TÜRKİYE
okuma süresi: 3 dak.

TBMM'de bu hafta gündem yoğun: Google 'Dijital teklif' için meclise geliyor

TBMM'de bu hafta gündem yoğun: Google 'Dijital teklif' için meclise geliyor

Bu hafta TBMM Genel Kurulu, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifini görüşmeye başlayacak. Meclis'te Salı ve Çarşamba günleri, siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Google yetkilileri ise Dijital Mecralar Komisyonu'nda "dijital telif" konusuyla ilgili bilgi verecek.

Yayın Tarihi: 23/06/24 13:10
okuma süresi: 3 dak.
TBMM'de bu hafta gündem yoğun: Google 'Dijital teklif' için meclise geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 25 Haziran Salı günü başlayacak. Genel Kurul, Sermaye Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni görüşecek. Teklife göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınması zorunlu olacak.

İZİNSİZ FAALİYET YÜRÜTEN KRİPTO VARLIK HİZMET SAĞLAYICILARINA CEZALAR KAPIDA

İzin almaksızın kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek kişiler ve tüzel kişilerin yetkililerine üç yıldan beş yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Her yıl platformların bir önceki yılki faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde biri SPK, yüzde biri de TÜBİTAK bütçesine ilgili yılın mayıs ayı sonuna kadar ödenip gelir olarak kaydedilecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürütenler, yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak üzere gerekli başvuruları yapacaklarına veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan üç ay içerisinde tasfiye kararı alacaklarına dair bir beyan sunmak zorunda olacak.

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içerisinde sonlandıracak.

KOMİSYON GOOGLE YETKİLİLERİNİ DİNLEYECEK

Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında "dijital telif" gündemiyle toplanacak. Komisyon, Google yetkililerini dinleyecek.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu "hükümlü ve tutuklulara verilen sağlık hizmetleri" hakkında bilgilendirecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞMA YAPACAK

Salı ve çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı sonrasında çalışmalarına yeniden başlayacak Meclis'te, partisinin grup toplantısına katılarak konuşma yapacak.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.