EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 5 dak.

Ekonomist Mehmet Saydam uyardı: Borçlanmayın

Ekonomist Mehmet Saydam uyardı: Borçlanmayın

Ekonomist Mehmet Saydam, “Hiçbir kimsenin hele de Türk Lirası kazandığı bir ortamda, gereksiz yere “borçlanmaya” gitmesini tavsiye etmiyorum. “Kira ödeyeceğime ev taksiti öderim” gibi klişe ve altı boş sözlere inanıp da borçlanmayalım. Araç alırken veya bir yatırım yaparken kısacası her ne sebep ile olursa olsun borçlanırken mutlak surette bir uzman görüşü alınız." dedi.

Yayın Tarihi: 02/06/23 17:46
okuma süresi: 5 dak.
Ekonomist Mehmet Saydam uyardı: Borçlanmayın

Ekonomist Mehmet Saydam, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2023 yıl sonu tahminlerini içeren Piyasa Katılımcı Anketi’nin açıkladığına dikkat çekti.  

Saydam, “Buna göre Aralık 2023 sonu itibari ile tahminleri değerlendirildiğinde, katılımcıların yüzde 45,02’si TÜFE'nin ortalama olarak yüzde 32-37,99 aralığında artış göstereceğini, katılımcıların çoğunluğunun yıl sonu USD kur tahmini 24,61 TL bedeline ulaşacağı, buna bağlı olarak da Euro’nun TL karşısında 27 TL, İngiliz Sterlin’in de Türk Lirası karşısında 31 TL’yi zorlaması beklenmekte. Bana göre bu tahminler dahi iyimser yönde. Yıl sonuna yaşanacak 6 aylık uzun bir dönem var daha önümüzde” açıklamasını yaptı.  

“FAİZ ARTIRIMI KARARI ALINIR İSE KUR YİNE AŞAĞI YÖNDE BİR SEYİR GÖSTERMEYE BAŞLAYACAKTIR” 

Ekonomi piyasasında dengeyi sağlayan üç unsur olduğuna dikkat çeken Saydam, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:  

“Mal piyasaları için ‘fiyat’, para ve sermaye piyasaları için ‘faiz’ ve döviz piyasası için ‘kur.’ Bu üçlü el tartısında ideal denge olarak; faiz bir uçta, fiyat bir uçta ve kur da tam ortada olmalıdır. Ekonomik piyasalar bu dengeye bağlı iken eğer Merkez Bankası faizi indirmeye karar verir ve ısrarcı olur ise faizin aşağıya inerken kur ve fiyat yukarı yönde hareket etmeye başlar ve ülkenin parası hem iç hem de dış değerini kaybetmeye başlar. Böylece de yüksek enflasyon ve yüksek kur ile karşı karşıya kalırız. Hele bir de ekonomi içerisinde ithal ürünlerin fazlalığı o ekonomilere olağanın da üstünde zarar vermeye başlar. Bu olumsuzluklardan kurtulmak adına faiz artırımı kararı alınır ise kur yine fiyatın ile birlikte aşağı yönde bir seyir göstermeye başlayacaktır. Tabii bu ekonomik varsayımlar, ilgili ülkenin piyasa güvenirliği-adalet sistemi-yatırımcı teşvikleri vb. birçok değişken ile de değişkenlik göstermektedir. Bu tipte bir hamle kısa vadede de olsa kur-fiyat endeksini aşağıya yönlü çekse de ülkenin yapısal anlamda ciddi reformlara ihtiyacı olduğu gerçeği kaçınılmaz bir gerçektir.” 

Saydam, “KKTC gerçeğinde bizlerin para politikaları veya ekonomik dinamikler üzerinde hayata geçirebileceğimiz yok. Tamamı ile Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin belirleyeceği bir yolda ilerliyoruz” dedi.  

“ÜLKENİN HEM AVANTAJI HEM DE DEZAVANTAJI OLAN ŞEY, SINIR KAPILARININ AÇIK OLMASI” 

“Ülkenin hem avantajı hem de dezavantajı olan şey, sınır kapılarının açık olması” ifadelerini kullanan Saydam, şöyle devam etti:  

“Piyasadaki mal ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışına karşın, Euro’da yaşanan artış halen Güney Kıbrıs’ta yaşayan insanların kuzeyde para harcamasını sağlıyor. Bir şekil piyasaya dıştan da olsa günlük ciddi manada nakit girişi sağlanıyor. Ancak kuzeyde yaşayan ve Türk Lirası kazanarak her geçen gün alım gücü düşün insanlarımızın sayısı da artmakta. Bu dengesizlik maalesef ekonomik olarak toplum içerisindeki ayrışmayı hızlandırmakta.” 

“HİÇBİR KİMSENİN GEREKSİZ YERE ‘BORÇLANMAYA’ GİTMESİNİ TAVSİYE ETMİYORUM” 

Saydam, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni dönemde oluşturacağı kabine ile birlikte uygulamaya koyacağı ekonomik paketi ve uygulamaların yakından takip edilesi gerektiğinin altını çizdi.  

Saydam, “Hiçbir kimsenin hele de Türk Lirası kazandığı bir ortamda, gereksiz yere “borçlanmaya” gitmesini tavsiye etmiyorum. “Kira ödeyeceğime ev taksiti öderim” gibi klişe ve altı boş sözlere inanıp da borçlanmayalım. Araç alırken veya bir yatırım yaparken kısacası her ne sebep ile olursa olsun borçlanırken mutlak surette bir uzman görüşü alınız. Yüzyılın en büyük ekonomik kırılımlarından birini yaşıyoruz. Pandemi öncesi başlayan kriz, devamında pandemi ve şimdi derinleşen ekonomik kriz veya daha doğru bir ifade ile ekonomik buhran… Lütfen herkes dikkatli olsun…” uyarısını da yaptı.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.