Başbakan kurt politikacıdır…

Yayın Tarihi: 11/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Geçtiğimiz gün kabine değişmeyecek diye bir köşe yazısı yazdım. Yakın dostlarımdan biri ile telefonda konuştuk ve bana kabinenin değişeceğini söyledi. Hatta bakanlık isimleri de verdi. Başbakana çok yakın kaynağım bana şu an Başbakanın böyle bir gündemi olmadığını aktarmıştı. Kurultaya giderken Başbakan kendine yeni bir cephe açar mı asıl önemli olan bu. Zira kabine değişikliği denildiğinde duyduğum isimler görevden alınırsa kurultay açısından yer yerinden oynar. Başbakanın böyle bir acemiliği yapmayacağını düşünüyorum ben. Başbakanı iyi tanırım, eski kurttur, siyaseti iyi bilen ve sayıca az kalmış vekillerden biridir. Altı sonra kurultay yapılacak bir partide dengeleri yerinden oynatmayı planlıyorsa bunun tek bir anlamı olabilir ya da bunun tek bir karşılığı olabilir ; bu kurultay rakipsiz olacaktır demektir bu. Yani kimse aday olmayacak demektir başbakanın karşısında. Yalnız geçtiğimiz gün yazdığım yazıda ki dipnotları tekrarlamam gerekirse Başbakan arzu etmesi halinde bu kurultaya rakipsiz gidebilir.

Ankara tarafından Başbakana bu ayrıcalık sunuldu. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Ünal Üstel’e çok ciddi bir desteği var ancak Başbakan atanmış başkan söylemlerinden kurtulmak için bir yarışla bu kurultayı yapmak istiyor. Bekleyip göreceğiz. Taçoy şu an için aday bildiğimiz kadarıyla. Dün bir açıklama yaptı ve disipline verilmekle tehdit edildiğini söyledi. Ne kadar ilginçtir ki açıklamasında aday olduğunu tekrarlamadı. Halbuki Taçoy UBP ile ilgili yaptığı tüm açıklamalarında aday olduğunu yinelerdi. Neden bunu yinelemedi şaşırdım. Adaylığından bir yerinde bahsetti açıklamasının ama dünkü program çözümü karşısında öyle iddialı bir Taçoy görmedim ben ama gelin görün ki Taçoy bu kurultayda aday ; velev ki Ankara’dan aranıp aday olma denilmezse. Böyle bir telefon gelecek mi Ankara’dan bilemeyiz. Gelebilir de gelmeyebilir de.

Taçoy Ankara’ya sadık bir milletvekilidir, böyle bir telkin alırsa çekilebilir. Fuat Oktay dönemi olsaydı bu telefon çoktan hem Faiz beye hem Taçoy’a gelirdi. Her ne kadar Hükümeti ve Başbakanı eleştirmekten vazgeç telkini Cevdet Yılmaz tarafından yapıldıysa da böyle bir telkin şu ana kadar gelmedi. Tabii bir de Faiz Sucuoğlu faktörü var. Faiz beyle uzun zaman oldu konuşamadık ama harıl harıl hazırlandığı bir gerçek. Faiz bey Ankara’dan sinyal alırsa aday olacağını açıkladı. Taçoy’un Ankara bağlantısı Binali Yıldırım. Faiz beyin Ankara bağlantısı ise Tür Dışişleri Bakanlığı ama Bakan Hakan

Fidan değil ancak Faiz beyin kurduğu yakın ilişki de Türk Dışişleri Bakanlığı çatısı altında. Çok değil altı ay sonra ne olup bitecek bekleyip göreceğiz. Bir iddiaya göre Ankara’nın bu kurultaya karışmayacağı da söyleniyor. Bu söylenti doğru değil. Doğru olmadığını Faiz beyle yapmış olduğum birkaç görüşmeden anlayabiliyorum. Çünkü Faiz beye de henüz Ankara tarafından yeşil ışık yakılmış değil.

Başbakanın genel açıdan baktığımızda bakanları ve bazı vekilleri yanında ama 12-13 vekil de karşısında. Bu vekiller arasında Faiz beye kırgın olanlarda var Taçoy’a yakın olanlarda var, Faiz beye yakın olanlarda var. Bu iş vekillerle bitmez; vekilin gücü sınırlıdır. Örgütlere hakim olan yarışı kazanır. UBP Kurultayının sonuçlarını Ankara’nın tutumu belli edecek. Örneğin kurultay yarışlı olacaksa Faiz bey kendini Ünal Üstel için çalışırken bulabilir. Son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek, bunun dışında duyduğunuz okuduğunuz her şey yalandan öte bir şey değildir benden peşinen söylemesi. Başbakan kurt politikacıdır. Son derece rahat olduğunu söylemek lazım. Vardır bir bildiği diyorum ben.

*******************

Günün Sözü

Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen mutlu bir insan olursun

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları