GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Ay. Demet Belediye Başkanı Petru: Bölge sakinlerinin psikolojisi olumsuz etkilendi

Ay. Demet Belediye Başkanı Petru: Bölge sakinlerinin psikolojisi olumsuz etkilendi

Ay. Demet Belediye Başkanı Kostas Petru, daha önce münferit faaliyetler olan Ay Demet ara bölgede, pazartesi günü ilk defa bu kadar çok sayıda Türk askerinin görüldüğü, bu durumun bölge sakinlerinin psikolojilerini olumsuz etkilediğini iddia etti.

Yayın Tarihi: 29/11/23 14:00
okuma süresi: 3 dak.
Ay. Demet Belediye Başkanı Petru: Bölge sakinlerinin psikolojisi olumsuz etkilendi

Haravgi’ye göre, "pazartesi akşamüzeri bölgede cereyan eden durumun", ara bölgeye yakın oturan bölge sakinlerinin psikolojilerini kötüleştirdiğini söyleyen Ay. Demet Belediye Başkanı Kostas Petru, bölge sakinlerinin halen ara bölgeye yakın olmalarının ve Metehan kapısına giden yol üzerindeki araç trafiği yüzünden sorunlar yaşadığını anlattı.

Türk askerlerinin geçmişte de ara bölgede bazı hareketleri olduğunu ancak hep az sayıda asker gördüklerini pazartesi günü ilk kez bu kadar çok sayıda askerle karşılaştıklarını söyleyen Petru, “yaklaşık 40 asker vardı...  Olay, Ay Demet barikatına (Metehan karşısı) yakın, ara bölge içerisindeki eski İngiliz mezarlığından sonraki alanda cereyan etti” ifadelerini kullandı.

Alithia, Rum siyasi partilerinin dün akşamüzeri Ay. Demet ara bölgede cereyan eden durumu “kınadıklarını” ve Rum yönetiminden izahat talep ettiklerini bildirdi.

Habere göre DİSİ dün akşamüzeri Ay. Demet’te meydana gelen durumun birkaç ay önce Pile’de cereyan edenin “devamı niteliğinde olduğunu” iddia ederek, “Ankara’nın yayılmacı planının söz konusu olduğunu” öne sürdü. Bunu engellemenin tek yolunun Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının hızlandırılması olduğu görüşünü ortaya koydu.

AKEL, Türk askerlerinin Ay. Demet’te meskûn olmayan eve “müdahale ettiğini” öne sürerek, bunun “ara bölgenin statüsünün ihlali olduğunu” savundu. Bunun “ciddi bir endişe yarattığını” da öne süren AKEL, konu hakkında Rum yönetiminden kapsamlı bilgilendirme talep etti.

AKEL bu durumun, Pile’deki olayların ardından cereyan ettiğini ve “Ada’daki güvensizlik duygusunu artırdığını ve Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yeniden başlama perspektifini erozyona uğrattığını” savundu.

DİKO Basın Sözcüsü Theodoros Manitaras pazartesi günü cereyan eden durumun “ciddi tahrik ve kabul edilemez yeni emrivaki yaratma mahareti olduğunu, bölge sakinlerinin güvensizlik duygusunu yoğunlaştırdığını” öne sürdü.

DİPA da Ay. Demet ara bölgede cereyan edenleri Pile’nin devamı olarak nitelediği açıklamasında Rum yönetimine, “uluslararası toplum aracılığıyla ara bölgedeki fiili durumu ihlal çabalarının derhal durdurulması yönümde mesaj verilmesi için diplomatik çabalarını yoğunlaştırma” çağrısı yaptı.

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.