Baybars ile Rogers ihraç edilir mi?

Yayın Tarihi: 03/06/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın sine-i millete hareketi partinin diğer iki vekili Baybars ve Rogers’dan destek görmedi. Sine-i millete her ne kadar Parti Meclisi kararı sonrası alınmış ise de bildiğim kadarıyla Parti Meclisi'nde sine-i millete kararını desteklemeyenler de var. İddiaya göre 70-30 şeklinde bir karar çıkmış. Kudret hoca bu kararı aldığında da yazmıştım doğru bulmadığımı. Özersay keşke bu kararı almasa ve mücadelesine hem Mecliste hem sokakta devam etseydi. Bunu söylememin nedenleri var. Birincisi seçmen Halkın Partisine üç vekillik bir destek vermiş. Bu az olabilir ama sonuçta başta Özersay olmak üzere Özersay vizyonuna halktan bir destek bulmuş ve iki büyük partiden ziyade diğer partiler kadar destek alabilmiş.

Siyasette bir gün kısa 24 saat uzundur derler. İlerleyen yıllarda Halkın Partisi hükümete gelip halka hizmet etme şansını yakalayabilirdi. Olmaz demeyin; bizim memlekette sabah bakan uyanan akşam evin yolunu tutabiliyor ve ansızdan başbakanken koltuğu kaybedebiliyorsunuz. Yani demem o ki şartlar neyi getirir ne gösterir kimse bilemez. Kudret hocayı sevdiğimi kendisi de bilir ancak kararına katılmadığımı kendisine de söyledim. Gerekçelerinde göreceli olarak haklı da olabilir ama dediğim gibi bir siyasetçinin yeri hem Meclistir hem sokak. Hoca isteseydi pek ala sine-i millete mecliste kalarak da devam edebilirdi. Kudret hocanın bu kararı bildiğim kadarıyla pazartesi günü oylanacak ve kabul edilecek.

Peki ne olmuş olacak tabii ki ara seçim. Bu ara seçimi ya UBP ya da CTP kazanacak ve Özersay aslında istifasıyla eleştirdiği yapıya destek vermiş olacak. Bunu son derece yanlış buluyorum, konuştuğumuz birçok insanda hocanın bu kararını desteklemiyor, çünkü kendisine verilen halk desteğini kendi eliyle geri itmiş oldu. Acı ama gerçek bence bu.

BAYBARS İLE ROGERS İHRAÇ EDİLİR Mİ?

HP’li diğer iki vekil Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers uzun bir basın açıklamasıyla neden istifa etmediklerini ve etmeyeceklerini açıkladılar. Basın açıklamalarını okudum. Her ikisinin de haklı yanları var. Gelin görün ortada bir parti meclisi kararı var ve bu karara uymayan iki vekil muhtemeldir ki disipline verilecek ve atılacaklar. Muhtemelen bu mekanizma çalışacak ama atılma söz konusu olur mu o da ayrı bir konu. Çünkü yazının başında da yazdığım gibi HP Parti Meclisi oy birliği değil oy çokluğu ile bu kararı almış yani sine-i milleti destekleyenler olduğu gibi desteklemeyenler de var. Ama hem parti başkanının hilafına düşmek hem deParti Meclisi kararına uymayı reddeden vekiller muhtemeldir ki disipline verilip atılacaklar. Bu kolay olacak mı yoksa olmayacak mı onu da bekleyip göreceğiz. Eğer parti olurda ihraç kararı almazsa bu sefer Özersay’ın büsbütün başkanlığı sorgulanır hale gelecek ve bu sefer başka kapılar başka gündemler oluşacak.

ÖZERSAY KALMALIYDI

Özersay’ın sine-i millete giderek aslında siyasi yaşamını sonlandırması son derece kötü oldu. Olası bir seçimde artık kim neden Halkın Partisi'ne ya da Kudret hocaya oy versin sorusunu daha şimdiden herkes soruyor. Çünkü Kudret hoca ansızdan yine istifa edebilir güvensizliği oluştu oluşacak. Özersay kim ne derse desin siyasete farklı bir bakış açısı ve önemli değerler kazandırmış bir isim. Aktif olarak mecliste halkın çıkarlarını savunan ve ciddi eleştiriler ve çözüm önerileri getiren değerli bir isimdi. Şimdi bu isim aktif siyasetten yarı aktif siyasete geçiyor. Bunu en baştan da yanlış buldum yine yanlış olduğunu söylüyorum. Hocanın yeri meclisti. Halkın kendisine verdiği bu vekaleti sonuna kadar halk için temsil etmeliydi.

Hükümet üç ay beş ay gider diyenlere inanmayın. Bu hükümet sürüne sürüne bir yılda gider iki yılda gider. Hele hele ara seçimde vekil sayısını olurda 25’e çıkarırsa sonuna kadar da gider. Parti başkanı ayrı başbakanı ayrı nasıl olacak demeyin; bal gibi de olduğunu ve gittiğini görüyoruz. Bu nedenle şu an ki yapıyla rahat iki yıl ne erken seçim olur ne de hükümet değişir. Ankara destekli bir hükümet her şekilde sürdürülür.

Bu nedenle geminin içinde olup gemiye yön vermekle limanda kalıp gemiye uzaktan bakmak aynı şey değil.

Herkese hayırlısı olsun. Özersay’ın yeri hem meclis hem sokaktı. Umarım siyaseten başarılı olur..

***

Günün Sözü

"Bir yanlışı tekrar ediyorsan, artık o bir yanlış değil! Karardır."

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları