GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 2 dak.

BM, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a kaçak göçü önlemek için kontroller yapacak

BM, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a kaçak göçü önlemek için kontroller yapacak

Birleşmiş Milletler'in, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a kaçak göçün engellenmesi adına ara bölgede kontroller gerçekleştirdiği iddia edildi.

Yayın Tarihi: 23/05/24 11:19
okuma süresi: 2 dak.
BM, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a kaçak göçü önlemek için kontroller yapacak

Birleşmiş Milletlerin (BM), Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs’a kaçak göçünün engellenmesi adına ara bölgede kontroller gerçekleştirdiği iddia edildi.

Politis gazetesi, “Mülteciler Konusunda UNFICYP’ten De Önlemler” başlığı altında verdiği haberinde, BM Barış Gücü’nün KKTC’den Güney Kıbrıs’a yönelik "kaçak göçmen akınlarının" engellenmesi amacıyla önlemlerini arttırdığını iddia etti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, UNFICYP’in, bu amaçla “Athienu” (Kiracıköy) ve diğer bazı noktalarda devriyelerini arttırdığını iddia etti.

BM’nin, “Athienu” bölgesinde ara bölgeye askeri tip çadır kurduğunu ve kontrollerini arttırdığını belirten gazete, bu önlemlerin ilk meyvelerini verdiğini ve geçen günlerde, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan bir grup mültecinin “durdurulduğunu” öne sürdü.

SIDDIK ÖNLEMLERIN ARTTIRILDIĞINI DOĞRULADI

Gazete haberinin devamında, BM Barış Gücü Sözcüsü Alim Sıddık’ın gazeteye yaptığı açıklamada, UNFICYP’in ara bölgede denetimlerini arttırdığını doğruladığını yazdı.

Habere göre Sıddık açıklamasında; “ara bölgede güvenliğin ve sükunetin korunmasının UNFICYP’in birinci önceliği olduğunu” belirterek “ara bölgede insan kaçakçılığı konusundaki endişeleri anladıklarını ve kaçak geçişlere karşı devriyelerini arttırdıklarını” ifade etti.

Gazete ayrıca, Rum makamlarının da kaçak mültecilere yönelik önlemlerini arttırdıklarını, RMMO’nun da, gerek mevcut gözetleme kuleleri gerekse yakın geçmişte ara bölgeye yerleştirilen kameralar aracılığıyla gözlemlerini sürdürdüğünü vurguladı.

Gazete, Rum makamların, “Astromerit”, “Athienu”, “Denya-Akaki” köyleri arasında ve “Ahlacia” (Eğlence) bölgesinde, mültecilerin sıklıkla kullandıklarını tespit ettikleri bazı noktaları daha sıkı bir denetim altında tutuklarını aktardı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.