Aliyev, KKTC’ye gelebilir…

Yayın Tarihi: 02/11/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuğumdu. Güzel bir program yaptık. Manşet olacak soruları sona sakladım; gelin görün ki elektrikler kesildi ve soramadım. Programın bitmesine son 10 dakika vardı. Neyse ki programda soracağım manşetlik soruları programdan önce sordum ve konuşma fırsatı bulduk. Adaylığını açıkladı biliyorsunuz. Akıl sağlığım yerinde dedi ve aday olacağını belirtti geçtiğimiz haftaki basın toplantısında. Neden erken açıkladınız dedim, soru geldiği için cevapladım dedi. Program öncesi “Başkan adaylığını açıkladın ama UBP’den ses çıkmadı” diye sordum; Tatar, “Yok Hasipoğlu senin programında açıkladı ki beni destekleyecekler” dedi. Demek ki programı takip etmiş. Doğru UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Ersin Tatar bizim adayımızdır dedi, yalan yok. Ama gelin görün ki Hasipoğlu’na da ben sordum da öyle açıkladı. Yani Başbakan Ünal Üstel’in ağzından adayımız Ersin Tatar’dır açıklamasını duymadık; duymadık ama net olarak biliyorum ki UBP’nin adayı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’in de düşüncesi bu yönde.

Zaman zaman Ünal beyin ya da Tahsin Ertuğruloğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye tarafından aday gösterilecekleri dedikodularını ben de duyuyorum ancak bu dedikoduların astı astarı yok. UBP’nin de Ankara’nın da adayı Ersin Tatar’dır velev ki Türkiye Kıbrıs konusunda bir politika değişikliğine gitsin ve iki devletli çözüm yerine yeniden federasyonu savunsun. Şimdilik böyle bir şey olmadığı gibi yakın gelecekte de böyle bir politikaları olmayacak gibi görünüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta KKTC’yi tanıyın çağrısı yapıyor. Azerbaycan - KKTC yakınlaşmasının mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başkası değil. Hatta KKTC- Kırgızistan, Pakistan, Gambiya, Afrika ülkeleri de yakın zamanda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşecekler ve bir diplomatik ilişki kurulacak. Tüm bu gelişmelerin mimarı Ankara hükümeti yani bir başka deyişle Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Türkiye diplomatik olarak iyi ilişkilere sahip ülkelerle KKTC’nin de yakınlaşmasını ve diplomatik ilişkiler kurulmasını istiyor ve bu yönde adımlar atıyor. Tabii gönül arzu eder Cumhurbaşkanı Tatar’ın ABD Dışişleri Bakanıyla görüşmesini, nasıl ki bir zamanlara Washington-Ankara ilişkileri çok derindi ve dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a ABD Dışişleri Bakanı Rice ile bir görüşme ayarlanmıştı, benzer bir randevu da Tatar için alınabilirdi ama hepimiz biliyoruz ki Ankara-Washington ilişkileri eskisi gibi iyi değil, bu nedenle böyle bir randevu da söz konusu değil.

Ya da Cumhurbaşkanı Tatar’ın Almanya-Fransa gibi ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla görüşmesi ne iyi olurdu ama bu tür randevular ne yazık ki hayalden öte değil. Bunların yerine Ankara’nın diplomatik anlamda iyi ve derin ilişkilerinin olduğu Afrika ülkeleri var, Türki Cumhuriyetleri var; işte bunlarla görüşmeler Tatar için ayarlanacak ve Tatar bu diplomatik görüşmeleri yapacak.

Belki biri bizi tanımayacak ama KKTC devletinin statüsü artacak, diplomatik bağlar kurulacak, belki bu ülkelere yakın gelecekte temsilcilikler açılacak ve ekonomik iş birliğine gidilecek. Tanınma olmaz belki ama devletler arası ilişkiler oluşur ve bunun pozitif sonuçlarını görürüz. Öğrenci olur, turizm olur, ihracat olur. Zor şeyler değil bu yazdıklarım ama uğraşma isteyen işler, çalışma isteyen işler.

Cumhurbaşkanı Tatar’ı rahat ve keyifli gördüm. Azerbaycan’ı da uzun uzun konuştuk. 20 Temmuz 2024 yani Mutlu Barış Harekatı’nın ellinci yıl dönümünde KKTC’ye gelebileceğini de söyledi. 15 Kasım ya da 20 Temmuz’a davet ettik dedi Tatar. Anladığım o ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev 20 Temmuz’da KKTC’ye gelebilir ve bir ziyarette bulunabilir. Böyle bir şey ayarlanabilirse muhteşem olur hatta Aliyev-Tatar görüşmesinde Aliyev kendi uçağımla gelebilirim de demiş. Artık off the recorda girer miydi girmez miydi yazdım gitti.

Tatar’la konuştuktan sonra Türkiye’nin de desteğiyle KKTC belki tanınmayacak ama devlet olarak ciddi diplomatik ilişkiler kuracağız. Her zaman olduğu gibi Türkiye KKTC’nin önünü açacak. Bunlar güzel gelişmeler.

Cumhurbaşkanı Tatar çalışıyor. Ülkede olduğu sürece yarın seçim varmış gibi ziyaretlerde bulunuyor, yurt dışı temaslarında da mutlaka KKTC’nin statüsü için uğraşıyor. Umarım iyi işler başarır.

******************

Günün Sözü

Aşk nasip işidir hesap işi değil! Aşk adayıştır arayış değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda aşk seni bulmaya gelir.

Mevlana

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları