TURİZM
okuma süresi: 4 dak.

Murat Şenkul: Antik Liman Girne Belediyesi’ne aittir

Murat Şenkul: Antik Liman Girne Belediyesi’ne aittir

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Antik Liman’ın içerisinden geçen kamu yolunun Girne Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu, restorasyon süresince tüm planlamanın bu yol üzerinden yapıldığını belirterek, “Yani Antik Liman Girne Belediyesi’ne aittir” dedi.

Yayın Tarihi: 08/11/23 16:40
okuma süresi: 4 dak.
Murat Şenkul: Antik Liman Girne Belediyesi’ne aittir

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ isimli programda Girne Antik Liman’ın restorasyon sürecinde yaşanan sorunları değerlendirdi.

Girne Belediye Başkanı Şenkul, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç’un ara seçimlerdeki adaylığının Antik Liman’ın restorasyon sürecini olumsuz etkilediği söyledi.

“ESNAF 3 MASAYLA HİZMET VERİP BATACAKSA TABİ Kİ İŞLETMESİNİ AÇMAZ”

Esnaf ile Turizm Bakanlığı arasında bazı sorunlar yaşandığını hatırlatan Şenkul, “Esnaf 3 masayla hizmet verip batacaksa tabi ki işletmesini açmaz. Bu konuda esnaf haklıdır” dedi.

Şenkul, esnafın da mevcut ülke koşullarında masraflarını çıkartabilecek imkanın yaratılması gerektiğine vurgu yaparak, “Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan geçen mevcut planlama bilimseldir fakat işlevsel değildir” ifadelerini kullandı.

“ANTİK LİMAN’DAKİ YAPI BU HALİYLE KAOSA SÜRÜKLENEBİLİR”

Antik Liman’daki yapının bu haliyle kaosa sürüklenebileceğini dile getiren Şenkul, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu süreçle aklıselim bir şekilde hareket edilmelidir. Bu işle mahkemede de çözülemez. Turizm Bakanlığı, Girne Belediyesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ortak bir toplantı yapması gerekiyor. Toplantı neticesinde bilimin dışına çıkmadan geçmişi ve bugünü önümüze koyarak bazı kararlar vermemiz gerekiyor.”

Şenkul, Antik Liman’ın içerisinden geçen yolun kamu yolu olduğunu ve bu yolun da Girne Belediyesi’ne ait olduğunu söyleyerek, “Tüm planlama kamu yolunun üstüne yapıldı. Belediyenin buna onayı var mı diye sorulması gerekiyordu” diye konuştu.

“ANTİK LİMAN GİRNE BELEDİYESİ’NE AİTTİR”

Girne Antik Liman’ın aslında Girne Belediyesi’ne ait olduğunu ifade eden Şenkul, “Anıtlar Yüksek Kurulu da karar verirken Girne Belediyesi’ne sormalıydı” açıklamasında bulundu.

Şenkul, Antik Liman’ın Girne’nin kalbi olduğunu söyleyerek, “Limanın eskisi gibi olmasını elbette istemiyoruz. Fakat esnafın da bölgenin vazgeçilmezi olduğunu unutmamalıyız. Ben liman esnafının olmadığı bir limanı liman olarak görmüyorum” dedi.

“UYGULANMASINA İMKAN OLMAYAN BİR PROJENİN DON KİŞOT’U OLMAM”

Limandaki sorunlarla ilgili ortak bir masada toplanma çağrısını yineleyen Şenkul, “Ben uygulanmasına imkan olmayan bir projenin Don Kişot’u olmam” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET ANTİK LİMAN’DAKİ SORUNLARA EL ATMALI”

Şenkul, limanın şu an için hazır olmadığını ve yapılması gerekenler olduğunu aktararak, “Kurdele kesmeyle liman açılmaz. Bu liman fiziki olarak açılmaya hazırdır fakat sosyalleşme ve işletmeler anlamında hazır değildir. Aşılması gereken sorunlar vardır. Hükümet Antik Liman’daki sorunlara el atmalıdır” diye konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.