EMLAK
okuma süresi: 12 dak.

Kıbrıs Developments’e yeni jenerasyon yön veriyor

Kıbrıs Developments’e yeni jenerasyon yön veriyor

Kıbrıs Developments, özellikle ikinci jenerasyonun şirkete katılımının ardından son yıllarda projelerinin tümünde uyguladığı uluslararası standartlar ile toplu konut sektörüne yön veriyor.

Yayın Tarihi: 20/08/21 22:30
okuma süresi: 12 dak.
Kıbrıs Developments’e yeni jenerasyon yön veriyor

36 yıllık köklü bir şirket olan Kıbrıs Developments, özellikle ikinci jenerasyonun şirkete katılımının ardından son yıllarda projelerinin tümünde uyguladığı uluslararası standartlar ile toplu konut sektörüne yön vermesi ve iş yapış şekillerinin yanı sıra çevreyi ve Kıbrıs kültürünü temel alan projeleri ile öne çıkıyor.

Şirketin ikinci jenerasyonunun temsilcileri; Harper Özbirim ve Çağla Özbirim ile gayrimenkul sektörü ve gelecek projeleri üzerine konuştuk.

KIBRIS POSTASI: Kıbrıs Developments’in 36 yılı geride bırakmış köklü bir kuruluş olduğunu biliyoruz. Biraz bu köklerinizden ve bugüne gelişinizden bahsedebilir misiniz?

Harper Özbirim: Kuruluş yıllarına gidecek olursak annem ve babam ikisi birlikte bu işe başlamışlar, babam şirketin kurucusu idi. Kökler dediğimiz noktada, annemin ilk yıllardan bu yana işe kattığı o sıcak samimi ortam, bir şekilde bugün hala bizim ofisimizde devam ediyor. Yani insanlar geldiği zaman yapılan ikramlar, evlerindeymiş ve aileden biriymiş gibi hissetmesi en temel köklerimizden biri. Özetle kültür aslında… Kıbrıs mimarisi her Kıbrıslının ortak özelliği, zamanla büyürken bu bana da geçmiş olacak ki, bu yıl kültürel miras üzerine master yapmaya başladım. Yani Kıbrıs Developments’in kökleri içerisinde yerel mimari ve yerel kültürün her zaman yer aldığını söyleyebilirim. Yıllar geçtikçe bu temel değerlerin üzerine yenilerini koyarak işlerimizi sürdürüyoruz. Kız kardeşim de eğitimini tamamlayıp geldi. Şu an şirkette, 2 eski jenerasyon ve 2 yeni jenerasyon var. Şirketi köklerimizdeki değerlere bağlı kalarak günümüz koşullarına ve dijital dünyaya adapte etmeye çalışıyoruz. Yine aynı kökler aslında ama yeni hikayeler ve yeni kapılar eşliğinde. Bu vesile ile 2021 yılına marka kimliğimizi yenileyerek başladık. 36. yılda Kıbrıs Developments’in logosunu ve imajını yeniliyoruz. Köklerimizi koruyarak ama daha çağdaş bir yorum katarak ve dijital dünyaya daha uyumlu olacak şekilde kimliğimizi güncelliyoruz.

KIBRIS POSTASI: Kıbrıs Developments’in farklılaştığı, öne çıktığı, sektöre bir yerde liderlik ettiği, yenilikler kazandırdığı unsurlardan bahsedebilir miyiz? Sizce bir gayrimenkul firmasının ya da inşaat firmasının en önemli değer ve özellikleri neler olmalı?

Harper Özbirim: 8 yıl önce Kıbrıs’a geri döndüğümde ilk işim önceki çalışmaları taramak oldu. Kıbrıs Developments’in, o zamanki adıyla Kıbrıs Estate Agency’nin kataloglarındaki slogan şöyleydi: “Quality not quantity”, yani “Nicelik değil nitelik”. Bizim için en baştan beri nitelik nicelikten önemli oldu. Yani her zaman amacımız; bir ev yapalım kaliteli olsun, örnek olsun, ama 5 tane normal ev yapmayalımdı. Kıbrıs Developments yıllardır bireysel konutlarda yaratmış olduğu algıyı sitelere taşımakla ünlendi. Yarı müstakil apartman dairesi konseptini ve toplu konut segmentini Escape Homes’la birlikte piyasaya kazandıran yine Kıbrıs Developments’tir. Öncü ve lider olmak konusuna geri gelecek olursak, amacımız sadece kaliteli imalatlar yapmak değil aslında sektöre de yön vermek, sektörü de ileriye taşımaktır. Örneğin Escape Homes’la sektörde önünü açtığımız en önemli konu Kıbrıs’ta kat irtifakı koçanı sisteminin ilk kez uygulanmasıydı. Yani çatı terasımızın site içerisinde ortak alan değil size ait bir alan olabilmesi, bahçemizin ortak alan değil size özel bir alan olabilmesinin önünü açtık. Kalite dediğimizde aslında içinde birçok unsuru barındırıyor; yaşam kalitesi, malzeme kalitesi ve en önemlisi sektöre katılan bir kalite söz konusu. Bir başka açıdan bakacak olursak kaliteye en fazla katkı sağlayan özellik, verilen taahhüdün zamanında ve verildiği şekilde gerçekleştirilmesi. Bizim en büyük satış prensiplerimizden biri hem iç mekanlarda, hem dış mekanlarda, peyzaj da dahil olmak üzere çalıştığımız 3 boyutlu görselleri proje bittiği zaman bire bir aynı şekilde müşteriye sunmak. Hatta müşterilerimizi buna o kadar çok alıştırdık ki bazen çok ilginç şeyler de oluyor. Mesela bir 3 boyutlu görselde müşterimizin bir tanesi yuvarlak değil kare duş başlığı görmüş ve bize dedi ki görselde kare duş başlığı vardı, siz yuvarlak taktınız. Müşterimizin o talebi için mesela duş başlığını kareye çevirdik. Satış başarısında güven de çok önemli bir etken. Örneğin Natura projesinin %60’ı show house bitmeden satıldı ve en hızlı satışı gerçekleştiren proje oldu. Bunlar markaya olan güven ile sağlanabilecek başarılar. Müşterilerin görsele güvenip bir ev satın alması, özellikle Kuzey Kıbrıs’a ilk kez gelen Avrupalıların bunu yapması, bence güven noktasında doğru şeyler yaptığımızın en güzel göstergesidir.

KIBRIS POSTASI: Sektördeki bazı jenerik tanımlamalar hakkında da düşüncelerinizi almak isteriz. Örneğin birinci kalite falan deniyor ama o ne demek, neye göre kime göre birinci kalite?

Harper Özbirim: Sektörde sizin dediğiniz gibi çok fazla jenerik kelime var. Bunları premium proje, lüks proje, lüks konut, exclusive vb. şeklinde çoğaltabiliriz. Maalesef denetlenebilir olmadığı için bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Şahsen bunun yanlış olduğunu düşünüyorum, çünkü özellikle bize gelen Avrupalı bilinçli müşteriler, iyi nitelikli diye bu projelere götürüldüğü zaman, müşterinin algısı iyi proje buysa o zaman buradaki konut ve gayrimenkul sektörü aslında çok da iyi değil şekline dönüşebiliyor, satış amacıyla yaratılan bu durum da uzun vadede sektöre zarar verebiliyor. Kıbrıs Developments’in çok boyutlu bir kalite politikası söz konusu. Birincisi bizim BREEAM sertifikasyonundan gelen sürdürülebilirlik standardımız var. Uluslararası yeşil bina sertifikasyon programı olan BREEAM enerji verimliliği noktasında, ortalama %50 su verimliliği, %35 enerji verimliliği sağlıyor. Kıbrıs Town Houses projesinde edinmiş olduğumuz bütün tecrübe ve bilgi birikimini Natura’da da uyguladık. Şu an yeni projemizde de uyguluyoruz. Malzeme kalitesi bu noktada önemlidir çünkü kalite sadece görünüş değil işlevsellik ve uzun vadede kullanıcısına sunduğu ekonomik avantajdır. Kıbrıs Developments olarak yarattığımız standart piyasa ortalamasının üzerindedir. Bunu sadece biz değil müşterilerimiz ve bizi satan acentelerden de duyabilirsiniz. Bu standartlar dahilinde müşteri bizden evini aldığı zaman konutunda detaylı olarak her noktada hangi malzeme kullanılacağını, numuneleri mutlaka görüp o şekilde sözleşmesini imzalar. Verilen taahhüt de eksiksiz yerine getirilir.

KIBRIS POSTASI: Son olarak okuyucularımıza yeni yatırımlarınızdan ve yeni projelerinizden bahseder misiniz? Sektörü bekleyen yenilikler nelerdir?

Harper Özbirim: 2021 yılında marka kimliğimizi yenilemek, logomuzu ve imajımızı daha çağdaş bir hale getirmek üzerinde yoğunlaştık. Bu anlamda çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl ayrıca yine bir ilke imza atarak sektöre bir yenilik daha kattık. Prestij projelerimizden Natura Cyprus’un anahtar ve tapu teslimini pandemi tedbirlerine uygun olarak “phygital” bir etkinlikle gerçekleştirdik. Fiziki ve dijital ortamın harmanlandığı bu etkinliğe halihazırda Kuzey Kıbrıs’ta olan konut sahiplerimiz bizzat katılıp tapu ve anahtarlarını teslim alırken, yurt dışındaki konut sahiplerimiz online olarak katıldı, tapu ve anahtarlarını ise Kuzey Kıbrıs’taki hukuki temsilcileri teslim aldı. Etkinliğimiz ayrıca Facebook üzerinden canlı yayınlandı. Şu an üzerinde çalıştığımız ve beni çok heyecanlandıran yeni konut projemizin müjdesini de verebilirim. Pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle her şeyin planladığımız gibi gitmesi halinde yeni projemizin lansmanını kısa bir süre içerisinde yapmayı planlıyoruz. Okuyucularınız için şimdilik daha fazla detay veremiyorum ama şu kadarını söyleyebilirim, emin olun ki yeni projemizin lokasyonu dağ ve deniz manzarası anlamında bugüne kadarkilerin en iyisi olacak. Ayrıca yeni projemizde son zamanlarda önemini çok daha iyi anladığımız sosyal aktiviteler anlamında yapacağımız yenilikler ile toplu konut projelerinde öncü olmaya devam edeceğiz.

KIBRIS POSTASI: Aile şirketinize en son 2. jenerasyon olarak siz katıldınız. Şirkete nasıl bir vizyon kazandırmayı hedefliyorsunuz?

Çağla Özbirim: Aslında şirketimizin hem en yeni, hem de en eski üyesiyim diyebilirim. Çocukluğumda hep butik otel işletmeciliği hayali kurardım. Bu hayalimi gerçekleştirmek üzere en sevdiğim şehir olan Barselona'da “Tourism and Hospitality Management” üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. Sonrasında Amsterdam’da iki butik otelde “Duty Manager Intern” pozisyonunda stajımı tamamlayıp geçtiğimiz yıl adaya döndüm. Staj döneminde otelin her bölümünde görev alarak, deneyimleyerek, havasını soluyarak kendimi bu alanda yetiştirmeye başladım. Farklı pozisyonlarda görevler almak bakış açımı genişletirken personel tarafındaki duyguları tatmak da beni iş dünyasına hazırlamış oldu. 2020 yılında şirketimizde görev almaya başladım. Yönetici adayı olduğum için kendi şirketimizde de her bölümde görev alıp kendimi geliştirmeye ve her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Köklerimizde olan samimiyet bana da geçtiği için insan ilişkileri ve çalışma ortamımızdaki huzurun korunması benim için en önemli kurumsal değerlerimizden bir tanesi. Bu değer sayesinde ofis yönetiminde aktif çalışıyor olmam ekibimizle birlikte verimli ve yüksek motivasyonlu olmamıza neden oluyor. Sevgili anne ve babamın tecrübesi, abimin yenilikçi yaklaşımları ile aynı ortamda bulunmak benim için çok kıymetli. Şirket vizyonumuza katmak istediğim yeni bir yön olarak ise “Hospitality” konseptini gayrimenkul sektörüne entegre etmek üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyorum.

KIBRIS POSTASI: Otel yatırımınız olduğu doğru mu?

Çağla Özbirim: Kıbrıs Developments bir yatırım şirketidir; iyi bir potansiyel gördüğü ve vizyonu ile örtüştüğü noktada bunu en iyi şekilde değerlendirip projelendirir. Dolayısıyla sadece konut değil ticari ve yatırım portföyümüz de bulunmaktadır. Otel yatırımı fikri de bu şekilde ortaya çıktı. Önümüzdeki yıllar için otel yatırımımızdan bahsedebiliriz. Ailemizin köklerinde turizm de var. Bu nedenle inşaat kadar hospitality ve turizm de DNA’mıza işlendi aslında. Ben Hospitality Management alanında Master yaptığım için kariyerimi bu yönde devam ettirmek istiyorum. Bu nedenle elimizde olan gayrimenkullerden uygun olabilecek bir tanesi için, yine sektörde fark yaratacak bir butik otel projesi hazırladık. Start vermek için ise doğru zamanı bekliyoruz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.