Üstel tek aday olacak...

Yayın Tarihi: 27/11/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hükümette her şey yolunda gidiyor aslında. Kasada para var. Ünal Üstel hükümeti hiç de kötü gitmiyor genel olarak baktığımızda. Bir taraftan hükümeti yöneten Başbakan Ünal Üstel bir taraftan da köy gezilerine ağırlık vermiş durumda. Başbakan kendi gidebildiği yerlere kendi gidiyor gidemediği yerlere başka bakanlarını gönderiyor. Aslında bir tür kurultay hazırlığı yapıyor Başbakan. Sorunlar dinleniyor çareler üretiliyor. İşleri şimdiden sıkı tutuyor anlayacağınız. Kulislerdeki bilgilere göre Başbakan dargın olduğu ya da aralarında soğukluk bulunan pek çok partiliyle de barışmış durumda. Kurultay normal zamanda yapılırsa Ekim 2024’de gerçekleşecek ama inceden inceye güvenli yerlerden duyduğumuz bilgilere göre kurultay Nisan-Mayıs 2024 tarihinde de yapılabilir deniyor. Tabii bu kurultayın tek adaylı mı çok adaylı mı yapılacağı duruma göre değişiklik sağlayacak diye duyuyoruz.

Başbakan geçtiğimiz gün UBP Milletvekili ve başkan adayı Hasan Taçoy ile Başbakanlıkta gergin bir görüşme yaptı. Öğrendiğimize göre Başbakan, Taçoy’a hayli gergin bir konuşma yaptı ve Türkiye’nin pozisyonunu ve beklentilerini anlattı. Taçoy tek ayağının üzerinde adaylık konusunda ısrar ediyor.

Bir gerçek var ki birileri Ankara’dan Taçoy’a yürü de korkma diyor. Bunun kim olduğunu henüz öğrenmedim ama öğreneceğiz, öğrendiğimiz vakit de yazacağız.

Genel olarak baktığımızda Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ünal Üstel’den çok memnun. Zaten ikilinin arası da son derece iyi. Bu nedenle Ankara hükümetinin olası bir kurultayda tavrını Üstel’den yana koyacağı yüksek sesle konuşuluyor.

İstikrarlı giden ve Türkiye ile çok iyi ilişkilere sahip olan Üstel hükümetinin bir yol kazasına uğramaması için 2024 kurultayının tek adaylı olması konusunda da fikirler var bunu söylemek lazım. Ankara hükümeti, UBP kurultayının tek adaylı olması ve Üstel’in hem Genel Başkan hem de Başbakan olarak yoluna devam etmesi kanaatinde.

Ankara her fırsatta özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz Üstel hükümetine güvenlerini ve desteğini açıklıyor. Anlayacağınız Ankara bir tavır geliştirmiş durumda ancak henüz sahaya inmiş değiller. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Hasan Taçoy ile ne konuştuklarını bilmiyoruz. Taçoy da bu konuda bir açıklama yapmıyor. Ankara hükümetinde Üstel’i destekleyen cephe Taçoy’un kimden bu kadar cesaret alıp da adaylık konusunda ısrarcı olduğunu araştırıyor ve çok yakında bu konuda bir tedbir geliştirecekler. En azından güvenilir kaynaklardan bize gelen bilgiler böyle.

ÜSTEL TEK ADAY OLMALI

UBP’de şu an bir istikrar var. Buna bağlı olarak Başbakan Ünal Üstel’in başını çektiği hükümette de bir istikrar var. Bakın Maliye Bakanı % 48,5 hayat pahalılığı açıklayabiliyor. Üstel hükümetinin halkın menfaatine yapacağı birçok proje var ve yakında bunlar hayata geçmeye başlayacak. En önemlisi Türkiye ile olan ilişkiler uzun zamandır hiç olmadığı kadar iyi. Bu ilişkilerin bozulmaması ve hem UBP’deki hem de hükümette ki başarının ve istikrarın devam etmesi için Üstel’in tek aday olması ve bu kurultayı atlatması gerekiyor.

Yine güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Ankara hükümetinin bu yönde bir tavır koyacağı ve bu konuda ısrarcı olacağı yönünde.

Açık konuşmak gerekirse bir bilgiye göre ki bu bilgi Türkiye Dışişleri’ne yakın bir kaynaktan geliyor Türkiye’nin bu sefer kurultaya karışmayacağı ve çok adaylı bir yarış yapılmasına izin vereceği yönünde ama bu bilgiyi bana aktaran objektif biri değil. Kendi böyle istiyor diye aktarıldığını düşünüyorum.

UBP kurultayı ile ilgili olarak son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceğini ve bu yönde hareket edileceğini biliyoruz. Faiz Sucuoğlu’nun başbakan olduğu dönemlerde bile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ünal Üstel’e selam gönderdiğini ve Ünal beyi ciddi bir şekilde desteklediğini biliyoruz.

Ankara KKTC’de istikrar ile birlikte uyum içinde çalışacak bir Başbakan ve hükümet ister. Bu nedenle Üstel yüksek ihtimal tek aday olarak bu kurultayı atlatacak. Olması da gereken bu.

Günün Sözü

Sen bana bakma ben baktığın yerde olurum.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları