GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 2 dak.

Conor Long, İrlanda Modeli’nden çok şey öğrenilebileceği görüşünde

Conor Long, İrlanda Modeli’nden çok şey öğrenilebileceği görüşünde

İrlanda’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Conor Long, İrlanda modeli incelendiğinde, çatışma yaşamış iki taraf arasında barışı ileri götürmek için nasıl bir iş birliği olabileceğinin öğrenilebileceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 03/12/23 11:36
okuma süresi: 2 dak.
Conor Long, İrlanda Modeli’nden çok şey öğrenilebileceği görüşünde

Alithia’ya göre Büyükelçilik konutunda Perşembe akşamı verdiği davet sırasında gazetecilerin sorularına muhatap olan Conor Long, “İnsanlar çocuklarına bakıp, farklılıkları olan ancak korku olmayan bir toplum içerisinde büyüyeceklerini bilebiliyor” ifadesini kullandı.

Conor Long, “zorluklara rağmen inanılmaz derecede dayanıklı olduğu kanıtlandı” ifadesiyle tanımladığı Büyük Cuma Anlaşması’nın kimlik boyutu üzerinde durduğu açıklamasında, “İki kimlik olduğunu tanıdığı ve bir iş birliği çerçevesi getirdiği için anlaşmadan dolayı toplumlardan birinin ya da diğerinin kimliğini kaybetmesi ya da erozyona uğraması söz konusu değil” dedi.

Long, “İki toplum arasında halen ayrılıklar var, her şey ortadan kalktı demeye çalışmıyoruz ancak yaşanan deneyim 1970-80’li yıllardakinden çok farklı. İnsanlar çocuklarına bakıp farkılıkları olan ama korku olmayan bir toplum içerisinde büyüyeceğini görebiliyor” ifadesini kullandı.

Büyük Cuma Anlaşması’nın, toplumlar arasındaki farklılıkların barışçıl şekilde herkesin çıkarına çözümünde bir başarı örneği olarak gösterilip gösterilemeyeceği sorusuna karşılık da Conor Long, “Kuzey İrlanda’nın politikası büyük ölçüde kimlik meseleleriyle yönlendiriliyor. Anlaşma yürürlükte olmaya devam ediyor. Politik meydan okumalara rağmen siyasi çerçeve olarak inanılmaz dayanıklılığı kanıtlandı” diye konuştu.

Kaynak: TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.