GİRNE
okuma süresi: 5 dak.

KKTC’nin "çocuklara yönelik ilk bilim festivali" Girne’de başladı...

KKTC’nin "çocuklara yönelik ilk bilim festivali" Girne’de başladı...

KKTC’nin "çocuklara yönelik ilk bilim festivali" dün akşam Girne’de başladı. Festivalde çocukların bilime olan ilgisini artırmak ve merak duygularını geliştirmek için bir dizi eğlenceli ve interaktif etkinlik yer alıyor.

Yayın Tarihi: 11/07/23 11:15
okuma süresi: 5 dak.
KKTC’nin "çocuklara yönelik ilk bilim festivali" Girne’de başladı...

KKTC’nin "çocuklara yönelik ilk bilim festivali" dün akşam Girne’de başladı. 

Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi ve Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından Bilim Türkiye işbirliği ile düzenlenen "Bilimfest Kıbrıs" yarın sona erecek.

Haydar Aliyev'in doğumunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılı anısına düzenlenen festivalde; çocukların bilime olan ilgisini artırmak, merak duygularını geliştirmek ve bilimsel düşünme becerilerini desteklemek için bir dizi eğlenceli ve interaktif etkinlik yer alıyor.

Festivalin açılış etkinliği Alsancak Milli Parkında yer aldı.

HASANOĞLU: DERNEK KÜLTÜREL KÖPRÜLER KURMAK AMACIYLA ÇALIŞIYOR

Açılışta konuşan Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti ve Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi Başkanı  Orhan Hasanoğlu,2012 yılında kurulan derneğin, KKTC, Azerbaycan ve Türk Devletleri arasında kültürel köprüler kurmak amacıyla çalıştığını belirtti.

GÖRMEZ: HEDEFİMİZ BİLİME, İLİME VE TEKNOLOJİYE OLAN İLGİYİ YAYGINLAŞTIRMAK

Bilim Türkiye adına Ankara Bilim Pursaklar Yöneticisi  Selin  Görmez de Bilim Türkiye’nin kuruluş amaçları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Görmez, hedeflerinin toplumda, bilime, ilime ve teknolojiye olan ilgiyi yaygınlaştırmak ve geliştirmek olduğunu vurguladı.

TAÇOY: GELECEK BİLİMDE VE GENÇLERDE

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise konuşmasında  geleceğin bilişimde ve gençlerde olduğunu dile getirerek, teknolojiyi, bilimi, ilimi dışardan ithal eden değil, üreten, teknolojiye bilime hakim  nesiller yaratmanın önemine vurgu yaptı.

ÇAVUŞOĞLU: TEK MİLLET 3 DEVLET DUYGUSUNU EN İÇTEN ŞEKİLDE HİSSEDİYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Türk Birliği’nin gücünü,  tek millet 3 devlet duygusunu en içten şekilde hissettiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, temennilerinin Türk Devletleri arasında kültürel, bilimsel sanatsal her türlü buluşmanın  artması ve halkların birbirlerini daha yakından  tanıması ve Türk Birliğinin lafta değil, özde oluşturularak genişletilmesi olduğunu  dile getirdi.

TÖRE: BUGÜNLERE GELMEK BİZİM İÇİN ŞEREFTİR

Meclis Başkanı Zorlu Töre ise bir zamanlar hayal olan Türk Birliğinin bugün gerçeğe dönüştüğüne dikkat çekti. Töre bu çerçevede Türk Devletleri Teşkilatının kuruluşunun önemini vurguladı. Başkan Töre, burada yaptığı konuşmada Türk milletinin bir bütün olduğunu söyleyerek bu birlikteliğin daima devam edeceğini belirtti.

Geçmişteki acı dolu yıllara bakıldığında nerelerden nerelere gelindiğinin muhasebesinin iyi yapılması gerektiğine değinen Töre : “Bugünlere gelmek bizim için bir şereftir” dedi.

TATAR: KKTC YÜREKLİ BİR ŞEKİLDE GELECEĞE YÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da açılıştaki konuşmasında, KKTC’nin Türk Devletleriyle arasındaki bağlar ve gönül birliğinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatında gözlemci statüsünün bu bağları pekiştirerek arttıracağına inanç belirtti.

KKTC’nin her türlü engelleme, kısıtlama ve ambargolara rağmen yürekli bir şekilde geleceğe yürüdüğünü dile getiren Tatar, gençlerin  teknoloji ve bilimdeki tüm yenilikleri kullanarak, ülkelerini çok daha müreffeh yarınlara ulaştıracağını ifade etti.

KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletleri teşkilatı ve diğer ülkelerle  kuracağı ilişkilerle, iletişim teknoloji ilim bilimde çağın nimetlerinden   faydalanarak gelecekte  çok  daha büyük projelere imza atacağını dile getiren Tatar, “Eğitim sistemimize çağdaşlık evrensellik ilim bilim her türlü imkanı çocuklarımızın önüne  koymaya çalışıyoruz ”dedi

Konuşmaların ardından açılışa katılan yetkililer, bilim çadırları ve Bilim Tırını gezdi. Bilimfest Kıbrıs açılışı halk dansları gösterileri ile devam etti.

Yarına kadar devam edecek Bilimfest Kıbrıs’ta; bilim çadırları, teknoloji stantları ve Mobil Bilim Teknoloji TIR’ında bilimsel ve teknolojik deneyimler sunulacak.

Festival boyunca gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, deneyler, bilim gösterileri ve sergiler sayesinde çocuklar, bilimin sınırlarını keşfetme fırsatı bulacak.

Bilimfest Kıbrıs’ta; Bilim Azerbaycan, Bilim Üsküdar, Bilim Fatih, Bilim Pursaklar, Bilim Gaziantep ve Bilim Erzurum ile Antalya Bilim Merkezi ve “ASAN Hizmet” başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışından birçok kurum ve kuruluş yer alıyor.

Bilimfest Kıbrıs’ta 8-14 yaş aralığındaki çocuklar için çok özel bir “Eğitim Programı” da düzenlenecek.

Festival kapsamında 100 öğrenci ile sınırlı eğitim programında; Robotik kodlama ve teknoloji atölyesi  eğitimleri ile çeşitli bilimsel aktiviteler gerçekleştirilecek.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.