EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

YÖDAK Başkanı Avcı: Sahte diploma olayında mali denetimden biz sorumlu değiliz

YÖDAK Başkanı Avcı: Sahte diploma olayında mali denetimden biz sorumlu değiliz

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, KSTU’daki sahte diploma soruşturmasına işaret ederek, “Mali denetimden biz sorumlu değiliz. Bizim akademik yetkimiz var. Hiçbir öğrenci bu süreçte mağdur olmayacak” dedi.

Yayın Tarihi: 19/02/24 10:30
Güncelleme Tarihi: 19/02/24 11:04
okuma süresi: 3 dak.
YÖDAK Başkanı Avcı: Sahte diploma olayında mali denetimden biz sorumlu değiliz

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Avcı, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) yürütülen sahte diploma soruşturmasını değerlendirdi.

Mali denetimden YÖDAK’ın sorumlu olmadığına vurgu yapan Avcı, “Mali denetim bizim yasamızda yer almıyor. Bu konuda yetkili biz değiliz” dedi. Mali Denetim Tüzüğü ile ilgili geçmişte bazı çalışmaların yapıldığını hatırlatan Avcı, “Bizim yetkimiz hocalar ve öğrencilerin mağduriyetidir” ifadelerini kullandı.

“KSTU’DAKİ SAHTE DİPLOMA SORUŞTURMASINDA HİÇBİR ÖĞRENCİ MAĞDUR OLMAYACAK”

Prof. Dr. Avcı, KSTU’da yürütülen soruşturmada hiçbir öğrencinin mağdur olamayacağına dikkat çekerek, “Bizim için önemli olan budur. Programlar devam ediyor, öğretim üyeleri de görevini sürdürüyor” diye konuştu.

KSTU’dan bugüne kadar mezun olan tüm öğrencilerin listesini istediklerini ifade eden Avcı, “Bunun yanında şahsılarla ilgili kayıt, mezuniyet ve diploma veriliş tarihlerinin hepsini istedik. Aynı talebi polise de yaptık” açıklamasında bulundu.

“ÜNİVERSİTELERİN MALİ HAREKETLİLİĞİNİ KİM DENETLEYECEK KONUSU MASAYA YATIRILABİLİR”

YÖDAK’ın akademik denetim yetkisi olduğunu söyleyen Avcı, “Üniversitelerin mali hareketliliğini kim denetleyecek konusu masaya yatırılabilir. Üniversitelerdeki doğru gelişmeler başkalarına, yanlış şeyler de YÖDAK’a yazılıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil” dedi.

KSTU’daki olaylarla ilgili polis teşkilatından belge ve randevu talep ettiklerine dikkat çeken Avcı, “Diğer mezun olanlarla ilgili araştırma yapıyoruz. Biz akademik anlamda olayın üstüne gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BELGELER BİZE ULAŞINCA DAHA DETAYLI BİR İNCELEME YAPABİLECEĞİZ”

Avcı, KSTU yetkilileriyle görüştüklerini söyleyerek, “Polis onay verir vermez tüm bilgi ve belgeler bizde de olacak. Sonrasında ise daha detaylı bir inceleme yapabileceğiz” diye konuştu.

Avcı, son 9 aydır YÖDAK’ın huzurlu bir ortamda çalıştığını, kararların yüzde 95’inin oy birliği ile alındığını belirterek, “Üyelerimizin çok önemli katkıları var. Şu anda iş ve araştırma yapan, yasalar kapsamında karar alan bir YÖDAK mevcut” açıklamasında bulundu.

YÖDAK’taki dijital altyapı ve diğer eksiklikleri uzun zamandır dile getirdiğini kaydeden Avcı, “Bu imkanlarla denetimin de bir sınır var. O yüzden hal böyleyken YÖDAK denetim yapamıyor eleştirisi haksızlık olur” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.