GÖNYELİ
okuma süresi: 4 dak.

Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında kadının toplumdaki üretim potansiyelinin artırılması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Yayın Tarihi: 29/05/23 15:29
okuma süresi: 4 dak.
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Gönyeli Alayköy Belediyesi ile Kıbrıs Türk Girişimci İş Kadınları Derneği (gikad) ve Girişimci İş Kadınları Kooperatifi (Gİ-KA KOOP) arasında geçtiğimiz hafta (24 Mayıs 2023, Çarşamba) iş birliği protokolü imzalandı.

Gönyeli Alayköy Belediyesi adına başkan Hüseyin Amcaoğlu, Girişimci İş Kadınları Derneği adına ise GİKAD Başkanı İçim Çağıner Kavuklu’nun imza koyduğu iş birliği protokolünde kadının toplumdaki üretim potansiyelinin artırılması, kadınların ürettiği ürünleri bir merkezde toplama, ekonomiye katkıda bulunma, Kıbrıs Türk kültürünün devamlılığını sağlama ve kadınları daha da güçlendirme adına geliştirilen projelere öncülük etmenin amaçlandığı kaydedilerek, iklim krizi ile birlikte ülkemiz topraklarının çölleşme tehdidi ile karşı karşıya oluşu nedeniyle imzalanan protokolle toprağın neminin buharlaşmadan toprak yüzeyinde kalmasını sağlayan kompost yöntemi projesinin de hayata geçirileceği açıklandı.

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu protokolün kadınların üretimlerini artırmak ve ekonomik olarak gelirlerinin artırılması için çok önemli olduğunu ifade etti. Amcaoğlu, belediye olanakları ve kadınların çalışkanlığını birleştirmeyi amaçladıklarını kaydederek kadınların çok önemli projelere imza atacağına olan inancını vurguladı.

FERMENTE MUTFAK PROJESİ

Protokole göre Gönyeli-Alayköy Sosyal Aktivite Mutfağının geliştirilerek fermente mutfak haline getirilmesi için tarafların birlikte çalışacağı ifade edildi. Projenin hayata geçirilmesi ile bölge kadınlarının güçlenerek ekonomik güçlerinin artırılması planlanıyor.

Fermantasyon doğal tüketimi kullanarak gıda tüketiminde kullanılan bir üretim çeşidi olarak biliniyor.

KOMPOST-YAŞAMI İYİLEŞTİRİYORUZ PROJESİ

Protokolün bir diğer maddesi ise iklim krizi ile birlikte ülkemiz topraklarının çölleşme tehdidi ile karşı karşıya oluşu nedeniyle, toprağın neminin buharlaşmadan toprak yüzeyinde kalmasını sağlayan kompost yöntemi projesinin hayata geçirilmesi olarak ifade edildi. Bu proje ile belediye pazarlarından elde edilen gün sonunda toplanan biyobozunur atık gıdaların komposta dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Açıklamada kompost yapımı için eğitimlerin GİKAD ve Gİ-KA KOOP tarafından organize edileceği kaydedildi. Proje yeri olarak ise Alayköy’de belediye tarafından gösterilecek alan kullanılacak.

KADINLARIN ÜRETİMLERİNİ SAĞLAYACAK VE EKONOMİK GELİRLERİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK PROJELER

Kadınların el emeği göz nuruyla ürettiği birçok ürünü pazarlayarak onlara sürdürülebilir gelir kaynaklarının kapılarını açmak ve eğitimlerle gelişimlerini sağlamak da protokolün bir amacı olarak açıklandı. Gönyeli-Alayköy Sosyal Aktivite Merkezi’nin olanakları ile GİKAD ve Gİ-KA KOOP’un çalışmalarının ve deneyimlerinin birleştiği güçlü bir yapı hedefleniyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.