Bakan bayağı iş çıkarmış...

Yayın Tarihi: 04/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek dün bende konuktu. Ne zaman arayıp davet etsem sağ olsun kırmaz gelir. Bir gün öncesinde sorularımı hazırlamak için haberlere şöyle bir kısaca baktım. Bakanı CTP’li vekiller eleştiri yağmuruna tutmuş. Bakana sırayla eleştirileri sordum. Bakanın performansı son derece iyiydi onu söyleyim. İzleyen izleyicilerim özelden de programın son derece iyi gittiğini ve çok bilgilendirici olduğunu yazdılar bana. Bakana en çok yapılan eleştiri ilaç konusudur. Sordum; ilginç bir cevap verdi ve dedi ki “750 milyonluk ilaç ihalesine çıktık”. Çok ciddi bir rakam. Öyle anlıyoruz ki 2024 yılında ilaç sıkıntısı yaşanmayacak. Bin kalem civarında bir ilaç tedariği yapılacak. Hatta bakan bu rakamı abartılı bulan Türkiye hükümeti tarafından bile “emin misiniz” diye sorulmuş da.

Doktor ve hemşire sıkıntısını sordum. Tam elli doktor ve 110 hemşire alındığını ve yaklaşık yanılmıyorsam 20 civarında da ebe istihdam edilmiş. Neden diye sordum; “yakında Girne Hastanesi'nin açılışı var. Kimler çalışacak bu hastanede ben bunların hazırlığını yapmazsam” diye yanıtladı.

Düşünün elli doktor istihdam edildi. Bu son derece önemli bir rakam.

Eğer Karpaz ve köyleri civarında yaşıyor ve kalp krizi geçiriyorsanız hayatta kalma ihtimaliniz son derece düşük. Çünkü ambulans Mağusa’dan çıkıp gelecek ve sizi alacak. Mağusa’dan ambulans gelinceye kadar siz çoktan ölmüş olursunuz. Bakan Pamuklu’ya bir hastane yapacağız dedi ve bunun hazırlıklarının başladığını anlattı.  Maraş’a bin metre karelik bir sağlık merkezi de yapılıyor. 2024 yılı içerisinde bitecek olan Girne Hastanesi ve yine Güzelyurt Hastanesi'ni bitirmek için kolları sıvamışlar; bunu anlattı bakan uzun uzun. Hastanelere alınan tomografi cihazlarını anlattı, kardiyoloji bölümlerine yapılan yatırımları ve alınan araç gereçleri anlattı.

Ambulans konusuna da değindi ve beş ambulans almak için ihaleye çıktıklarını ve yapılacak bağışlarla hedefleri 20 olan ambulans sayısına ulaşacaklarını söyledi.

O kadar ok şey yaptığını anlattı ki ben burada bircik bircik aklımda kalmadı yazayım. Bakan Dinçyürek’i son derece kararlı ve iş bitirici gördüm. Muhalefet tarafından yapılan eleştirilerin anlamsız ve yanlış olduğunu gördüm. Bende yalan yok, eksik bir şeyini görseydim kesinlikle yazardım. Adam ciddi ciddi çalışıyor.

Devlet laboratuvarının da yenileneceğini ve bunun için harekete geçtiklerini artık bu laboratuvar da gıda tahlillerinin yapılabileceğini de söylediğini unutmadan yazayım.

Yeni Lefkoşa hastanesini sordum; “adım adım” dedi ve ekledi "yıllarca yeni hastane yapılacak diye Lefkoşa Devlet Hastanesi'ne yatırımdan uzak tutuldu ve çok yıprandı. Biz şimdi sırayla Lefkoşa Devlet Hastanesi'ni de toparlıyoruz” dedi ve Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne yapılanları anlattı. Bakanın amacı sistemi düzeltmek. Mağusa Hastanesi'ne yapılacak yatırımlarla Mağusa Hastanesi'ne giden bir hastanın ya da acil bir vakanın Lefkoşa’ya gitmesine gerek kalmayacak. Pamuklu’ya bir hastane yapıldıktan sonra Mağusa Hastanesi'ne ihtiyaç kalmayacak ve Mağusa’nın yükü azaltılacak. Keza Girne Hastanesi bittikten sonra amiral gemisi olan Lefkoşa hastanesinin yükü azalmış olacak.

Özellikle Lefkoşa devlet hastanesinin acil servisine hemşire ve doktor takviyesi yaptılar. Daha uzun uzun neler yaptıklarını yazabilirim. Mutlu oldum bakanı konuk almakla. En azından kötü giden ekonominin, hızla artan suç oranlarının yanı sıra güzel şeylerde yapıldığını öğrenmiş oldum.

Unutmadan tüberküloz hastalığını da konuştuk. Türkiye’den yapılabilmesi için testlerin gelmek üzere olduğunu söyledi ve girişlerde tüberküloz hastası olanların geri gönderildiğini hastalığı burada kapanların tedavi edildiğini tedavi edemediklerini de deport ettiklerini anlattı. Malum bu konuda muhalefet tarafından çok dillendirilen bir konu.

Sonuç olarak sağlıkta ciddi işlerin yapıldığını öğrenmiş oldum bir saatlik programda. Bakan bayağı iş çıkarmış. Çalışıyor, umarım bakanlıktaki siyasi ömrü uzun olur ve hedeflediklerini yapar.

*******************

Günün Sözü

Ruhunuzu kaybettiğinizin farkına vardıysanız, hala kaybedecek bir ruhunuz var demektir.

Charles Bukowski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları