GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Elisa Ferreira: Yeşil Hat üzerinden gerçekleşen ticaret herkes için fırsat teşkil ediyor

Elisa Ferreira: Yeşil Hat üzerinden gerçekleşen ticaret herkes için fırsat teşkil ediyor

AB Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komiseri Elisa Ferreira, Yeşil Hat üzerinden gerçekleştirilen ticaretin herkes için fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 19/05/24 13:40
okuma süresi: 3 dak.
Elisa Ferreira: Yeşil Hat üzerinden gerçekleşen ticaret herkes için fırsat teşkil ediyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komiseri Elisa Ferreira, Kathimerini gazetesine demeç verdi. Ferreira'nın demecine “Toplumlararası Ticaret Herkes İçin Fırsat” başlığıyla yer verilirken, Ferreira Yeşil Hat Tüzüğü’nün onaylanmasının 20’nci yılı dolayısıyla gazeteye demeç verdiği belirtildi.

Demecinde özetle toplumlararası alışverişin bu kadar büyük oranda nakit olarak yapılmaması için güvenilir bir ödeme sistemine ihtiyaç olduğunu dile getiren Ferreira, alışverişlerin nakit olarak yapılmasının idari maliyeti artırdığını ve şeffaflığı sınırlandırdığını dile getirdi.

Avrupa Komisyonu’nun Rum makamlarıyla iş birliği içerisinde bu konuda çözümler ileriye götürdüğünü dile getiren Ferreira, KKTC’den kaynaklandığı iddia edilen haksız rekabet konusunda Rum tarafında var olan endişelerle ilgili yorumunda ise, Yeşil Hat üzerinden gerçekleştirilen ticaretin Rum Yönetimi’nin toplam ithalatının yalnızca yüzde 0,12’sini teşkil ettiğini ve haksız rekabetin kaçak ticaretten kaynaklandığını ifade etti.

Demecinde ara bölgedeki güneş enerjisi üretim ünitesiyle ilgili sürece de atıfta bulunan Ferreira, AB’nin anlaşmazlık olabilecek noktalarda çözümler bulmaları için iki tarafa da yardımcı olmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Gazete Ferreira’nın AB’nin Kıbrıs sorunundaki gelecekteki olası gelişmiş rolü konusundaki soruya doğrudan yanıt vermekten kaçındığını ve Brüksel’in BM himayesindeki sürece olan desteğine atıfta bulunduğunu da iletti.

Demecinde Yeşil Hat üzerinden gerçekleştirilen ticaretin Kıbrıslı Rum tüccarlar olduğu kadar Kıbrıslı Türk üreticiler açısından da açıkça ekonomik bir fırsat olduğunu ve bunun tüketicilerin kullanımına sunulan ürünlerin çeşitliliğini artırdığını da ifade eden Ferreira, bunun ayrıca önemli bir güven yaratıcı önlem olduğunu sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.