GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 4 dak.

Yorgos Papanastasiu: Kıbrıs gerekli altyapılara sahip olmadığı için bölgenin enerji kavşağı olamaz

Yorgos Papanastasiu: Kıbrıs gerekli altyapılara sahip olmadığı için bölgenin enerji kavşağı olamaz

Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu, “Kıbrıs, komşu devletler İsrail ve Mısır’a kıyasla gerekli altyapılara sahip olmadığı için bölgenin enerji kavşağı olamaz” dedi.

Yayın Tarihi: 29/11/23 10:45
okuma süresi: 4 dak.
Yorgos Papanastasiu: Kıbrıs gerekli altyapılara sahip olmadığı için bölgenin enerji kavşağı olamaz

Alithia’nın haberine göre, Doğu Akdeniz’de doğal gaz konulu konferansta konuşan Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu, İsrail ve Mısır’ın doğal gaz kaynakları ve kullanmakta oldukları altyapıları nedeniyle Güney Kıbrıs’tan çok önde olduğuna işaret ederek “ancak bir sihirli kelime var, o da bölgenin doğal gaz kaynaklarının geliştirilmesi için ‘işbirliği’dir” ifadesini kullandı.

Papanastasiu, Güney Kıbrıs’ın, “enerji karmasını” şekillendiren eylemleri içeren “Gas Tower” isimli planı olduğuna işaret ederek “iç piyasada enerji üretimi maksadıyla DEFA aracılığıyla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal edileceğini, ülkeyi Yunanistan ve İsrail ile bağlayacak EuroAsia Interconnector üzerinden ihraç edebileceği yenilenebilir enerji kaynaklarını artıracağını belirtti.

Rum tarafının tek yanlı MEB ilan ettiği bölgede keşfedilen doğal gaz için seçeneklerden birinin gerek iç tüketim, gerek piyasalara ihraç maksadıyla Mısır’a nakil olduğunu, Güney Kıbrıs’a ithal edilerek burada sıvılaştırıldıktan sonra küçük sıvılaştırılmış doğal gaz tesisleri aracılığıyla ihraç edilmesi seçeneğinin de masada olduğunu anlattı.

Papanastasiu “Kıbrıs, bölgenin enerji kavşağı olamaz çünkü komşu devletler İsrail ve Mısır’a kıyasla gerekli altyapılara sahip değildir. İsrail ve Mısır’ın bu konudaki geçmişleri ile doğal gaz kaynakları ve halen kullanmakta oldukları tesisleri nedeniyle çok önde olduklarına inanıyorum” dedi.

Haberde, ABD'nin Enerjiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kimberly Harrington’un da konferansta yaptığı konuşmada “geçirmekte olduğumuz zor zamanlara rağmen ABD bölgesel iş birliğine, özellikle de enerji alanında, istikrarla bağlıdır” ifadesini kullandı.

ABD’nin İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasındaki 3+1 diyaloğuna ve Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu’na (EMGF) atıf yapan Harrington “enerji ortaklığı ve bölgesel enerji bütünleşmesi anahtardır ve gerçekte hiçbir yer bunu Doğu Akdeniz kadar somutlaştırmıyor.  ABD’nin ana hedefi bölgede enerji güvenliği ve iş birliğidir” dedi.

Lübnan Petrol Sektörü Yönetim Otoritesi eski Başkanı ve yönetim kurulu üyesi Vessam Şubat, Lübnan’da doğal gaz rezervleri keşfedilmesi ve bu rezervlerin ticari açıdan değerlendirilebilmesi dileğinde bulunduğu konuşmasında ülkesinin Güney Kıbrıs ve Mısır’la çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi. Şubat, Mısır’ın, Doğu Akdeniz’de kavşak olmak için gerekli niteliklere sahip olduğunu belirtti.

Hristodulidis hükümetine doğal gaz konusunda danışmanlık da yapan Hidrokarbon Şirketi Başkanı Tula Onufriu da Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde keşfedilen 5 yatakta tahmini 15 tfc doğal gaz rezervine sahip olduğunu anlattı. 6’ncı parselde keşfedilen Kalypso, Kronos ve Dias yatakları ve 10’uncu parselde bulunan Glafkos yatağının değerlendirme aşamasında, 12’nci parseldeki Afrodit yatağının da ticari kullanım yöntemi belirleme aşamasında olduğunu söyledi.

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.