LEFKOŞA
okuma süresi: 4 dak.

Kıbrıs’ın Cevherleri Projesi son bölge çekimi Lefkoşa ile tamamlandı

Kıbrıs’ın Cevherleri Projesi son bölge çekimi Lefkoşa ile tamamlandı

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ile Telsim iş birliğinde düzenlenen Kıbrıs’ın Cevherleri Kısa Filmler Projesi’nin çekimleri Lefkoşa’da tamamlandı.

Yayın Tarihi: 29/05/24 11:50
okuma süresi: 4 dak.
Kıbrıs’ın Cevherleri Projesi son bölge çekimi Lefkoşa ile tamamlandı

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ile Telsim iş birliğinde gerçekleştirilen ve 10 bölgede 10 film temasıyla yola çıkan Kıbrıs’ın Cevherleri Kısa Filmler Projesi’nin çekimleri tamamlandı.

Kıbrıs’ta çeşitli bölgelerden kadınların hayatın getirdiği zorluklara ve engellere rağmen başarı hikâyelerini anlatmak, bölgelerin tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerini yansıtmak, girişimci kadınların görünürlüğünü artırarak kadınlara ilham vermek ve girişimciliği geliştirmek amacıyla “Kıbrıs’ın Cevherleri Kısa Film Projesi” hayata geçirilmiştir.

Projenin çekimleri sırasıyla Serdarlı, Lapta, Büyükkonuk, Güzelyurt, Lefke, Dipkarpaz Girne, Tatlısu, Mağusa ve projenin son çekimleri olan Lefkoşa bölgesi ile tamamlandı.

Lefkoşa’daki çekimler, Seramik Sanatçısı Ayhatun Ateşin, Taş Evin sahibi mimar Özge Özbekoğlu, Ressam Ruzen Atakan, Deri takı ve çanta üreticisi Melike Peynirci, Arasta Bölgesi’nin en eski esnaflarından Munise Burçaklı ve Müze Dostları Derneği Restorant kurucusu Sevtap Şah ile gerçekleştirildi.

Ayrıca, Lefkara ve Lapta işi tasarımcısı Bengül ve Benal Cicibaba ile çanta ve takı tasarımcısı Selenya Berkin’in çekimleri de Gİ-KA KOOP İstasyon’da gerçekleştirildi.

GİKAD ve Gİ-KA KOOP Kurucu Başkanı İçim Çağıner Kavuklu da Lefkoşa’da gerçekleşen kısa film projesinin son çekiminde görüşlerini paylaştı. Kavuklu, konuşmasına “Sözünün Kadınıyız” sloganı ile kurulan GİKAD’ın en önemli amaçlarından birinin, Kuzey Kıbrıs’ın doğusundan batısına ve en kuzeyinden güneyine Kıbrıs Türk kadınına dokunmak, onları desteklemek ve daha iyiye taşımak için projeler üreterek destek vermek olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir kalkınmanın ancak kırsal bölgeleri de kalkındırarak gerçekleşebileceğini ifade eden Kavuklu, “Kırsal bölgelerde çok kıymetli kadın üreticilerimiz var ancak ekonomiye katılamadıkları için cevher gibi gizli kalmışlar. Bizler bu kadınlarımızı ekonomiye katmak için GİKAD olarak Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk.” dedi. Kavuklu, “GİKAD kurulduğu günden itibaren kadının sosyo-ekonomik varlığını, psikolojik güçlenmesini ve kadın emeğinin değerinin anlaşılması için çalışmalarını yürütmektedir. Aynı zamanda Telsim de özellikle kadına destek veren birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. Bu projede katlkılarından dolayı Telsim’e çok teşekkür ederiz” dedi.

Kavuklu son olarak “Kıbrıs’ın Cevherleri Kısa Filmler Projesi” ile yolları kesişen GİKAD ve Telsim için bu proje oldukça değerli olup, Kıbrıs Türk toplumunun tarihi, örnek direnişi, tarihi eserleri, ürettikleri, kültürü, doğal güzellikleri ve kadın emeği hakkı ile tanıtılmaktadır” dedi.

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, GİKAD ile Kıbrıslı Türkler’in belleğinin geleceğe taşınmasına katkı koyan, böyle anlamlı bir projenin bir parçası olmaktan onur duyduklarını belirtti. Tanpınar,” Telsim, her zaman kadına yönelik yaptığı projeleri ile kadınlara destek vermeye devam ediyor. Kıbrıs’ın Cevherleri Projesi, 10 farklı bölgede onlarca kadının emeğini daha görünür kılmış ve ekonomik hayata katılımlarını desteklemiştir. Serdarlı’da başlayarak Lefkoşa bölgesinde tamamlanan projede, Kıbrıs kültürümüzün tarihi güzelliklerinin yanında, birbirinden başarılı kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerini üretmelerine şahit olmak, bu projenin ne kadar anlamlı olduğunu bizlere gösteriyor. Bu konuda GİKAD ve Gİ-KA KOOP ailesine yapmış oldukları bu güzel proje için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.