YDP şimdi ne yapacak?

Yayın Tarihi: 01/02/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Oscar Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Oskar’I kaybettik. Abim Hüseyin Oskar başta olmak üzere tüm Oskar ailesine başsağlığı dilerim. Yeri doldurulamayacak değerli bir iş insanını kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun.

YDP Genel Sekreteri Talip Atalay geçtiğimiz gün bende konuktu. Canlı yayında YDP’nin kurultayında aday olup olmayacağı ile ilgili bir soru geldi. Talip hocaya bu soruyu okuduktan sonra “bize bir manşet verir misiniz?” diye sordum. Yok dedi ve aday olup olmayacağı ile ilgili kesin bir şey söylemedi. Adaylığı düşündüğü her halinden belliydi ama bu kadar erken açıklamasını ben beklemiyordum. İşin ilginç tarafı yayını YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da izliyordu. YDP’de tek güvenilir kaynağımız Erhan Arıklı olduğu için Talip hocanın bu adaylık meselesinden hiç haberimiz olmadı. Malum biz UBP’nin ve CTP’nin içiyle uğraşıp duruyoruz. Talip hocayla program sonrasında da konuştuk, elbette ki konuştuklarımız bize kalsın ama özellikle bu T izinleri konusunda Talip hocanın da rahatsızlıkları vardı. Talip hoca tanıdığım kadarıyla ketum bir adamdır. Her şeyi söyleyen dellal düdük eden bir yapısı yoktur. Talip hocaya aday mısınız sorusunun gelmesinden sonra yayını ilk başta açan Erhan Arıklı’nın programı neden izlediğini daha iyi anladım. Talip hoca adaylığını benim programımda açıklayabilirdi. Biz üzerimize düşeni yaptık, sordum söylemedi ve geçiştirdi; sonra kendisi açıkladı. Hayırlısı olsun. Tabii asıl mesele şu şimdi ne olacak?

Erhan Arıklı ile Bertan Zaroğlu kavgasında Bertan hiç de kötü bir oy almadı. Bertan Zaroğlu’nun aldığı oy oranı bize şunu gösterdi; evet YDP’de hatırı sayılır bir kesim var ki Erhan Arıklı’nın başkanlığını istemiyor. Talip Atalay’ın Zaroğlu’ndan farkı Talip hoca daha teşkilatlı bir adam. Seveni sayanı çok.

Hiç şüphe yok ki bu kurultaya Erhan Arıklı’nın mal varlığı tartışmaları da damgasını vuracak. Bu tartışmalar Erhan başkanın varlıklı bir siyasetçi olduğu algısını ortaya koydu. Yanlış anlaşılmasın ben Erhan başkanın mal varlığında ya da kaç parası vardır da değilim. Çalışmıştır yapmıştır. Herkesin kazancı da parası da kendine. Kaldı ki Erhan Arıklı’yı çok uzun yıllardır tanırım. Ailesi de kardeşleri de aktif iş insanıdırlar.

Ama demeye çalıştığım Erhan başkanın maldan partinin ise zengin olmaması kurultayda Erhan başkanı biraz aşağıya çekecek, çekebilir.

Erhan Arıklı’nın Bertan Zaroğlu ile olan yarışında son haftalara kadar Ankara da yanında değildi, sonra ne olduysa oldu, kurultayın sonuna doğru Ankara Hükümeti de Erhan başkanı destekledi. Talip hocanın dezavantajı şudur ki Erhan Arıklı’yı Ankara Hükümeti tutuyor ve destekliyor.

Erhan başkan, Talip hocanın çekileceğini açıkladı, hemen ardına Talip hoca bu işin çocuk oyuncağı olmadığını ve çekilmeyeceğini açıklama ihtiyacı hissetti. Öyle hissediyorum ki KKTC’de bir merkez Talip hocaya çekil uyarısı yapmış olabilir. Talip hoca dinlemedi ama. Benim duyumlarım ve gözlemlerim bu yönde.

17 şubatta bu kurultay olacak ve biri seçilecek.

YDP BÜYÜMEDİ

YDP, KKTC siyasetinde artık bir yere sahip. Kemik bir oyu var ama gelin görün ki son iki seçimde YDP iki vekilin üzerine çıkamadı. Son seçimlerde üçüncü vekili çıkarıyordu ki bu mümkün olmadı. Yüzdelik olarak bir miktar büyüdü ama vekil sayısını ikinin üzerine çıkaramadı. Tabii bunda Bertan Zaroğlu’nun UBP’den aday olması ve YDP’den önemli bir oyu alıp gitmesi de etken olabilir. Talip hoca kurultayı kaybetse bile partiden ayrılmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle olası bir seçimde YDP’nin daha iyi bir oy alması gerekiyor. Tabii YDP içinde YDP’nin oylarının çok düştüğünü söyleyenlerde var. bunu söyleyenler muhtemelen Erhan başkandan memnun olmayan partililerdir.

Bakalım Erhan başkanın parti gücü yeniden seçilmesini sağlayabilecek mi? Ankara bu kurultaya müdahale eder mi onu da bekleyip göreceğiz. Biz Ankara’yı hep UBP’ye müdahale etmesine alıştık. Bakalım ne olacak.

Bekleyip göreceğiz.

******************

Günün Sözü

Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler; aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar.

Oscar Wilde

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları