GÖNYELİ
okuma süresi: 4 dak.

Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde İklim Krizi Adaptasyon Merkezi kuruldu

Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde İklim Krizi Adaptasyon Merkezi kuruldu

Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde İklim Krizi Adaptasyon Merkezi kuruldu. Merkez sayesinde belediye düzeyinde iklime uyum, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve bölgede yaşayan vatandaşlar içinde dayanıklılık oluşturmak gibi stratejiler ve eylemlerin uygulanması amaçlanıyor. 

Yayın Tarihi: 25/07/23 10:50
okuma süresi: 4 dak.
Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde İklim Krizi Adaptasyon Merkezi kuruldu

Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde "İklim Krizi Adaptasyon Merkezi" kuruldu.

Gönyeli Alayköy Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi tarafından yapılan açıklamada, merkez sayesinde belediye düzeyinde iklime uyum, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve bölgede yaşayan vatandaşlar içinde dayanıklılık oluşturmak gibi stratejiler ve eylemlerin uygulanması amaçlandığı kaydedildi. 

Geniş katılım ağı bulunan merkezde, risk altındaki alanlar ve potansiyel tehlikeler belirlenecek, ilgili risklerin büyüklüğünü anlayarak iklim değişikliğine karşı savunmasızlıklar değerlendirilerek önlemlerin alınacağı belirtildi.

Artan yağış, yükselen sıcaklıklar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak iklim direncini altyapı planlamalarının da merkezin çalışmalarına dâhil edilebileceği ifade edilen açıklamada, bu çalışmalardan yararlanılarak aşırı hava olaylarına dayanacak şekilde altyapı tasarlama, güçlendirme ve uygun drenaj sistemlerinin oluşturulması hedefleniyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemiz, değişen yağış düzenleri karşısında su kaynaklarını yönetmek için stratejiler geliştirecektir. Merkezimiz, yağmur suyu yönetiminin iyileştirilmesini ve sürdürülebilir su kullanım uygulamalarını teşvik edecek, hassas alanlarda ısı adası etkilerini azaltmak için yeşil alanların kullanımını teşvik etmek gibi iklim değişikliği etkilerini hesaba katmak için çalışmalar yapacaktır.

Başarılı bir iklim adaptasyonu için belediyemiz sınırları içerisinde vatandaşlarla etkileşim kurmak ve bölge sakinlerinin karar alma süreçlerine dâhil edilmesi, iklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalık yaratabilmeleri ve dayanıklılığa katkıda bulunan davranış değişikliklerini teşvik edebilmeyi amaçlamıştır.

Belediyemiz, aşırı hava olaylarını ve iklimle ilgili diğer acil durumları ele almak için acil durum müdahale planları geliştirecek ve erken uyarı sistemlerinin kurulmasını, tahliye planlarını ve ilgili kurumlarla koordinasyonu sağlayacaktır.”

İKLİM DİRENCİNE ÖNCELİK VERİLDİ

İklim Krizi Adaptasyon Merkezi’nde, bölge sakinlerini korumak ve iklim krizi karşısında sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için iklim direncine öncelik verildiği belirtildi.

Alanında profesyonel kişilerin oluşturduğu merkez ilk toplantısını Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu liderliğinde merkez üyeleri ile yaptı.

Toplantıya Gönyeli-Alayköy Belediyesi Meclis üyelerinden Alev Alp ve Hatice Benan yanında Prof. Dr. Mustafa Altunç, Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, Prof. Dr. Bertuğ Akıntuğ, Prof. Dr. Şerife Gündüz, Dr. Mehmet Nejdet, Dr. Asuman kuyucu, Hüseyin Hergüner, İbrahim Alkan, Tayfun Çanakcı, Gürsel Nizam, Doğuş Ekenoğlu, Serhat Kutlu, Ali Hacıoğulları, Suzan Terkan, Hüseyin Menderes ve Merter Refikoğlu katıldı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ali Kaya05/08/23 10:16
Haberinizi, KKTC'de kısa bir tatildeyken gördüm. Global ısınma ve iklim krizi konusundaki yüksek bilinç düzeyi için Alayköy belediye yönetimini kutlarım. Ben de bu konunun tarımsal üretime muhtemel etkilerini araştırıyorum. Heyette bu konuda, Ziraat Mühendisi, eski öğrencim, sayın Suzan Terkan'ı da gördüm, tarım tarafına özellikle odaklanılmasını öneririm, bu konuda ortak çalışmalar da yapabiliriz, saygılar. Prof. Dr. Ahmet Kürklü