Bu birleşmeden kaç çocuk doğar…

Yayın Tarihi: 25/08/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Belediyelerin birleştirilmesi yasa tasarısıyla ilgili Meclis'teki kavga biz yazımızı daha yazarken devam ediyordu. Hükümeti dinliyorsunuz Hükümet kendine göre haklı gerekçeler anlatıyor, öte yandan muhalefeti dinliyorsunuz muhalefet kendi açısından haklı gerekçeler anlatıyor. Peki nedir olan ya da olacak olan. Bir kere herkesin kabul ettiği bir gerçek var; bu kadar belediye fazla. Çünkü gerçekten nüfusça sayısı az olan ve kendi kendine çarkı döndürmekten ekonomik anlamda yetersiz olan belediyeler var. Çoğunun seçmen sayısı gerçekten az. Belediyede çalışan personel sayısı bile az. Belediye personeli çok olanlarda ciddi ödeme zorlukları çekiyor. Birçok belediye maaş ödemenin dışında herhangi bir yatırım dahi yapamıyor. Bu nedenle belediye sayılarının azaltılması kaçınılmaz bir gereklilik.

Ancak şöyle bir durum var. Nasıl ki birleştirmelerde tüm özlük hakları korunacak ve personel bir hak kaybına uğramayacak ki bu birleştirmenin iyi tarafı birleşen belediyeler sorunlarıyla da beraber birleşecek. Bunu kimse anlatmıyor ya da buna kimse yorum yapmıyor.

Örneğin Alayköy Belediyesi, Gönyeli Belediyesi'yle birleşecek. Bu birleşme Gönyeli Belediyesi'nin kârına olacak bir birleşme çünkü Alayköy Belediyesi'nin yerel gelirleri gerçekten iyi ancak öte yandan Çatalköy Belediyesi ile Esentepe Belediyesi birleşecek. Çatalköy’ün durumu Esentepe’den fersah fersah iyi nasıl bir çocuk doğacak bu birleşmeden. Ya da Geçitkale ile Serdarlı Belediyesi'yle birleşecek; bu birleşmeden nasıl bir belediye doğacak ve hangi ekonomik güçle yeni belediyeler hayatlarına devam edecekler. Kriterler ne kadar birbirini tutacak. Bunlar konuşulmayan konular.

Hükümetin ağzında bir ezber var çalışanların özlük haklarına dokunulmayacak, tamam bunu anladık zaten dokunulmaması da gerekir ancak muhalefetin üzerinde ısrarla durduğu başka bir konu var yeni başka fakir belediyeler yaratılacak.

Yine örnek verecek olursak; Değirmenlik Belediyesi maddi olarak güçlü bir belediye. Değirmenlik'e bağlanacak belediye ve köyler kesinlikle bir yük teşkil etmeyecek. Başkan Ali Karavezirler’le bir program yaptık ve başkan bunu anlattı ama öte yandan Gazimağusa Belediyesi'ni örnek alalım. Maddi olarak zorluklar yaşayan bir belediye olduğunu biliyoruz; Mağusa’ya bağlanacak belediye ve köylerin yükünü Gazimağusa Belediyesi nasıl çekecek.

Bu ve bunun gibi birçok örnek sıralayabiliriz. Peki nedir bunun ortası? Bunun ortası şu; birleştirme meselesinin üzerine daha çok çalışılması gerekirdi ve daha akılcı bir birleştirme yapılabilirdi. Bu birleştirme işi biraz aceleye geldi, burası açık. Çünkü havada kalan çok soru işareti var.

Muhalefet ve sendikalar ayak diretmese daha 12 belediyede bu iş bitecekti. Tartışıla tartışıla 18 belediyede sabit kalındı ama bu birleşmede bile yerine oturmayan taşlar var. Bazı belediye başkanlarına göre birleşme üzerinde yeteri kadar çalışıldı ve sistem mükemmel çalışacak. Ancak gelin görün mesele öyle değil.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan bende konuktu dün. Başkan ilginç bir şey anlattı. Bildiğiniz gibi Hayri Orçan, Demokrat Partili bir belediye başkanı ve Demokrat Parti kükümet ortağı olduğu için Tatlısu birleştirilmeyecek belediyeler arasında kaldı deniliyor. Sordum bunu başkana ve Hayri başkan meselenin öyle olmadığını Tatlısu Belediyesi'nin birleşmeyecek belediyeler kategorisinde kriterlerinin tuttuğunu rakamlar vererek anlattı ve ekledi “herkese bir bir kriterlerimizin tuttuğunu rakamlar vererek anlattık. Demokrat Parti bundan yola çıkarak Tatlısu Belediyesi'nin birleştirilmemesi konusunda diretti. Tatlısu, Geçitkale ve Serdarlı belediyeleri ile birleştirmek istiyorlardı. Mesafe olarak bile uzağız bunun bir mantığı yok” dedi.

Gerçekten de rakamlarla bir bir anlattı. Bunun ötesinde Orçan, gerçekten kendi bölgesinde bir ekol. Son derece başarılı işler çıkardı ve bambaşka bir Tatlısu yarattı, hakkını vermek lazım. Kendi kendine yeten bir belediyeyi kendi kendine yetmekte zorlanan başka bir belediye ile birleştirmenin bir anlamı yok.

Evet sonuç olarak bu birleştirme işi gerçekleşecek. Artılarından çok eksileriyle karşılaşmayız umarım. Bu iş biraz aceleye geldi gibime geliyor. Mesele sadece personelin özlük haklarının korunması değil mesele birleşen belediyelerin ne kadar çalışabilir olduğunda yatıyor.

Dediğim gibi muhalefet dışında kimse eksilerini anlatmıyor ve konuşmuyor. Birleşmeler olduktan sonra da geriye dönüş olmayacak.

Bu da son derece önemli...

*************

Günün Sözü

"Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım."

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları