BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 3 dak.

Araştırmaya göre gizemli radyo sinyalleri bizimkine benzer galaksilerden geliyor

Araştırmaya göre gizemli radyo sinyalleri bizimkine benzer galaksilerden geliyor

Araştırma, hızlı radyo patlamaları ya da FRB'lerde (Fast Radio Burst) daha önce fark ettiğimizden çok daha fazlasının olabileceğini gösteriyor.

Yayın Tarihi: 13/06/24 15:50
okuma süresi: 3 dak.
Araştırmaya göre gizemli radyo sinyalleri bizimkine benzer galaksilerden geliyor

FRB'ler bize uzayın derinliklerinden gelen çok yoğun, çok kısa radyo enerjisi patlamaları. Bir milisaniyede Güneş'in üç günde yaydığı kadar enerji yayıyorlar.

FRB'ler ilk olarak 2007'de bulunmuştu. O zamandan beri evrenin çeşitli yerlerinden gelen binden fazla FRB tespit edildi.

Bilim insanları FRB'lerin nereden geldiğini hâlâ bilmiyor. Ancak ekstrem ya da olağandışı bir yerden kaynaklandıkları açık: Açıklamalar nötron yıldızları ve kara deliklerden uzaylı teknolojilerine kadar değişiyor.

Bilim insanları bu patlamaları anlamaya çalışma hedefiyle tekrar eden çok faal kaynaklara uzun zamandır odaklanıyor. Faal kaynaklar yararlı çünkü tekrar eden doğaları, bilim insanlarının gökyüzünün FRB'lerin gelmesi beklenen kısımlarına odaklanabilmesini sağlıyor.

Ancak hızlı radyo patlaması kaynaklarının sadece yaklaşık yüzde 3'ü tekrar ediyor. Bu da geri kalan kaynakların nispeten bilinmediği anlamına geliyor.

Sadece bir sinyal üretmiş olan bu tekrar etmeyen FRB'lerin 128'ini inceleyen yeni bir çalışma, bunların kendi Samanyolu'muz gibi, sadece nispeten sınırlı yoğunluklara ve mütevazı manyetik alanlara sahip galaksilerden geldiğini öne sürüyor.

Toronto Üniversitesi'nden baş yazar Ayush Pandhi, "Bu, diğer yüzde 97'ye ilk bakış oldu" diyor. 

FRB'lerin ne olduğunu düşündüğümüzü yeniden gözden geçirmemizi ve tekrarlayan ve tekrarlamayan FRB'lerin nasıl farklı olabileceğini görmemizi sağlıyor.

Sözkonusu çalışmada kaynaklar polarize ışık kullanılarak incelendi. Bu, bilim insanlarının sadece ne kadar parlak olduklarını değil, aynı zamanda titreşen elektromanyetik dalgaların hangi açıyla geldiğini de inceleyebildikleri anlamına geliyor.

Bu da bilim insanlarının kaynakları daha iyi anlamalarını sağlıyor, çünkü bu açı FRB'nin nasıl ve nereden geldiği ve Dünya'ya doğru uzun yolculuğunda nereden geçtiği hakkında bilgi edinmek için kullanılabiliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.