EĞİTİM
okuma süresi: 6 dak.

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi geleceğin sağlık profesyonellerini bekliyor

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi geleceğin sağlık profesyonellerini bekliyor

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi , 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde geleceğin sağlık profesyonellerini bekliyor.

Yayın Tarihi: 26/08/23 10:30
okuma süresi: 6 dak.
DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi geleceğin sağlık profesyonellerini bekliyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde yeni öğrencilerini bekliyor. 2010 – 2011 Akademik Yılı’nda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik ve Hemşirelik Bölümlerine öğrenci alarak eğitim vermeye başlayan DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2011 – 2012 Akademik Yılı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir ilk olan Spor Bilimleri ve Sağlık Yönetimi Bölümleri, 2012 – 2013 Akademik Yılı’nda Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, Anestezi ve İlk ve Acil Yardım ön lisans programları, devam eden dönemlerde ise Yüksekokul bünyesinde Diyaliz, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Fizyoterapi, Radyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, ve Ağız ve Diş Sağlığı, 2019 – 2020 Akademik Yılı’nda ise Ortopedik Protez-Ortez ön lisans programlarını da bünyesine kattı. 2023-2024 Akademik yılı itibari ile Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan Paramedik lisans bölümü açılmıştır. 13. yılını tamamlayan DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, bu bölüm ve programlara ilaveten Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik İngilizce Lisans Programları ile 3 yüksek lisans ve 2 doktora programıyla, lisansüstü eğitiminde de emin adımlar atarak Sağlık Profesyoneli ve Sağlık Teknikeri yetiştirme konusunda dev bir eğitim kurumu haline geldi.

İLERİ TEKNOLOJİLİ LABORATUVARLAR

Sağlık Profesyoneli yetiştirmede laboratuvar standartlarını üst düzeye çıkarmayı amaç edinen DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, eğitim hayatının ilk yılında ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarını öğrenci kullanımına hazır hale getirmeyi başarmış ve bu laboratuvarlara her yıl yenilerini eklemeye devam etmektedir. 2022-2023 Akademik Yılında ise “Türkan Aziz Hemşirelik Beceri Laboratuvarı’nın açılması ile laboratuvar alt yapımız güçlendirilmiş ve ileri düzey maketler ile donatılmıştır.

KALİTELİ EĞİTİMİN YANINDA TOPLUM SAĞLIĞINA HİZMET

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, ulusal ve uluslararası akreditasyonlara son derece önem veriyor. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Programı, Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (SABAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 19 Mart 2021 – 30 Eylül 2026 tarihleri arasında 5 yıllık akreditasyon almaya hak kazandı. Aynı zamanda Beslenme ve Diyetetik ile Hemşirelik Bölümleri de akreditasyon başvuru sürecinde bulunuyor. Sadece meslek mensubu yetiştirmeyi değil, toplum sağlığına katkıda bulunmayı da amaç edinen DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, kuruluşunun ilk yılında KKTC’de ilk olarak hizmet sunmaya başlayan Sağlıklı Yaşam Merkezi, Protez Ortez ve Biyomekanik Merkezi’ni de hizmete açarak alanında uzman akademik kadrosunun desteğiyle halk sağlığına da katkı sunmayı başardı.

Kurduğu bölümler, merkezler ve modern laboratuvarları ile basamakları tırmanmaya devam eden DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, dünyadaki çağdaş ve ileri düzeydeki eğitim sistemlerine entegre olma yolunda çalışmalarını sürdürerek, yeni akademisyenleri, yeni bölümleri, yeni laboratuvarları ve yeni merkezleri ile önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edecek.

ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN ÜSTÜN NİTELİKLİ BİREYLER

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, bilimsel faaliyetlerini hem ülkemiz ihtiyaçlarını gözeterek, hem de global gelişmeler doğrultusunda şekillendirmekte olduklarını vurguladı. Prof. Dr. Malkoç, “Öğrencilerimizi akademik veya çalışma hayatlarında yaratıcı düşünce gücüne sahip, etik değerlere önem veren, topluma karşı sorumluluk bilinci taşıyan, paylaşımcı, çok yönlü düşünebilen, sürekli öğrenmeyi prensip edinmiş, araştırmacı, üretken, yeniliklere açık, multidisipliner çalışmalarda etkin rol alan profesyonel meslek insanı olarak yetiştirmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Malkoç, amaçlarının sağlık alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu düzeyde bilgi üreten, yayan, uygulayan, önderlik niteliğine sahip, ülkenin geleceği için üstün nitelikli bireyler yetiştiren ve gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ve öncü yenilikleri ile uluslararası düzeyde bir eğitim ve araştırma kurumu olmak olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Malkoç, bu bağlamda fakültenin her bölümünde teorik ve kuramsal bilgi yanında uygulama vaka deneyimlerinin de bir o kadar önem taşıdığının bilinciyle öğrenciler için yeni uygulama alanları yaratmak adına ciddi adımlar attıklarını belirtti. Prof. Dr. Mehtap Malkoç, “Hedefimiz; ülkemizde ve uluslararası platformda Üniversitemizi temsil edecek nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştirmenin yanında, fakülte-toplum iş birliğini sağlamada öncü; toplumun yaşam kalitesinin ve sağlık standartlarını yükseltmenin önemini benimsemiş, küresel değerlere saygılı bir fakülte olmaktır” ifadelerini de kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.