Bir tek kurultayı konuşmadık…

Yayın Tarihi: 14/02/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Bugün sevgililer günü, yabancı icadı olsa da herkesin sevgililer günü kutlu olsun. Umarım çiçekçiler bugün bol satış yapar, kuyumcular bol satış yapar umarım. Ciddi bir ekonomik krizin içinden geçiyoruz ve kelime anlamıyla vatandaş da para yok; bu nedenle çiçekçiler ve kuyumcular para kazanır mı bugün bilemeyeceğim. Tabii unutmadan da eklemek gerek; para olan yerde para var. Biz para yok diyoruz ama restoranlar, meyhaneler ve otel eğlencelerine rağbet hala yüksek. Bu nedenle parası olan gidip bugün parayı çiçekçiye de kuyumcuya da restorana da bayılacak. Hayırlısı diyelim.

Evet ekonomi ve parasızlık demişken, dünkü konuğum Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’ydu. Peşinen söyleyeyim programda UBP kurultayını konuşmadık ama program öncesinde konuştuk. Off the record diyerek konuştuk. Ben Olgun Amcaoğlu’nun kurultayda nasıl bir yol izleyeceği konusunda izlenimlerim oluştu ama kesinlikle yazmayacağım ve konuşmayacağım. Sayın bakanla iyi bir abi kardeş ilişkimiz var. Bana göre geleceğin başbakanıdır, çalışkandır. UBP açısından ve maliye ekonomi konularında ciddi bir kurumsal hafızadır. Bakan Amcaoğlu UBP kurultayı açısından doğru olanı yapacaktır buna şüphem yok. Kurultay açısından önemli bir dengedir.

Gelin görün ki bizim konumuz kurultay değil. Ülke ekonomisini konuştuk uzun uzadıya. Bakanlık olarak neler yaptıklarını bana uzun uzun anlattı. Açık konuşmak gerekirse bu kadar çok iş yaptıklarını bilmiyordum. İstatistik Kurumu’nun ocak ayı hayat pahalılığı olan % 3,84’den o da memnun değil ve yeterli bulmuyor ama ekliyor sepet çok eski ve güncellenmesi gerekir diyor. Bunun için de mecliste ayrı bir komite kurulacak anladığım kadarıyla. Güneyden Kuzey’e olan geçişleri de anlattı sayın bakan. Akaryakıt fiyatlarını örnek verdi ve hem Türkiye’yi hem de Güney Kıbrıs’ı anlattı. Ciddi bir akış var Rum tarafından bu doğru. Akaryakıt almak için gelen bir Rum yalnızca akaryakıt almıyor, alışveriş de yapıyor, yemek de yiyor. Ciddi bir para bırakıyor ve bu paralar nedeniyle kamu maliyesi 3 milyardan fazla bir artı verdi 2023 sonunda. Tabii şunu da eklemek lazım. KKTC aşırı pahalı bir ülke olma yolunda gidiyor ve neredeyse Güneydeki marketler Kuzeyden daha ucuz kalmak üzere. Yakında bu devran tersine dönebilir bunu da önemle belirtmek altını çizmek lazım.

Piyasaların denetlenmesinden sorumlu Maliye Bakanlığıymış meğerse biz bunu böyle bilmiyorduk. Bizim bildiğimiz Ekonomi Bakanlığına bağlı Ticaret dairesindeki memurların görevi bu. Bakan bu konuya da atıf da bulundu ve dedi ki “24 memur bu denetlemeleri yapıyor ve Maliye Bakanlığına yardım ediyoruz”.

Demek ki neymiş piyasaları maliye bakanlığı denetleyecekmiş. Bakan Özdemir Berova’ya buradan selam olsun. Gözümüz artık Maliye Bakanlığının üstünde. Piyasalar gerçekten pahalı. Ucuzlatmak lazım. Bakan elektronik etiketten de bahsetti ve bir yıl içerisinde KKTC’de yaygın bir şekilde kullanılacağını söyledi.

Hükümet tüm enstrümanlarını kullanmalı ve hayatı ucuzlatmalı. Bir gazeteci olarak bunu bilir bunu söylerim. Hükümet gerekirse tüccara ve marketçiye bir kar kısıtlaması getirmeli ve taban ve tavan fiyatı açıklamalı. Bu yapılmazsa piyasaların ucuzlayacağı yok. Kıbrıs deyimiyle tutan tuttuğunu öpüyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Serbest piyasa ekonomisine bırakırsak ülkeyi bu pahalılığın önüne kesinlikle geçilemez.

Bakanla artan elektrik fiyatlarını da konuştuk. Bakan altı yıldır Kıb-Tek’e hiç yatırım yapılmadığını ve fahiş rakamlara Rum tarafından elektrik alındığını anlattı. Böyle olunca da hükümet maliyetleri karşılayabilmek için elektriği zamlıyor. Kıb-Tek’in çalışma ve yönetim şeklinden Olgun Amcaoğlu da memnun değil ve açıkça eleştiriyor da bu konuyu.

Bakan Amcaoğlu’yla yaptığım programdan son derece keyif aldım ve anladım ki Olgun Amcaoğlu gerçekten çalışıyor. Dediğim gibi kurultayı da program öncesi konuştuk ve konuştuklarımızı unuttuk. Su akar yolunu bulur demek lazım…

****************

Günün Sözü

Çünkü hayat birinin tüm kalbiyle senin yanında olduğunu bildiğinde güzelleşiyor.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erdoğan Fidan14/02/24 09:58
"İstatistik Kurumu’nun ocak ayı hayat pahalılığı olan % 3,84’den o da memnun değil ve yeterli bulmuyor ama ekliyor sepet çok eski ve güncellenmesi gerekir diyor. " Sayın Bakan "güncellenmesi gerekir" derken muhalefetten mi bekliyor güncellemelerini anlamadım. Dalga geçer gibi konuşmaktan başka bir halt yedikleri yok bence. İyice utanmazlığı attılar artık.. Ama bu halk hak ediyor bu muameleyi; seçim zamanı aynı adamları ve aynı partileri seçip duruyorlar ve farklı sonuç bekliyorlar..

Diğer Gökhan ALTINER yazıları