesi olan kazada "zanlı" akıbeti ile ilgili tartışmalar toplum tarafından merakla izleniyor. Sorular geldiği için yorumu burdan yapmayı tercih ettim:

'Asker kişi' askeri suç olmayan ama elbette askeri disiplin mahkemesine konu olacak olan adli bir suça karışmış, suç tamamen Kuzey Kıbrıs'ın kazai yetkisi dahilinde işlenmiştir.

Gerek TC-KKTC Arasında imzalanan "Adli Yardımlaşma ve Suçluların iadesi Sözleşmesi" gerekse 43/88 Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlâmlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası'nda tarafların İçişleri Bakanlıklarının gerekli diplomatik yazışmaları yapması ve sözleşme ve yasa şartlarının da uygun olması neticesinde iade işlemi yapılabilmektedir.

Mevzuatta; 'Geri verme isteminin konusu olan suç, tamamen veya kısmen, istenilen tarafın ülkesinde veya kaza yetkisine tabi bir yerde işlenmişse.' Geri verme isteminin reddedileceği hükme bağlanmıştır.

Bu konudaki hassasiyete cevabın İçişleri Bakanlığınca verilmesi kanaatimce gecikmiş olmasına rağmen kaçınılmazdır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.