EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Florida Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Charlie Hailey, DAÜ’lü öğrencilerle buluşuyor

Florida Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Charlie Hailey, DAÜ’lü öğrencilerle buluşuyor

ABD’nin en iyi 5 devlet üniversitesi arasında yer alan Florida Üniversitesi’nin ödüllü profesörü Prof. Dr. Charlie Hailey, DAÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle buluşuyor.

Yayın Tarihi: 02/12/23 10:40
okuma süresi: 4 dak.
Florida Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Charlie Hailey, DAÜ’lü öğrencilerle buluşuyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, Yapılı Çevrede Disiplinlerarası Çalışmalar Araştırma Merkezi (ISBE) tarafından düzenlenen “Tasarla ve İnşa Et” atölye çalışması kapsamında, Florida Üniversitesi’nden ünlü mimar ve akademisyen Prof. Dr. Charlie Hailey, DAÜ’lü öğrencilerle buluşuyor.

“Yılın Öğretmeni/Bilim insanı” olmak üzere birçok ödülün sahibi ve yapılı çevreye multidisipliner yaklaşımlar getiren altı önemli kitabın da yazarı olan Prof. Dr. Hailey, 15 yıl aradan sonra Kıbrıs’a gelen ilk Fulbright Uzmanı olacak.

Proje kapsamında Prof. Dr. Charlie Hailey Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle ekolojik okuryazarlık için ‘açık hava öğrenme modülü’ tasarlayacak. Tasarlanan bu modül öğrencilerle birlikte inşa edilerek, fakültenin sosyal sorumluluk misyonunu kapsamında Yeniboğaziçi İlkokulu’na hibe edilecek.

DAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceren Boğaç’ın yönetim kurulu üyesi olduğu ISBE Merkezi adına yazdığı “Deneyimsel Öğrenme: Kamu Yararı Tasarım” başlıklı projenin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Fulbright Uzman Programı tarafından kabul edilmesi sonucu 4-14 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek atölye çalışması, Mimarlık Fakültesi öğrencileri için eşsiz bir ‘tasarla-uygula’ deneyimi sağlamayı hedefliyor.

Proje hakkında bilgi paylaşan Doç. Dr. Boğaç, “Bu atölye çalışmasıyla amacımız, öğrencilerin tasarım bilgilerini gerçek dünya senaryolarında uygulayabilecekleri yaparak öğrenme sürecine aktif olarak dahil ederek teori ve pratik arasındaki boşluğu doldurmaktır. Bunun yanı sıra kamu yararına tasarım konusunda kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu proje ayrıca ekolojik okuryazarlığı ve sürdürülebilirliği teşvik ederek, diğer eğitim kurumlarında da yaygınlaştırılabilecek ve genişletilebilecek başarılı bir model oluşturmayı hedefliyor” dedi.

Başta ISBE Yönetim Kurulu Üyeleri olmak üzere, destekleri için fakülte dekanlığı, teknik işler ve DAÜ Rektörlüğü’ne teşekkür eden Doç. Dr. Boğaç, merkez olarak benzer uluslararası iş birliktelikleri ve projelerle DAÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerine önemli deneyim ve fırsatlar sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

ISBE Merkez Başkanı Prof. Dr. Kokan Grchev ise yapıdaki çeşitli disiplinlerin eleştirel ve kavramsal bir tartışması için disiplinler arası bir platform meydana getirerek, araştırmayı bir öğretim ve uygulama yolu olarak entegre eden ve iletişim ve iş birliğiyle yapılı çevredeki bilginin sınırlarını genişletmeyi amaçlayan bu atölye çalışmasının, merkezin vizyon, misyon ve hedeflerini yansıttığını belirtti.

Prof. Dr. Grchev, “Proje, inovasyon ve deney kültürüyle birleşen disiplinler arası bir yaklaşımı benimseyerek, sadece mimarlık alanında değil, aynı zamanda geniş bir toplum kesimine fayda sağlamayı hedefliyor’’ dedi ve bu yönü ile ISBE'nin belirlediği hedeflerin izlendiğini dile getirdi.

DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun, değişim ile tasarımın kaçınılmaz birlikteliği doğrultusunda uluslararası iş birliklerin önemine vurgu yaparken, bu çalışmanın bundan sonraki çalışmalar için bir adım olduğunu, ileriki dönemlerde de benzer iş birlikleri ile öğrencilerimizin dünya ile entegre, değişimi yakalayan ve öteye taşıyan mezunlar olma yönünde her türlü donanıma sahip olabilmesi için gerekli adımların atılacağını ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.