Kurultay; Üstel’in lehine kurgulanıyor...

Yayın Tarihi: 22/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hükümet içinde ortaklar arasında krizler yaşanıyor. Örneğin YDP Genel başkanı Erhan Arıklı daha geçtiğimiz hafta hükümet ortağı olan DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu’na yönelik olarak kırıldığını açıkladı. Demokrat Parti’den bu kırgınlık açıklamasına çok net cevaplar gelmedi. Geçtiğimiz akşam Ertuğrul Hasipoğlu’nun kitap tanıtım gecesinde karşılaştık Erhan Arıklı ile. Çevresindekilerle ayak üstü kısa bir sohbet yaptı ve dedi ki “bu hükümeti eğer biz kurmuş olsaydık on defaya bozulurdu”. Doğru da söyledi. Hükümeti kuran Ankara hükümetinden başka bir yer değil. Bu nedenle hükümet her ne kadar kendi içinde küçük krizler yaşasa da bozulmaz. Zaman zaman erken seçim söylemleri olur ama net bir bir şey söyleyim size erken seçim de olmaz. Ankara hükümeti 2027 yılına kadar mevcut hükümetin ve mevcut başbakanın devamından yana. Bu nedenle UBP kurultayı belki tek adaylı olmayacak ama Ünal Üstel’in kazanması için gerekli ittifaklar yapılacak ve Ünal Üstel de bu kurultayı kazanacak. Neden peki? Çünkü Ankara böyle istiyor.

Bakınız daha açık konuşayım. Bugüne kadar her ne kadar CTP’liler bunu kabul etmese de Mehmet Ali Talat’tan sonra Ankara hükümetleri hiçbir zaman CTP’li hükümetlerle çalışmadılar, hep bir zorluk çıkardılar, maaş krizleri yaşandığı yılları hatırlayın. Ben çok iyi hatırlıyorum Maliye Bakanlığı filanca tarihte maaş ödemeleri yapılacaktır diye açıklama yapardı. Çok çabuk unutuyoruz o günleri. En yakın örnek dörtlü koalisyon hükümetidir. Ankara kesinlikle yardım etmedi ve Tufan hoca ortaklarıyla baş başa kaldı.

Demem o ki Ankara hükümeti UBP ile çalışmayı her zaman daha uygun bulmuştur. Bunun altında yatan temel neden ise UBP hükümetlerinin Ankara hükümetlerinin istek ve arzularına her zaman olumlu yaklaşmalarıdır, bu söylediğim CTP’de söz konusu değildir. İşte bu nedenle Ankara UBP başkanlı hükümet de kurar, kabinesine de karışır, kurultayına da karışır. Bu yeni olan bir şey değil, yıllar yılıdır devam eden bir meseledir bu.

İşte bu nedenle bu hükümet hiçbir şekilde bozulmaz, kriz olur, ipler gerilir ama  hükümet yoluna devam eder.

Keza UBP kurultayı da. Başbakan Ünal Üstel atanmışlık algısının kalkması için yarışlı bir kurultayı olmasını istiyor bu nedenle Eylül ayında bir kurultayı yapılacak. Zaman zaman mayısta kurultay olacak diye duyabilirsiniz, hayır mayısta kurultayı olmayacak. Kurultay tarihi belirlenmiştir Eylül ayında olacak. Yarış Ünal Üstel ile Hasan Taçoy arasında gerçekleşecek ve bu yarışı Ünal Üstel kazanacak. Vakti zamanı gelince Ankara bu kurultayı da kurgulayacak ve üye üzerinde etkisi olan milletvekilleri gereğini yapacak ve kurultay süreci Ünal Üstel’in lehine çalışacak.

Faiz Sucuoğlu örneği var; Ankara Faiz beyi istemedi buna rağmen Faiz bey 24 milletvekili çıkarmakla kalmadı % 60 oyla kurultay kazandı, adamcağıza ne başkanlık yaptırdılar ne başbakanlık. Demek ki neymiş Ankara hükümetine rağmen ne Başbakan olabilirsiniz ne UBP Genel Başkanı olabilirsiniz.

Sn. Hasan Taçoy kusura bakmasın onu kırmak için yazmıyorum ama  vetoludur, kapılar kapalıdır. İşte bu nedenle UBP kurultayı Ünal Üstel lehine olacaktır. Bugün UBP milletvekilleri arasında Ankara hükümetini dinlemeyecek vekil yoktur hepsi bir yerinden Ankara’ya bağlıdır. Bir gazeteci olarak çok şey duyuyorum; kabine değişecek, erken seçim olacak, kurultay mayısta yapılacak diye. Bunların hepsi yalan uydurma şeylerdir. Haa özellikle kabine değişimi noktasında mantıklı dedikodular yok mu evet var. bakanların vekillerin hepsi Dostum arkadaşım isim vererek ortalığı bulandırmak istemem ama mantıklı kabine dedikoduları yok değil. Bu aşamada bir kabine değişimi olur mu peki? Hayır şu aşamada olmaz peki ne zaman olur derseniz kurultaya yakın bir tarihte kabine değişimi olabilir. Daha ocak ayındayız zaman var. öyle bir anlatılıyor öyle bir algı oyunu kurulmaya çalışılıyor ki yarın sabah kabine değişecek, yok böyle bir şey. Başbakana çok yakın bir kaynağım var olup bitenleri oradan öğrendiğim için rahatça yazıyorum.

Sonuç olarak hem Başbakan hem hükümet yoluna devam edecek, hiçbir aksama olmayacak, hiçbir değişiklik olmayacak, kafanızı Rahat tutun.

Günün Sözü

Keşke tanışmamıza hiç fırsat olmasaydı ve seni hayatıma şeker misali karıştırmasaydım...

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları