EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Prof. Dr. Ahmet Güneyli: Kıbrıs oyunu diye Artvin yöresi halk dansları oyunu tanıtıldı

Prof. Dr. Ahmet Güneyli: Kıbrıs oyunu diye Artvin yöresi halk dansları oyunu tanıtıldı

Ders kitabı yazarı Prof.Dr. Ahmet Güneyli, din kitaplarındaki farklı din öğretilerinin çıkarıldığını söyledi. Güneyli, halk danslarının görüntülendiği bir fotoğrafta ise Kıbrıs oyunu diye Artvin yöresi oyunun tanıtıldığının altını çizdi.

Yayın Tarihi: 20/09/23 15:10
okuma süresi: 4 dak.
Prof. Dr. Ahmet Güneyli: Kıbrıs oyunu diye Artvin yöresi halk dansları oyunu tanıtıldı

Eğitim yılı, kitaplarda yapılan değişiklerin yankılarıyla başladı. 

Kitapların yazarlarından; fakat değişiklerden haberi olmayan ders kitabı yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Ahmet Güneyli,  Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabahın Haberleri’ne telefonla bağlandı.

"DİN KİTAPLARINDAKİ FARKLI DİN ÖĞRETİLERİ KİTAPLARDAN ÇIKARILDI"

İlkokul öğrencilerinin kullanacağı din kitaplarının çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceğini söyleyen Güneyi, “Cin, şeytan ve benzeri öğretiler, çocukları korku ve kaygıyla baş başa bırakacak... Okula gitme isteği ya da kitabı okuma isteğini olumsuz etkileyebilecek. Korku ve kaygı ile değil, tüm dinlerin tarihini gerçeklikten koparmaktan vererek bu işin yapılması gerekir” dedi.

4’üncü sınıftan 8’inci sınıfa kadar her din kitabının sonunda dinler tarihine uygun olarak farklı dinlerin tanıtıldığını ifade eden Güneyli, kitaplardan farklı din öğretilerinin de çıkarıldığını kaydetti. Güneyli, “Esas hoşgörüsüz ve toleranssız kimlerin olduğu karşımıza geliyor” dedi.

"BİR SOSYAL BİLGİLER KİTABINDA KIBRIS OYUNU DİYE ARTVİN YÖRESİ OYUNU TANITILDI"

Bir sosyal bilgiler kitabının halk oyunları kıyafeti tanımında “Güney Kıbrıs kıyafeti” ve “Kuzey Kıbrıs kıyafeti” diye tanımlama yapıldığını kaydeden Güneyli, 1974’ten önce ortak bir yaşam olduğunu böyle bir kıyafet ayrıştırmasının yanlış olduğunu belirtti.

Yanlış bilgi aktarıldığının altını çizen Güneyli, halk danslarının görüntülendiği bir fotoğrafta Kıbrıs oyunu diye Artvin yöresi oyunun tanıtıldığına vurgu yaptı.

"63-74 ARASINDA YAŞADIKLARIMIZ YA DA 74 SONRASI KIBRISLI RUMLARIN YAŞADIKLARI EŞİT MESAFEDE ANLATILMALI"

Anlatıların karşılıklı olmasına da değinen Güneyli, “Bizim 63 ila 74 arasında yaşadıklarımız ya da 74 sonrası Kıbrıslı Rumların yaşadıkları anlatısı eşit mesafede durularak anlatılırsa; ancak o şekilde yüzleşip nitelikli, sağlıklı bir eğitim gerçekleştirebiliriz. Bir şeyleri saklayarak, sadece kendi mağduriyetimizi ortaya koyup, bunu yücelterek, kendi çocuklarımıza da zarar veriyoruz...” dedi.

Kitaplarla ilgili yargıya başvurduklarını, mahkeme sürecinin erken sonuçlanacağını ise düşünmediğini ifade eden Güneyli, kitapların okullara dağıtıldığını kaydetti.

"GEÇİCİ ÖĞRETMENLER, SİYASİ YAPIYA AYAK UYDURARAK KİTAPLARI OKUTACAKLAR"

Güneyli, “Öğretmenler ve veliler tam bir kaos içerisinde; çünkü ikiye ayrıldılar. Kitabı kullanabileceğini düşünenler ve kullanmak istemeyenler... Geçici öğretmenler, çaresiz bir şekilde siyasi yapıya ayak uydurup kitapları okutacaklar... Tecrübeleri ve başka kaynakları olmadığı için kitaplara başvuracaklar. Tek ricam sosyal medyada paylaştığımız yanlışları biraz ayıklayarak en azından çocukları onlarla karşılaşmasının önüne geçerek zararın biraz engellenmesidir” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.