EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

DAÜ-SEN Başkanı Hoşkara: Kıbrıs ve Türkiye'den gelen öğrencilerin harçları, maliyeti karşılamıyor

DAÜ-SEN Başkanı Hoşkara: Kıbrıs ve Türkiye'den gelen öğrencilerin harçları, maliyeti karşılamıyor

DAÜ-SEN Başkanı Ercan Hoşkara, Kıbrıs ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen öğrencilerin harçlarının maliyeti karşılamadığını belirtti. Hoşkara, “DAÜ, 2’nci KTHY vakası olabilir.” uyarısında da bulundu.

Yayın Tarihi: 21/09/23 13:30
Güncelleme Tarihi: 21/09/23 14:10
okuma süresi: 5 dak.
DAÜ-SEN Başkanı Hoşkara: Kıbrıs ve Türkiye'den gelen öğrencilerin harçları, maliyeti karşılamıyor
Özel Haber

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) Başkanı Ercan Hoşkara, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) yaşanan gelişmeleri Kıbrıs Postası TV’de Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabahın Haberleri’ programında anlattı.

Programa telefonla bağlanan Hoşkara, DAÜ’nün 2019 tarihinden bu yana açık verdiğini ve yıllar içerisinde bu açığın büyümeye devam ettiğini söyledi.

“600 MİLYON TL VE ÜZERİ BİR AÇIK OLACAĞI GÖRÜLÜYOR”

2022-2023 yıllarında ise radikal büyümenin devam ettiğini ifade eden Hoşkara, “Maliye Bakanlığı’na göre bütçe açığı 820 milyon TL... 600 milyon TL ve üzeri bir açık olacağı görülüyor” dedi

Hoşkara, en büyük sorumluluğun rektörlükte olduğunu; ancak rektörlüğe dur diyecek mekanizmalar olduğunu Bakanlar Kurulu’nun da ‘dur’ diyebilecek yetkiye sahip olduğunu söyledi.

DAÜ-Sen olarak 4 yıllık bir program konusunda DAÜ’nün ihtiyaç duyduğu borçlanmaya katkı koyabileceklerini belirttiklerini hatırlatan Başkan Hoşkara, bu kapsamda da üniversite yönetiminin dönüşüm programını oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

DAÜ, 2’NCİ BİR KTHY VAKASI OLABİLİR”

Hoşkara, “Uzun bir süredir dönüşüm programının oluşmasını bekledik... Bu konuda tıkanıklık yaşıyoruz. Bu sorunların çözüm sancısı yaşanıyor. Umut ediyorum ki herkes gerçekliği kabullenip atması gereken adımı atar. Hükümet ise rektörü ve Vakıf Yöneticiler Kurulu’nu (VYK)  suçlayarak bu işi çözmeyeceğini kavraması gerekir” dedi.

DAÜ’nün 2’nci bir KTHY vakası olabileceğini, koşulların o noktaya geldiğinin altını çizen Hoşkara, şu ifadeleri kullandı:

 “Çözüm de çaresi de var... Hükümet gerçek anlamda yükseköğretimle ilgili yaptığı hataları düzeltmesi durumunda DAÜ’nün düştüğü dezavantajlı durumu ortadan kaldırarak, DAÜ’nün ise hükümetten, VYK’den bağımsız olarak rektörlüğün, Üniversite Yönetim Kurulu’nun ve senatonun mevcut durumların gerçekliğini kavrayıp kararlı adımları atması durumunda DAÜ’nün 4 yıllık programla bu krizden çıkması mümkün” dedi.  

“ÜNİVERSİTEYİ GERÇEK ANLAMDA YÖNETEN BİR REKTÖRLÜK YOK”

Başkan Hoşkara, üniversiteyi gerçek anlamda yöneten bir rektörlük olmadığına vurgu yaptı.

Üniversiteden ayrılanların kan kaybı olarak nitelendirilebileceğini kaydeden Hoşkara, Rektör’ün 3 buçuk yıldır görevde olduğunu; fakat üniversitede ilk kez tanıtımdan ve mali işlerden sorumlu rektör yardımcılarının görevlendirilmediğini söyledi. Hoşkara, Rektör Aykut Hocanın’ın tüm yetkilerini eline aldığını, tanıtım ofisinin dağıldığını ve üniversite tarihinin en az 3’üncü ülkelerden gelen öğrenci sayısına ulaştığını söyledi.  

“3’ÜNCÜ ÜLKELERDEN GELEN ÖĞRENCİ SAYISI 8 BİNDEN 3 BİN 800’LERE DÜŞTÜ”

Son 3 yıldır Kıbrıs ve Türkiye’den gelen öğrenci sayısında artış olduğunu; fakat öğrencilerin ödediği harçların maliyetin altında olduğunu söyledi. Hoşkara, “Bizim tam ücret ödediği için 3’üncü ülkelerden gelen öğrenciye ihtiyacımız var. Son 4-5 yıllık dönemde 3’üncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının 8 binden 3 bin 800’lere düştüğünü görüyoruz” dedi.

Hoşkara, DAÜ’de başarılı hocaların da bu dağınık yapı içerisinde kalmasının mümkün olmadığına da vurgu yaptı.

Bu durumdan borçlanmayla çıkılabileceğini, DAÜ-SEN Yönetim Kurulu olarak katkı yapabileceklerini söylediklerini kaydeden Başkan Hoşkara, “Devletin yapısal sorunun çözümü için DAÜ’nün borçlanabilmesi için olanak sağlaması gerekiyor...” dedi.

Hoşkara, olağanüstü senato toplantısı yapıldığını ve rektörlüğe olan güvensizliğin toplantıda da belirtildiğinin altını çizdi; “Rektörlüğe ifade edilen güvensizlik, DAÜ’nün kendi içerisindeki bir sorun” ifadelerini kullandı.

Yarın da 37 iddia ile olağanüstü bir toplantı çağrısı yapıldığını kaydeden Hoşkara, senatonun rektörlük ile ilgili gerekli müdahaleyi yapacağını düşündüğünü söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.