EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Mustafa Baybora: Okulların yüzde 80'i projesiz

Mustafa Baybora: Okulların yüzde 80'i projesiz

KTÖS Başkanı Mustafa Baybora, 2’nci sınıf Türkçe 2 ve 4’üncü sınıf sosyal bilgiler kitaplarının okullarda kesinlikle okutulmayacağının altını çizdi. Baybora, okulların yüzde 80’inin projesiz olduğuna da vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 20/09/23 11:59
okuma süresi: 5 dak.
Mustafa Baybora: Okulların yüzde 80'i projesiz
Özel Haber

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Mustafa Baybora, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

“SUNNİ İSLAM, SİYASALLAŞTIRILMAK İSTENİYOR”

Baybora, kitaplarda yapılan değişiklikle özellikle dini sembollerin öne çıkarılmak istendiğini ve dininin Türkiye’de olduğu gibi sunni islamiyetin siyasallaştırılmak istendiğini belirtti.

Kadına da bir rol biçilmek istendiğini ifade eden Baybora, “Biz bunları kabul etmiyoruz... Özellikle 2 kitapla ilgili yazarların telif hakkından dolayı yargı süreci başlattık. Yapılanlar doğru değil, yanlış olduğunu her platformda ifade ediyoruz” dedi.

Baybora, sendika olarak dinlere saygılı olduklarını ve dini vecibelerin yerine getirilmesinden sıkıntı duymadıklarını da belirtti.  

2022 yılında KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan protokole işaret ederek, sendikanın çıkış noktasının dinler tarihinin geçmişte olduğu gibi din kitaplarında öğrenmesi olduğunu söyledi. Baybora, “Çocukların soyut kavramlar evresini tamamlamadan 12 yaş sonrasında din dersleri zorunlu olmamalı” dedi.

“2’NCİ SINIF TÜRKÇE 2 VE 4’ÜNCÜ SINIF SOSYAL BİLGİLER KİTABI KESİNLİKLE OKUTULMAYACAK”

2’nci sınıf Tükçe 2 kitabı ve 4’üncü sınıf sosyal bilgiler kitabının kesinlikle Okutulmayacağının altını çizen Baybora, diğer 17 kitabın ise kaynak olarak kullanılacağını belirtti; “Öğretmenler kendi kaynaklarını da yaratabilecek durumdadırlar... Bu kitaplar yerellik çerçevesinde yeniden yazılmalıdır. 2013-2017 yılları arasında yapılan çalışmalar tekrar güncellenmeli...” dedi.

Temel Eğitim Program Geliştirme Projesi’nin devam etmemesi ve ileriye taşınması gerektiğini kaydeden Baybora, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun kitaplarla ilgili ‘herhangi bir sıkıntı varsa gözden geçirilerek çıkarılacak’ ifadesi olduğunu hatırlattı; “Eğer kitapların arkasındaysanız erdemli olacaksınız söylediğinizin arkasında sonuna kadar duracaksınız” dedi.

“PAYDAŞLAR DEMOKRATİK KARAR SÜREÇLERİNDE YER ALMADI”

Plansızlık, bütçe yetersizliği ve denetimsizliğe işaret eden Başkan Baybora, yaşananların paydaşların demokratik karar süreçlerinde yer almamasının getirisi olduğunun altını çizdi.

“OKUL BİNALARININ YÜZDE 80’İ PROJESİZ”

Okulların depreme dayanıklılığı ile ilgili de ifadeler kullanan Baybora, çalışmaların uzamasının nedeninin okul binalarının yüzde 80’inin projesiz olmasından kaynaklandığını söyledi.

124 okulda 345 binada sorun olduğunu belirten Baybora,Deprem Risk Komitesi’nin  124 okulun 17 tanesini sonuçlandırdığını ihalelerin ise bugün çıktığını belirtti.

İnşaatların eğitim ve öğretim yılında başlayacağına işaret eden Baybora, inşaat yerlerinde sağlıklı ve güvenli ortamlarda eğitim faaliyetlerinin sürdürülemeyeceğini kaydetti.

“SALONUNUZ YOKSA YAĞMURLU HAVALARDA NASIL YAPACAKSINIZ?”

KTÖS Başkanı Baybora, tam gün eğitimle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Salonunuz yoksa yağmurlu havalarda, aşırı güneşin olduğu havalarda nasıl yapacaksınız? Öğretmenler ağaç ve gölge yer arıyor... Sürdürülebilirliği yoktur. Pilot uygulamalarla bunları hazırlayalım, yaygınlaştıralım, geliştirelim. Bilim bunu emreder. Hiçbir hazırlık yapılmadı. Öğretmenler okulda çocuklara sadece bakıcılık yapacak konumda olacak. Öğretmenlerimiz 112 okulda sabah 8, öğle 12.40 okulunda sınıfında çalışıyor”

“DEZAVANTAJLI GRUPLAR ÇOK FAZLA”

Tam gün eğitimde yaşanacak yemek sorununa da değinen Baybora, dezavantajlı grupların çok fazla olduğunu söyledi. Baybora, kamusal nitelikli ve ücretsiz eğitimi savunduklarını ifade ederek, okula aç gelen çocukların olduğunu, hükümet edenlerin imkanlar çerçevesinde bunları karşılaması gerektiğine vurgu yaptı.

Baybora, öğrencinin evden bir şey getiremezse evde de yemek sorunu olduğu anlamına geldiğini, okullardaki kantinlerin de yetersiz olduğunu ifade etti.

KTÖS ile Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun ilişkisine de değinen Baybora, Bakan Çavuşoğlu’nun dayatmacı bir anlayışı olduğunu belirtti.

Diyalog ve iş birliğine açık olduklarını belirten Baybora, sendikanın öğretmeni temsil ettiğini ve eğitimin en önemli paydaşlardan biri olduğunu ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.