Bakan işini iyi yapıyor…

Yayın Tarihi: 29/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı kadim dostum Sadık Gardiyanoğlu geçtiğimiz hafta bende konuktu. Son derece güzel bir program yaptık. Bakanın açıklamaları öyle anlıyorum ki biraz yanlış anlaşılmış. Malum asgari ücret meselesi. Mayıs ayında mı toplanacak, haziran ayında mı toplanacak. Bakan 18 Mayıs’a kadar gerekli değerlendirmeleri yapacağız dedi. Zaten meclisteki kürsü konuşmasında da mayıs ayını işaret etti. Bakanın gönlünde yatan öyle anlıyorum ki haziran ayında toplanıp karar verilmesi ama mayıs ayında da belirlenmesine karşı değil. Hem işçi tarafı hem de işveren tarafıyla bu konuyu değerlendireceklerini de söyledi. Son basına yaptığı açıklamada ise mayıs ayında asgari ücreti belirleyeceklerini açıkladı zaten. Bu meseleyi bir krize çevirmemek lazım; çünkü bakanın niyeti kötü değil bunu söylemek istiyorum.

Gelin görün ki asgari ücretin mayıs ayında belirlenmesi gerekiyor çünkü hükümet bu yönde söz verdi. Bildiğiniz gibi sadece 2024 yılına mahsus olmak üzere hayat pahalılığı dört ayda bir verilecek. Bu fikir ortaya atıldığında asgari ücretlinin de dört ayda bir alacağı maaşın belirleneceği söylendi. Ancak bu yasaya bağlanmadı ve bu konuda bir çalışma yapılmadı. Asgari ücret yasasına göre asgari ücretin yılda üç kez belirlenme hakkı tarafların uhdesinde bulunuyor.

Bu nedenle Hür İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu bir açıklama yaparak mayıs ayında asgari ücretin belirlenmesinin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. Hayat pahalılığı kim ne derse desin olması gibi rakamlara yansımıyor. Özellikle ocak ayında yaşanan fahiş zamlar ne yazık ki hayat pahalılığına yüzde 3,84 olarak yansıdı. Bu elbette kabul edilemez ama gelin görün ki böyle bir rakam bulundu. İğneden ipliğe zamlanan bir ülke de ocak hayat pahalılığının yüzde 3,84 çıkması gerçekten kabul edilemez. Başka bir nokta daha var; 2024 yılının 2023 yılında olduğu gibi yüksek enflasyonlu geçmediğini de dile getiriliyor. Gerçekten böyle mi diye soruyorum. Yani şimdi durup bircik bircik yapılan zamları yazmamıza gerek yok.

Özellikle ocak ve şubat ayında gerçekten çok ciddi zamlar yapıldı ve hem ocak ayında hem şubat ayında hayat pahalılığı düşük çıktı. Bunun üzerine mecliste bir araştırma komitesi kuruldu ve bu komitenin incelemeleri ve değerlendirmeleri sonrasında yanlış işler yapıldığı ortaya çıktı. Zaten bu değerlendirmelerden sonra mart ayı hayat pahalılığı daha yüksek çıktı. Şimdi nisan ayı hayat pahalılığı ne çıkacak bekleyip göreceğiz mayıs ayının başında açıklanacak. Umarım hakkaniyet çerçevesinde doğru bir rakam çıkar.

Tekrardan Bakan Gardiyanoğlu’na dönecek olursak bakanla yaptığımız programda Gardiyanoğlu çok ciddi işler yaptıklarını ve iyi çalıştıklarını uzun uzun anlattı. Ben bu söyleşiden çok memnun kaldım. Bakan çalışıyor bunu teslim etmek lazım, o kadar bir iyi çalışıyor ki kendi vazifeleri olmayan işleri bile yapıyorlar.

Özellikle emeklilik konusunda yatırım eksiği olan vatandaşların bankadan kredi alarak eksiklerini ödemeleri halinde emekli çıkabilmeleri yönünde bir yasayı hazırlayıp meclise gönderdiler. Örneğin sizin 4 sene eksiğiniz var ve yaşınız geldi, bunu bir bankadan borçlanıp maaşınız bankaya bağlayıp emekli çıkabileceksiniz. Bu son derece önemli bir açılım.

Bir başka konu ise 2539 kişinin emekli maaşının asgari ücretin altında olması meselesi. Bakan Gardiyanoğlu bununla ilgili de bir çalışma yürütüyor ve çok yakında bu mağduriyet de giderilecek. Engelsiz Yaşam Evi’nin hizmete açılması için gerekli protokolleri imzaladılar ve hummalı bir şekilde çalışıyorlar.

Dediğim gibi program dolu dolu geçti. Bakana haksız yere yüklenmemek lazım. Ben bakanı dinledim ve doğru anladım. Sadık işini son derece iyi yapıyor, iyi bir ekibi var ve inanın bakanlıktan eve gece 12’de gidiyor, o kadar uzun çalışıyor yani anlayacağınız.

Şu asgari ücrette mayıs ayında belirlenirse her şey yoluna girecektir diye düşünüyorum…

****************

Günün Sözü

İki tür insan vardır: beraber olması ve aynı zamanda olmaması kolay olanlar ve beraber olması zor ama olmaması imkânsız olanlar.

Ernest Hemingway

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları