Yüzde 23 Fakirleştik..

Yayın Tarihi: 07/05/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Günlerdir hayat pahalılığının kaç olacağı merakla bekleniyordu. En nihayet nisan hayat pahalılığı açıklandı ve % 5,92 olarak belirlendi. Dört aylık hayat pahalılığı ise % 22,98 oldu. Açık konuşmak gerekirse ben % 19-20 civarlarında olacağını düşünüyordum. Böyle düşünmeme biraz da Maliye Bakanı Özdemir Berova vesile oldu. Vakti zamanında sn Bakanla bir söyleşi yaptık ve hayat pahalılığını % 48,5 olacak demişti hayat pahalılığı % 51,5 olmuştu. Öyle anlıyorum ki Bakan Berova kendisine verilen projeksiyon rakamına göre bir söylemde bulunuyor. Birkaç hafta önce yaptığımız program sonrasında da % 19-20 civarlarında olacağını söylemişti. Gelin görün ki % 2-3 fazla çıktı ve % 22,98 oldu. Bakanın bir kabahati yok. Sonuçta o da yapılan projeksiyona göre birşeyler söylüyor.

Özdemir beyi severim. Son derece iyi bir maliye bakanıdır ve ne zaman arasak rica etsek hiç kırmaz programlarımıza gelir. Şahsen ben sn bakanı son derece başarılı bulurum.

Tabii bir yandan % 23 çıktı diye seviniyoruz hani maaşlar % 19-20 değil de % 23 zamlanacak diye ama işin bir diğer gerçeği var ki % 23 de fakirleştik. Buna da sevinmemek lazım.

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir’i de her zaman dürüst ve doğru bulmuşumdur. Başkan yakın dostumdur, fırsat bulduğumuzda konuşuruz ve fikir alış verişi yaparız. Son zamanlarda pek konuşamasak da bana her zaman İstatistik Kurumunun hiç bir müdahaleye maruz kalmadan bu rakamları açıkladığını ve rakamların doğru olduğunu büyük bir samimiyet içerisinde söyler.

% 5,92 tamam bir rakamdır. Eğer bu rakam % 3-4’lerde kalmış olsaydı net olarak söylemeliyim ki sert bir yazı kaleme alacaktım ve eleştirecektim ancak bu rakam doğrudur. Istatistik Kurumu isabetli bir veri üretmiştir. Başkan bize son konuk olduğunda daha yüksek bir rakam çıkabileceği üzerinde durmuş ama yine de kesin konuşmamıştı. İrfan bey işini iyi yapan bir bürokrattır. Zaman zaman aksaklıklar olabilir, yanlışlarda yapılabilir ama bu sonucu ciddi anlamda etkileyecek sıkıntılar değildir.

Hayat pahalılığının tespiti konusunda hangi ekonomist ile konuşursam konuşayım ki dün DPÖ Eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu da bende konuktu ve kendisi de İstatistik Kurumu çalışanlarının işini düzgün yaptığını teslim etti.

EMEKLİLER RAHAT NEFES ALACAK

Hayat pahalılığı belirlendi. % 22,98 yani % 23 Mayıs sonu maaşlarına yansıtılacak. En önemlisi de sosyal sigorta emeklilerinin durumu. Bu insanların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki ya Asgari ücret seviyesinde ya da Asgari ücretin altına da maaş alıyorlar. Onların maaşları artacak. Bu son derece önemli. Engelli maaşları, sosyal yardım maaşları bu artıştan etkilenecek ve onların da maaşları artacak. Memurların da maaşları artacak. Unutmayın ki KKTC bir memur devletidir ve memurun aldığı ve piyasalara akıttığı maaş ekonominin çarklarının dönmesini sağlıyor. Bu artışlar her ne kadar kamu maliyesine yük getiriyorsa da bir yandan da paralar markettir, eczacıdır, giyim kuşamdır ve daha birçok alana paralar akıyor ve devlet vergisini topluyor. Bu nedenle bu tür artışlar kazan kazan politikası üzerine şekillenir.

GÖZLER ASGARİ ÜCRETTE

Gelelim Asgari ücret meselesine. Hayat pahalılığı % 22,98 belirlendi. Bunu % 23’e yuvarlarsak aynı oranda Asgari ücretlinin de maaşının artması gerekiyor. Bu konuda Başbakan Ünal Üstel kararlı konuştu ve mayıs ayı içerisinde Asgari ücretin de belirleneceğini ve maaşlara yansıyacağını açıkladı. Asgari ücret adı üstünde ; ne yazık ki özel sektörde Asgari ücrete talim eden on binlerce insan bu maaşla geçinmeye çalışıyor ama geçinemiyor. Neden çünkü KKTC çok pahalı. Defalarca kez yazdık hayatı ucuzlatın diye. Hükümet bu konuda istekli birşeyler yapmak istiyorlar ancak ne yazık ki hayatı ucuzlatamıyorlar bu da bir gerçek. Daha önce de yazdım nasıl ki ete Narh uygulandı belirlenecek gıda emtialarına da Hükümet narh uygulamalıdır ve hayatı ucuzlatmalıdır. Madem ki şu an belli sebeplerden dolayı bu yapılamıyor o zaman maaşlara hayat pahalılığı uygulanmalı ve Asgari ücretlilerde bu artışı almalıdırlar.

****************

Günün Sözü

Keşke kendini bırakıp gitse insan. Ama olmuyor.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları