ADLİ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Sahte diploma iddiasıyla tutuklanan Çelebi Ilık, teminatla serbest!

Sahte diploma iddiasıyla tutuklanan Çelebi Ilık, teminatla serbest!

Kıbrıs Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde sahte diploma ve yolsuzluk iddiasıyla tutuklanan, Çalışma Bakanlığı eski Müsteşarı, Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, teminat şartıyla serbest bırakıldı.

Yayın Tarihi: 13/02/24 11:40
Güncelleme Tarihi: 13/02/24 15:06
okuma süresi: 5 dak.
Sahte diploma iddiasıyla tutuklanan Çelebi Ilık, teminatla serbest!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde meydana gelen sahte diploma olayıyla ilgili tutuklanan Çelebi Ilık Lefkoşa’da yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Çelebi Ilık hakkında olguları Mali Şube’de görevli polis çavuşu Bilger Koral aktardı.

Polis, zanlının 2022 ve 2023 yılları içerisinde Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde psikoloji bölümünden lisans ve işletme yönetimi yüksek lisans diploması alabilmek için derslere ve sınavlara girmediği halde, “sahtekarlıkla” ve “dolandırmak kastı” ile üniversitenin genel sekreteri olan Serdal Gündüz’ü ve Dekan olan Doç.Dr. Serdal Işıktaş'ı sahte belge düzenlemeye tahrik ederek lisans ve yüksek lisans diplomalarını temin ettiğini söyledi.

ILIK İÇİN AYINI GÜN İÇERİSİNDE KAYIT YAPILDI, NOT GİRİŞLERİ YAPILDI VE MEZUNİYET DİPLOMASI HAZIRLANDI

Polis, yürütülen soruşturma neticesinde 21 Şubat 2022 tarihinde Ilık’ın psikoloji bölümü öğrenci kaydının yapıldığı, aynı gün ilgili bölüm geçerli not girişlerinin yapıldığı ve aynı günde mezuniyet diploması hazırlandığının tespit edildiğini belirtti.

Polis ayrıca zanlı Ilık’ın 17 Ekim 2022 tarihinde işletme yönetimi yüksek lisansa öğrenci kaydının yapıldığını, derslere girmediği ve sınavları geçmediği halde 19 Haziran 2023 tarihinde, sisteme zanlının tüm derslerinde başarılı olduğu yönünde kayıt yapılarak yüksek lisans diploması hazırlandığını söyledi. Polis, zanlının 9 Şubat tarihinde tutuklandığını anımsattı. Polis, zanlının 10 Şubat tarihinde mahkemeye çıkarılarak, 3 gün tutukluluk emri alındığını belirtti.

Polis, alınan bu 3 günlük tutukluluk süresi içerisinde zanlının bahse konu lisans diploması için 23 Şubat 2022'de “sahtekarlıkla” ve “dolandırmak kastı” ile kademe ilerlemesi almak için sahte belge olan dilekçe düzenleyip, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verip, tedavüle sürdüğünü açıkladı.

Polis, zanlının 12 Eylül 2023 tarihinde ise sahtekarlıkla ve dolandırmak kastı ile kademe ilerlemesi almak için e- imza atıp, düzenlediği sahte resmi belgeyi Başbakanlık Personel Dairesi’ne verip tedavüle sürdüğünü açıkladı.

10 BİN TL’Yİ SAHTEKARLIKLA TEMİ ETTİ

Polis, yürütülen tahkikat sonucunda zanlının, 1 Ekim 2023-1 Şubat 2024 tarihleri arasında Hazine ve Muhasebe Dairesi’nden 1 barem artışı alarak, toplam 10.509,88TL parayı sahtekarlıkla temin edip, konu parayı tasarrufuna geçirmek suretiyle suçtan gelir elde ettiğini belirtti.

Polis, soruşturmanın tamamlandığını ifade ederek, zanlının “sahte belge düzenleme” ve “sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “suç geliri elde etme” suçlarından teminata bağlanmasını talep etti.

Polisin ardından söz alan zanlının avukatı ise, söz konusu üniversitede sistem çöktüğü için lisans kaydının, notlarının ve diploma hazırlanışının aynı gün bilgisayara girildiğini öne sürdü.

Soruşturmayı yapan polis ise tüm sistemi incelediklerini, silinen verileri geri getirdiklerini, zanlının yüksek lisans kaydının, geçerli not aldığına dair kayıtların ve diploma hazırlık işlemlerinin tümünün 19 Haziran 2023 tarihinde yapıldığını ancak sistemin 13 Temmuz 2023 tarihinde çöktüğünü belirlediklerini açıkladı.

Polis, savcı Hasan Boşnak’ın sorusu üzerine ise üniversitede eğitim veren akademisyenlerden ifade aldıklarını, hiçbirinin zanlıyı tanımadığını ve dersinde görmediğini söylediğini aktardı.

NOT GİRİŞLERİ SERDAL GÜNDÜZ'ÜN TALİMATI İLE ÖĞRENCİ İŞLERİNE YAPTIRILDI

Polis, yine Boşnak’ın başka bir sorusu üzerine sahte diplomaların meselede tutuklu bulunan Çelebi Ilık’a ait psikoloji bölümü geçerli not girişlerinin üniversite genel sekreteri Serdal Gündüz'ün talimatı ile öğrenci işlerine yaptırıldığının tespit edildiğini söyledi. 

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 100 bin TL nakit teminat yatırmasına, iki kefilin 750’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.