TÜRKİYE
okuma süresi: 4 dak.

Ankara, Türk cumhuriyetlerini İsrail'in vahşetine karşı adım atmaya çağırdı

Ankara, Türk cumhuriyetlerini İsrail'in vahşetine karşı adım atmaya çağırdı

Parlamenter Meclisi'nin on üçüncü toplantısı 5 ve 6 Haziran tarihlerinde Bakü'de gerçekleştirilecek...

Yayın Tarihi: 23/05/24 16:00
okuma süresi: 4 dak.
Ankara, Türk cumhuriyetlerini İsrail'in vahşetine karşı adım atmaya çağırdı
A- A A+

Türkiye, Türk cumhuriyetlerine İsrail'in Gazze'deki vahşetine karşı somut adımlar atmaya çağrıda bulunurken, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni tanımasını memnuniyetle karşıladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: "Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimizi İsrail'in Gazze'deki vahşetine karşı seslerini yükseltmeye ve bu zulmü sona erdirmek için daha fazla ve daha somut adımlar atmaya çağırıyorum" dedi.

Fidan Türk Cumhuriyetleri Parlamenter Meclisi savunma komisyonları başkanlarının Ankara'daki TBMM merkezinde dün gerçekleştirdikleri ilk toplantıda, dünyanın artan çatışmalar, istikrarsızlık ve hızlanan küresel rekabetle karşı karşıya olduğu bir dönemde, Parlamenter Meclisi'nin 13. toplantısının 5-6 Haziran tarihlerinde Bakü'de yapılacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı, Batı'nın Gazze'deki zulüm ve insani kriz karşısında sessiz kaldığını, uluslararası örgütlerin ve normların yetersiz kaldığını, çatışmanın coğrafi yayılımının ve tırmanma riskinin her geçen gün arttığını söyledi.

Fidan, ahlaki ve insani değerlerin yozlaştığı bu ortamda, Türk dünyasının gücünün ortak tavır alarak uluslararası topluma örnek teşkil ederek ortaya çıkması gerektiğine, bu duruşun aynı zamanda çatışmanın coğrafi yayılımı ve terör riskinin ortadan kaldırılmasına da katkı sağlayacağını belirtti.

Gazze'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan vahşetin sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde durdurulması için iki devletli çözümün uygulanması gerektiğini vurguladı.

Filistin meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için Filistin devletinin tanınması ve iki devletli çözüme odaklanılması gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin bu hedef doğrultusunda İsrail'e karşı somut adımlar attığını, İsrail ile ticaretini sonlandırdığını ve Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı (UAD) nezdinde açtığı davaya müdahil olduğunu belirtti.

Türkiye, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni tanıdıklarını açıklamalarını memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin'i tanıyacaklarını açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Filistin'i tanımanın "uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereği" olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "Filistin halkının gasp edilmiş haklarının yeniden tesis edilmesi ve Filistin'in uluslararası toplumda hak ettiği statüye kavuşmasına yardımcı olmak açısından çok önemli bir adım olduğu" vurgulanarak, Türkiye'nin daha fazla ülkenin Filistin'i tanıması için çaba göstermeye devam edeceği vurgulandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni tanıdıklarını açıklamalarını memnuniyetle karşıladı ve bu adımın "tarihin doğru tarafında durmak anlamına geldiğini" vurguladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.