Bize de mi Fifi?

Yayın Tarihi: 29/03/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
  • Barçın: "Yasa gereği FİF’te biriken parayla ya temel gıda maddelerini ya da akaryakıtı ucuzlatabilirsin... FİF’te toplanacak parayla AKSA’ya olan borcu ödemek hukuka aykırıdır...”
  • Barçın: “Birinci madde, akaryakıt artışlarını buradan finanse edip halkın daha ucuz yakıt almasını sağlayabilirsiniz. İkincisi, temel gıda maddelerinin finanse edilmesi noktasında kullanabilirsiniz. Üçüncü madde ise, tarımsal ürünlerin dünyaya rekabetini sağlamak noktasında bir fiyat desteği verebilirsiniz...”

Alkole ve tütüne yapılan zammın nereye gideceği belli oldu. Dünkü zamla Aksa’ya olan borç ödenecek yazımız ses getirdi ve CTP Lefkoşa Milletvekili Devrim Barçın bu yazımızı değerlenirerek, “Hukuka aykırıdır” dedi.

Bildiğiniz gibi hükümet geçtiğimiz hafta alkol ve tütün ürünlerine oldukça yüklü bir zam yaptı. Bu zamdan doğacak katkıyı da Fiyat İstikrar Fonuna katkı olarak kazandıracaklar. Buraya kadar her şey normal. Fiyat İstikrar Fonu son derece önemli bir fon bunu defalarca kez yazdık çizdik. Bu fonun her zaman dolu olması gerekiyor ki bazı önemli emtiaların zamlanması engellenebilsin. Bu fon boş olduğu için ne akaryakıt zammı ne de elektrik zammı sübvanse edilemedi.

Gelin görün ki bu fonda toplanacak paradan hükümetin herhangi bir borcu ödemesi mümkün değil, yani bir diğer deyişle yasaya aykırı. Ancak yasada daha doğrusu tüzükte bir değişiklik yapılırsa bu mümkün olabiliyor.

İddiaya göre Maliye Bakanı Sunat Atun’un Aksa’nın borcunun bu fon üzerinden ödeneceğine dair bir söz verdiğini işittik.

Başbakan Faiz Sucuoğlu bundan birkaç hafta önce bana alkol ve tütüne zam yaparak bir fon üzerinden Aksa’ya borcun ödeneceğini söylemişti.

Aksa’nın borcu ödenmesin diyen yok. Borçtur ödenecek. Eğer hükümetin bu borcu ödemek için başka seçeneği yoksa bu fonun bir borç için hiç edilmemesi ve gerek akaryakıtın gerekse elektriğin sübvanse edilmesi gerekir.

Yani kimse kusura bakmasın ama bu halkın iyiliğine hiç kimse mi bir iyilik yapmayacak diye insanın sorası geliyor.

Şahsen ne alkole ne de tütüne zam yapılmasından ben rahatsız değilim. Hele alkole zam yapılmasından hiç rahatsız değilim ama yeri gelmişken söylemek gerekiyor zamın ayarı biraz kaçmış Başbakan bu zammı tekrardan bir gözden geçirmesi gerekiyor. Zira bir gerçek var ki alkol ve tütün satışı da devlet için önemli bir gelir kapısı.

CTP Milletvekili Devrim Barçın ile yaptığımız telefon bağlantısının detaylarını paylaşıyorum sizinle.

CTP Milletvekili Barçın, Hükümetin, alkol ve sigaraya yaptığı zamla Fiyat İstikrar Fonu’nda (FİF) toplayacağı meblağı, AKSA’ya olan borcu finanse etmek adına kullanacağı iddiasıyla ilgili konuşarak, Yasa gereği FİF’te biriken parayla ya temel gıda maddelerini ya da akaryakıtı ucuzlatabilirsin... FİF’te toplanacak parayla AKSA’ya olan borcu ödemek hukuka aykırıdır” dedi.

Hükümetin, alkol ve sigaraya yaptığı zamla Fiyat İstikrar Fonu’nda (FİF) toplayacağı meblağı, AKSA’ya olan borcu finanse etmek adına kullanacağı iddia ediliyor.

İlgili Yasa’da FİF’in 3 amaç için kullanılabileceğinin yazdığına dikkat çeken Barçın, “Birinci madde, akaryakıt artışlarını buradan finanse edip halkın daha ucuz yakıt almasını sağlayabilirsiniz. İkincisi, temel gıda maddelerinin finanse edilmesi noktasında kullanabilirsiniz. Üçüncü madde ise, tarımsal ürünlerin dünyaya rekabetini sağlamak noktasında bir fiyat desteği verebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda, FİF’te toplanacak paranın AKSA’ya olan borcu finanse etmek adına kullanılmasının hukuka aykırı olacağını kaydeden Barçın, “Yasa, bu fondaki paranın Hayat Pahalılığı’na arzı olan temel gıda maddelerinin arzında kullanılabileceğini söylüyor. Temel gıda maddelerini ya da benzini ucuzlatmanın dışında bu fonu kullanamazsın. Yasa bunu söylüyor” dedi.

Barçın son olarak, “Bu amaçlar dışında ne AKSA’ya borcu ne kamu maaşlarını ne de devletin borçlarını FİF ile ödeyemezsin” ifadelerini kullandı.

Barçın: “Yasa gereği FİF’te biriken parayla ya temel gıda maddelerini ya da akaryakıtı ucuzlatabilirsin”

***

Günün Sözü

"Baktım gülüşünden güzel şiir olur, ben de sevdim gitti."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları