LEFKE
okuma süresi: 3 dak.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği: Yaşanan sorunların bilimsel bir zeminde değerlendirilmesi gerekiyor

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği: Yaşanan sorunların bilimsel bir zeminde değerlendirilmesi gerekiyor

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nin yaptığı basın açıklamasında Güngör çöp depolama alanının hizmet dışı kalmasının ardından birçok belediye ve vatandaşın bu olaydan olumsuz olarak etkilendiğini ifade ederek, “Yaşanan sorunların bilimsel bir zeminde değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Yayın Tarihi: 17/08/23 17:00
Güncelleme Tarihi: 17/08/23 17:36
okuma süresi: 3 dak.
Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği: Yaşanan sorunların bilimsel bir zeminde değerlendirilmesi gerekiyor

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nden çöp toplama alanları ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

“Güngör çöp depolama alanının hizmet dışı kalmasının ardından birçok belediye ve vatandaş bu olaydan olumsuz olarak etkilenmektedir” ifadeleri kullanılan açıklamada bu konunun sadece Lefke’nin değil tüm toplumun ortak sorunu olduğu belirtildi.

Dernek, “Merkezi Hükümet tarafından alınan önlemlerin ise bu konudaki sorunların çözülmesi noktasında yetersiz kaldığı görülmektedir” ifadelerini de kullandı.

Dernekten yapılan tam açıklama şu şekilde:

“Günümüzde sadece Lefke Belediyesi’nin sorunu olmayan çöp depolama alanlarında yaşanan sorunlar hepimizin gündemindedir. Güngör çöp depolama alanının hizmet dışı kalmasının ardından birçok belediye ve vatandaş bu olaydan olumsuz olarak etkilenmektedir.

Ülkenin her yerinden her gün yanan çöp alanları ile ilgili haberler okumaktayız. Yaşanan sorunlar toplum sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.

Merkezi Hükümet tarafından alınan önlemlerin ise bu konudaki sorunların çözülmesi noktasında yetersiz kaldığı görülmektedir.

1992 yılında faaliyete geçen ve günümüzde çöp depolama alanı olarak kullanılan Lefke Çöp Depolama alanı, 2022 Haziran ayından itibaren belirli dönemlerde çöp yanma olayları devam etmektedir.

Konu ile ilgili Lefke Belediyesi yanan alanlara gerekli müdaheleri yaparak, bu alanlar ile ilgili önlem almaya çalıştığı gözlemlenmektedir. Bunun yanında, düzenli olarak toplanan çöplerin ıslahı da belediye ekipleri tarafından yapılmaktadır.

Fakat, yapılan çalışmalar çöpte meydana gelen yanma olaylarını maalesef sonlandıramadı. Yaşanan sorunların bilimsel bir zeminde değerlendirilmesi gerektiğine inanmaktayız.

Konu ile ilgili gerekli tüm adımların atılması ve önlemlerin alınmasına yönelik; Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği, KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Biyologlar Derneği ve Lefke Belediyesi bir araya gelerek ilk değerlendirme toplantısının yarın yapılacağını bilginize sunarız.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.